Nasalla on viimein etsittävä tietokanta kuvistaan

Nasa avasi viimein oman sivuston kaikille kuvilleen ja muulle medialle, ja se on mainio.
Järjestö on kuitenkin kuvannut niin paljon materiaalia, että välillä sen selaaminen voi olla hankalaa, ja tämä auttaa paljon.

12

326

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jospa ilman linkkiä tuo aloitus pysyisi edes hetken ilman poistoa.

      Tässä silti tuo mistä puhuin:
      https://images.nasa.gov/

      • FoliotFoliopalstalle

        Laitoin linkit näkyviin myös salaliittoteoriapalstalle, jossa niille epäilemättä on paljon käyttöä. Lyhytlinkki tuohon tietokantaan on tässä https://urly.fi/info/LqS


    • KiikalanVaari

      Yäk, mitä roskaa.

      • Villlllle

        Miten niin? Vaikka pienessä mielessäsi kuvittelisit kaikki sadat tuhannet kuvat väärennetyiksi, ja se olisi vielä totta, niin se olisi silti mainio referenssi tietokonegrafiikan harrastajille ja ammattilaisille.
        Onneksi näin ei silti ole ja sivusto helpottaa suuresti nasan kuvien etsintää tähtitieteestä kiinnostuneille.


    • Täältä taitaa botti poistaa linkit tuohon itse sivustoon.
      Koitetetaanpa näin tällä kertaa:
      https:// images. nasa. gov/#/

      • hohhoijaaaaaaaaaaaaaaaa

        Onpas melkoisen hölmö botti. Poistaa asialliset linkit, mutta ei poista salaliittohörhöjen häiriköintejä.


    • hihhhhheijaaaaa

      "Tähtitieteen" höhlät punahilkkasadut tulee voida kyseenalaistaa.

      • höhhölmöjä

        Oliko isäsi kommunisti?otan osaa


      • ÄläAnnaHuomiota
        höhhölmöjä kirjoitti:

        Oliko isäsi kommunisti?otan osaa

        Tuossa yllä trolli vetää roolia ja sen rooliin kuuluu olla tiedevastainen. Oikeasti sitä ei koko asia kiinnosta millään tavalla. Ainoa syy esittää pilkkakommentteja tähtitieteestä on sille se, että niin se saa vastauksia. Jos vastaukset vähenevät niin trolli hakeutuu jollekin paremmalle apajalle.

        Jollakin toisella palstalla samainen trolli haukkuu koiranomistajia tai Toyotalla ajavia tai kepulaisia. Pääasia on se, että trolli saa vastauksia. Mitä vihaisempia vastauksia se saa sitä paremmin trollaus onnistui.

        Älä anna trollille huomiota. Ota siltä tikkari pois.


      • Eipä täällä monikaan viitsisi olla, jos olisi pelkkää kuivaa asiaa. Tähtiharrastajat nimittäin ovat harvassa. Minustakin avaruudessa tosin on ja tapahtuu mielenkiintoisia asioita, mutta harvoin ne vaikuttavat maanpäälliseen elämään. Siksi en katso aiheellisesti varsinaisesti harrastaa niin kaukaisia asioita, koska ne tuntuvat minulle merkityksettömiltä. Mutta sanailu täällä, varsinkin näiden epäilijöiden kanssa, on yleensä puoleensavetävää. Jos sitä ei olisi, en jaksaisi täällä roikkua.
        No, totiset tähti-ihmiset eivät tietenkään tälläisista puheista pidä. He haluaisivat harrastaa asiallisesti omassa piirissään. Minusta kaikki mahtuvat tänne. Ursa voisi tarjota vakavan keskusteluareenan, josta hörhöt ja meidät huulenheittäjät pidettäisiin poissa. Mutta se lienee resurssikysymys.


    • Pillupuussa

      Kiitoksia hra Pähkäilijä!
      Tasaisella jälleen tavataan.... :-).

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      364
      8213
    2. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      159
      2572
    3. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      75
      921
    4. Sylikkäin.

      Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta
      Ikävä
      60
      853
    5. Nainen arvaa kuka

      En ikävä kyllä elä enää pitkään
      Ikävä
      55
      823
    6. Postilaatikoista

      Tuntuu kaikki tietävän tekijän/tekijät, mutta miksi nimiä ei julkaista???
      Kihniö
      25
      816
    7. Sano nyt kiertääkö

      Huhut meistä tai jostain muusta?
      Ikävä
      64
      812
    8. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      12
      800
    9. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      46
      786
    10. Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!

      "Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss
      Maailman menoa
      68
      713
    Aihe