Nasalla on viimein etsittävä tietokanta kuvistaan

Nasa avasi viimein oman sivuston kaikille kuvilleen ja muulle medialle, ja se on mainio.
Järjestö on kuitenkin kuvannut niin paljon materiaalia, että välillä sen selaaminen voi olla hankalaa, ja tämä auttaa paljon.

12

324

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jospa ilman linkkiä tuo aloitus pysyisi edes hetken ilman poistoa.

      Tässä silti tuo mistä puhuin:
      https://images.nasa.gov/

      • FoliotFoliopalstalle

        Laitoin linkit näkyviin myös salaliittoteoriapalstalle, jossa niille epäilemättä on paljon käyttöä. Lyhytlinkki tuohon tietokantaan on tässä https://urly.fi/info/LqS


    • KiikalanVaari

      Yäk, mitä roskaa.

      • Villlllle

        Miten niin? Vaikka pienessä mielessäsi kuvittelisit kaikki sadat tuhannet kuvat väärennetyiksi, ja se olisi vielä totta, niin se olisi silti mainio referenssi tietokonegrafiikan harrastajille ja ammattilaisille.
        Onneksi näin ei silti ole ja sivusto helpottaa suuresti nasan kuvien etsintää tähtitieteestä kiinnostuneille.


    • Täältä taitaa botti poistaa linkit tuohon itse sivustoon.
      Koitetetaanpa näin tällä kertaa:
      https:// images. nasa. gov/#/

      • hohhoijaaaaaaaaaaaaaaaa

        Onpas melkoisen hölmö botti. Poistaa asialliset linkit, mutta ei poista salaliittohörhöjen häiriköintejä.


    • hihhhhheijaaaaa

      "Tähtitieteen" höhlät punahilkkasadut tulee voida kyseenalaistaa.

      • höhhölmöjä

        Oliko isäsi kommunisti?otan osaa


      • ÄläAnnaHuomiota
        höhhölmöjä kirjoitti:

        Oliko isäsi kommunisti?otan osaa

        Tuossa yllä trolli vetää roolia ja sen rooliin kuuluu olla tiedevastainen. Oikeasti sitä ei koko asia kiinnosta millään tavalla. Ainoa syy esittää pilkkakommentteja tähtitieteestä on sille se, että niin se saa vastauksia. Jos vastaukset vähenevät niin trolli hakeutuu jollekin paremmalle apajalle.

        Jollakin toisella palstalla samainen trolli haukkuu koiranomistajia tai Toyotalla ajavia tai kepulaisia. Pääasia on se, että trolli saa vastauksia. Mitä vihaisempia vastauksia se saa sitä paremmin trollaus onnistui.

        Älä anna trollille huomiota. Ota siltä tikkari pois.


      • Eipä täällä monikaan viitsisi olla, jos olisi pelkkää kuivaa asiaa. Tähtiharrastajat nimittäin ovat harvassa. Minustakin avaruudessa tosin on ja tapahtuu mielenkiintoisia asioita, mutta harvoin ne vaikuttavat maanpäälliseen elämään. Siksi en katso aiheellisesti varsinaisesti harrastaa niin kaukaisia asioita, koska ne tuntuvat minulle merkityksettömiltä. Mutta sanailu täällä, varsinkin näiden epäilijöiden kanssa, on yleensä puoleensavetävää. Jos sitä ei olisi, en jaksaisi täällä roikkua.
        No, totiset tähti-ihmiset eivät tietenkään tälläisista puheista pidä. He haluaisivat harrastaa asiallisesti omassa piirissään. Minusta kaikki mahtuvat tänne. Ursa voisi tarjota vakavan keskusteluareenan, josta hörhöt ja meidät huulenheittäjät pidettäisiin poissa. Mutta se lienee resurssikysymys.


    • Pillupuussa

      Kiitoksia hra Pähkäilijä!
      Tasaisella jälleen tavataan.... :-).

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko varattu minulle?

      Mieheltä kysyn.
      Ikävä
      156
      5570
    2. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      113
      5367
    3. Olen miettinyt kauan

      miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h
      Ikävä
      46
      5012
    4. Vanhempi mies

      Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa
      Ikävä
      30
      2953
    5. Ostiko maailma sinut minulta?

      Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue
      Ikävä
      25
      2497
    6. Mitä Ajattelit Kun Näit Kaivattusi

      Ensimmäistä Kertaa?
      Ikävä
      51
      2327
    7. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      43
      2154
    8. Noloa että kaipasin sinua

      Toivottavasti et tunnistanut itseäsi. Ikävissään sitä on aika typerä.
      Ikävä
      23
      1838
    9. On niin vaikea olla lähelläsi

      En saa ottaa kädestäsi kiinni, en saa halata. En saa silittää hiuksiasi. Enkä saa sinua koskaan omakseni. ☔ Miehelle na
      Ikävä
      14
      1574
    10. Minne sä aina välillä joudut

      Kun pitää hakemalla hakea sut sieltä ja sitten oot hetken aikaa esillä kunnes taas menet piiloon, en ymmärrä 🤔❤️ Oot ta
      Ikävä
      10
      1536
    Aihe