Olen 50v duunari mies.En jaksa,eikä nykyinen työ kiinnosta pätkääkään ei myöskään työkaverit.
Minua yritetään kovistella ja 2 yt joista olen saanut kuitenkin jatkaa.
Alan vaihto ei varmaan onnistu en usko saavani työpaikkaa ja tietysti asuntovelat perhe ja lasten puolesta harmittaa.
Mitä pitäisi tehdä,koska loppu tästä tulee ja pomo vittuilee.
Olisiko viisasta vain jäädä kotiin ilmoittamatta töihin niin siitähän saa potkut ja pääsee tuille?
Pakolaiseksi eurooppaan tai muitten eleätettäväksi?
Olen tehnyt paska töitä 33v pienllä palkalla kai se riittää.
Miten luikin ulos työpaikasta vähäisin vammoin?
12
495
Vastaukset
- RolfKääpä
Miten luikin ulos työpaikasta vähäisin vammoin? Jos jäät vain kotiin makaamaan, saat kenkää ja 3kk karenssin. Jos otat loparit itse, saat myös 3kk karenssin. 3kk karenssi on edessäsi, ellet saa kenkää yytee-neuvotteluissa. Teit mitä tahansa karenssia paukkuu.
Suosittelisen sinua hakemaan sairaslomaa, mutta tässäkin on hyvä muistaa, että loppuunpalamisella saa kyllä sairaslomaa, mutta burn-out ei oikeuta palkkaan sairasloman ajalta, siksi se usein merkataan masennuksena, jotta saa palkankin.
Toivottavasti asiasi järjestyvät, itse lähdin pois ja otin 3kk karenssin. Sanonta raha ei tuo onnea, pätee kyllä hyvin kun on kyse huonosta työpaikasta. Huonon työpaikan vaikutuksen huomaa elämään vasta kun pääsee pois sieltä. - valitse-elämä
Paska työ ja paska elämä ,se pitää niin kutiinsa paikkaansa.
Meillä oli YT:t ja onnekseni sain kenkää vaikken sitä ikinä sanonut pomolle.
Kun pomo soitti ja sanoi että kenkää tuli niin puhelun jälkeen huusin "YES vihdoinkin" ja katunut en ole sekuntiakaan ja töhin meno ei voisi enää vähempää kiinnostaa kun tietää jo mikä meno on joka paikassa ja mikään ei riitä.
Ikää siinä 50 kieppeillä ja ei toivoakaan päästä nomi hommiin ikinä koska suhteilla nuo menee ja tarjolla olisi vain paska hommia typerillä työehdoilla ,eiköhän työelämä ollut sitten tässä.
Nyt elän vain itselleni ja kummasti aukesivat silmät kun pari vuotta meni oloneuovoksena ja aikahan menee kuin siivillä eikä tule aika pitkäksi koskaan.
Töihin menisin jos olisi edes järkeviä työpaikkoja mutta ajat ovat kovat niin pitää myös itse olla kova eikä lähteä kusetuksiin mukaan, orjan elämä ei kiinnosta paskaakaan. - ThisisEnd
Onko tosiaan noin,että 3kk karenssi mikäli jään kotiin ja työnantaja antaa potkut?Irtisanomisesta kysymys? Tai voinhan "Tyriä"duunipaikalla huolella saahan siitäkin potkut?
- NoTottaHitossaSherlock
muutenhan kaikki jäisivät kotiin.
- riirai
Työttömyysturvalaki 2a luku 1 § 1 mom. Työnhakijalla, joka ilman pätevää syytä on eronnut työstään tai joka on itse aiheuttanut työsuhteen päättymisen, ei ole oikeutta työttömyysetuuteen 90 päivän ajalta työsuhteen päättymisen jälkeen. ...
Jos meinaat kokeilla tyrimistä, niin riitauta irtisanominen. http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2002/20021290#L2a
- nhglm
Näin.
- Ota selvää, minkälaiset tulot sinulla on työttömänä.
- Opettele elämään niillä tuloilla. Pitääkö vaihtaa auto ja asunto halvempaan ym.
- Mieti, miten järjestät elämäsi, kun olet 24/7 vapaana
- Mieti valmiiksi, miten tulet toimeen kun saat karensseja kieltäytyessäsi työkkärin toimenpiteistä.
- jne.
- Säästä kolmen kuukauden tuloja vastaava summa, että tulet toimeen ensimmäisen karenssiajan.
- Sitten kun kaikki on valmiiksi mietitty ja järjestetty, niin vie irtisanoutumislappu tyytyväisenä pomon kouraan. - tmtvain
Mikset lähtenyt yt:ssa ? Silloin ei tule karenssia vaan 5-7 pv omavastuu. Onko muijalla töitä eli perheessä toinen elättäjä? Lainojen lyhentäminen on vaikeaa jo ansiosidonnaisella. Kai sää kuulut kassaan (liittoon) ? Jos et kuulu kassaan, vaikeaa tulee: saat vain peruspvrahan kelasta. Ja senkin karenssin jälkeen. Eli säästäminen töissä ollessa on hyvä idea.
Jos nyt menisit sinne työterveyteen ja kertoisit, ettet jaksa? Sairaslomaa voit saada. Onhan sulla kuitenkin jotain fyysistäkin remppaa.. olkapää, selkä? Onko sokeriarvot t. kilpirauhasarvot tarkistettu koska?
Ota asioista selvä ennenkuin ainakaan irtisanoudut! - Tsojo
Kaikille lukijoille:
Tällaisissa tilanteissa tuppaa sitä stressiä kertymään ylä-päähän. On epäselviä tilanteita ja kysymyksiä vailla vastausta. Tällaisissa tilanteissa on hyödyllistä rauhoittaa tunteitaan ja ajatuksiaan. Ne ovat kuin televisio-show joka pauhaa vain omassa päässä ja omassa tunne-kammiossa.
Kannattaa muistaa, että tilanteissa joihin ei mielellään lähtisi, tai missä ei haluaisi olla, voi silti olla kannattavaa mennä, jos siitä tulevat seuraukset ovat hyödyllisiä. Esim. roskien vienti ulos.
Lisäksi jos todella näkisimme asiat sellaisina niinkuin ne ovat, olisimme Einsteiniäkin viisampia neroja. Lisäksi monesti haluamme asioita, joita emme edes tiedä miksi niitä haluamme ja että tuovatko ne sellaista onnea mitä luulemme niiden tuovan.
Kannattaa luottaa itseensä ja katsoa ettei ota toisten uskomuksia sellaisenaan. Lisäksi maailma on täynnä ihmisiä jotka astuvat päällesi heti kun annat siihen luvan. Jos et tänään löydä parempaa työpaikkaa niin ehkä huomenna löydät. Täydellisyyttä ei kannata tavoitella koska ei mikään ole joka tilanteessa täydellinen. - AlOiTTajaa
Miksikö en lähtenyt YTssä no varmaan siksi,kun nuorin lapsi oli 7v. Ajattelin perhettä,mikäli olisin poikamies niin tilanne olisi ollut toinen.
Ytn jälkeen pikkuhiljaa on alkanut painostus kiristymään ja puukkoa tulee heti selkää,kun paikka on. - Voisinmyöslähtee
Miten se 3 kk:n karenssi, vähennetäänkö se ansiosidonnaisten määrästä, vai tuleeko 3 kk:n jälkeen normaalit ansiosidonnaiset?
Mulla on nyt säästössä noin vuoden nettotulojen verran. Mieli tekisi "pakolaiseksi" lämpimille rannoille.- uberber
Mun mielestä karenssiaika lasketaan mukaan tukipäivien kokonaismäärään. Mutta älä usko, vaan tarkista kassasta.
Lue ennen lähtöä lämpimille rannoille https://ytk.fi/blogi/tyottomana-ulkomailla
- Nytalkaariittää
Täällä sama tilanne. Mitta täynnä ja ei kiinnosta yhtään enää . Loparit olen meinannu ottaa kesälomien jäleen. Siihen asti on aikaa löytää uutta hommaa tai koulutusta. Muuten sitten otan 3kk karenssin. Täytyy nyt yrittää säästää että pärjää jonkin aikaa. Pieniä lapsia ei enää ole ja 0e velkaa joten loparit mahdollinen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2613904
Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,1402793Nyt jäi velat perimättä
Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta162282Martinan aussikulta, missä?
Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!3632051Varattais lähihotellista
🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää2281954- 571548
Ellen Jokikunnas muistelee Reino-koiraa - Ralph-poika koskettavalla tavalla esiin: "Kiitos, että..."
RIP Reino. Lämmin osanotto suureen suruunne Ellen, Jari ja Ralph. Reino tuli tutuksi monelle suomalaiselle Unelmia Ita491466Meneekö eläinpuiston johto vaihtoon vaalien jälkeen?
Ähtärissä kuhistaan ja kuiskitaan, että perussuomalaiset esittävät vaalien jälkeen, että eläinpuiston hallitus uusitaan791211- 1031197
- 1111170