Nasalla on viimein etsittävä tietokanta kuvistaan

Nasa avasi viimein oman sivuston kaikille kuvilleen ja muulle medialle, ja se on mainio.
Järjestö on kuitenkin kuvannut niin paljon materiaalia, että välillä sen selaaminen voi olla hankalaa, ja tämä auttaa paljon.

12

350

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jospa ilman linkkiä tuo aloitus pysyisi edes hetken ilman poistoa.

      Tässä silti tuo mistä puhuin:
      https://images.nasa.gov/

      • FoliotFoliopalstalle

        Laitoin linkit näkyviin myös salaliittoteoriapalstalle, jossa niille epäilemättä on paljon käyttöä. Lyhytlinkki tuohon tietokantaan on tässä https://urly.fi/info/LqS


    • KiikalanVaari

      Yäk, mitä roskaa.

      • Villlllle

        Miten niin? Vaikka pienessä mielessäsi kuvittelisit kaikki sadat tuhannet kuvat väärennetyiksi, ja se olisi vielä totta, niin se olisi silti mainio referenssi tietokonegrafiikan harrastajille ja ammattilaisille.
        Onneksi näin ei silti ole ja sivusto helpottaa suuresti nasan kuvien etsintää tähtitieteestä kiinnostuneille.


    • Täältä taitaa botti poistaa linkit tuohon itse sivustoon.
      Koitetetaanpa näin tällä kertaa:
      https:// images. nasa. gov/#/

      • hohhoijaaaaaaaaaaaaaaaa

        Onpas melkoisen hölmö botti. Poistaa asialliset linkit, mutta ei poista salaliittohörhöjen häiriköintejä.


    • hihhhhheijaaaaa

      "Tähtitieteen" höhlät punahilkkasadut tulee voida kyseenalaistaa.

      • höhhölmöjä

        Oliko isäsi kommunisti?otan osaa


      • ÄläAnnaHuomiota
        höhhölmöjä kirjoitti:

        Oliko isäsi kommunisti?otan osaa

        Tuossa yllä trolli vetää roolia ja sen rooliin kuuluu olla tiedevastainen. Oikeasti sitä ei koko asia kiinnosta millään tavalla. Ainoa syy esittää pilkkakommentteja tähtitieteestä on sille se, että niin se saa vastauksia. Jos vastaukset vähenevät niin trolli hakeutuu jollekin paremmalle apajalle.

        Jollakin toisella palstalla samainen trolli haukkuu koiranomistajia tai Toyotalla ajavia tai kepulaisia. Pääasia on se, että trolli saa vastauksia. Mitä vihaisempia vastauksia se saa sitä paremmin trollaus onnistui.

        Älä anna trollille huomiota. Ota siltä tikkari pois.


      • Eipä täällä monikaan viitsisi olla, jos olisi pelkkää kuivaa asiaa. Tähtiharrastajat nimittäin ovat harvassa. Minustakin avaruudessa tosin on ja tapahtuu mielenkiintoisia asioita, mutta harvoin ne vaikuttavat maanpäälliseen elämään. Siksi en katso aiheellisesti varsinaisesti harrastaa niin kaukaisia asioita, koska ne tuntuvat minulle merkityksettömiltä. Mutta sanailu täällä, varsinkin näiden epäilijöiden kanssa, on yleensä puoleensavetävää. Jos sitä ei olisi, en jaksaisi täällä roikkua.
        No, totiset tähti-ihmiset eivät tietenkään tälläisista puheista pidä. He haluaisivat harrastaa asiallisesti omassa piirissään. Minusta kaikki mahtuvat tänne. Ursa voisi tarjota vakavan keskusteluareenan, josta hörhöt ja meidät huulenheittäjät pidettäisiin poissa. Mutta se lienee resurssikysymys.


    • Pillupuussa

      Kiitoksia hra Pähkäilijä!
      Tasaisella jälleen tavataan.... :-).

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      83
      4463
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      3228
    3. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      39
      2884
    4. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      117
      2687
    5. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      17
      2539
    6. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      16
      2480
    7. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      43
      2467
    8. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      113
      2275
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2065
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      28
      1727
    Aihe