Olen jo 50:n par/(h)emmalla puolella, mutta en ole vielä koskaan saanut maistaa mesimarjaa, jota olen sekä kuullut että lukenut kehuttavan Suomen makoisimmaksi marjaksi. Tietääkö kukaan, mistä niitä saa (esim. minkä paikkakuntien toreilta kesäisin)? Metsämarjat kai olisivat parhaita kuten aina, mutta jos saisi edes tarhamarjoja. (Ja tarkoitan tosiaan marjoja, en mitään liköörejä!)
Mistä saa mesimarjoja?
11
5635
Vastaukset
- lkoiu
Kuopion tienoilta Oulun korkeudelle saakka, kypsyy heinäkuun alkupuolella, suunnilleen samaan aikaan kuin mustikat tai vähän aiemminkin samaan syssyyn parhaan ahomansikkasesongin kanssa. Kasvupaikat ovat niittyjen pientareilla, tienvarsilla ja vastaavissa penkereisissä kohdin.
- mesimarjat
Kiitos tiedosta. Mutta pitääkö niitä mennä itse etsimään vai myydäänkö niitä mainitun alueen toreillakin? Jälkimmäinen olisi minulle helpompi vaihtoehto, asun Etelä-Suomessa.
- Anonyymi
Onhan niitä paljon etelämpänäkin.
- Anonyymi
Perämeren saaristosta löytyy ja Tornionjoen varrelta Ylitorniolle saakka. 35 €/kg Polarica maksaa..
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Perämeren saaristosta löytyy ja Tornionjoen varrelta Ylitorniolle saakka. 35 €/kg Polarica maksaa..
Hyvä kilohinta, mutta kausn pitäiis kerätä tai sitten olla poikkeuksellisen paljon marjaa. Jos puutarhamarjaksi jalostetu isompia ja paljon niin sitten olisi hyvää hanketta.
- sima_suu
Eipä ole näkynyt kumpaakaan myynissä. Ahomansikkaa vain Tallinnan torilla. /Keskturg
http://www.luontoportti.com/suomi/fi/kukkakasvit/mesimarja
http://www.luontoportti.com/suomi/fi/kukkakasvit/ahomansikka - marjamesi
Samoilla hoodeilla täällä olen kun Ikoiu. (Kuopio) en kyllä koskaan ole nähnyt missään myynnissä. Ja voin lohduttaa että ei se niin kaksisen maku ole, imelähkö , mutta enpä nyt tiiä kannataako hehkuttaa. Harvassa on ja pieniä marjoja, Lirtaseen saa nyppiä melko tovin. Jos jossain näet metsämansikkaa niin samoilla paikoilla on mesimarjaa. Niiden kausi on tosi lyhyt, taitaa mennä lintujen ruoaksi lähinnä. Metsämansikka on paljon aromikkaampi.
Ehkä jostain Viron torilta saattaisi saada ?
Sen sijaan kaipaisin tyrniä.
Mustikkaa , puolukkaa, vadelmaa täällä on luonnonvaraisena niin että livettää. - maukasta
Joskus 50-luvun lopulla Suomussalmella myytiin mesimarjamehua. Viimeksi olen mesimarjoja nähnyt kasvamassa Sodankylän Raudanjoella pellon pientareella joskus v.2004 jälkeen.
- LuomuMaistuu
Poimiessa muistakaa suojella, mesimarjan taimia, ettei niitä katkota, tai tallota. Kiitos mesimarjan puolesta.
- hortoilija
Heinä Elokuunlopulla tule maistamaan Pakkasesta löytyy ja uusia tulee Pudasjärvellä Luonnon mesimarjaa joka kasvaa meillä lammen rannalla
- Anonyymi
Muistaakseni ollut juttua että jotkut kasvattaa kaupallisestikin, olisi kyllä todella hyvänmakuinen marja, parempi kuin lakka. Saisi varmaan hyvän tuoton peltoalalle, poiminta kylläkin hidasta ellei saa jalostetua isommiksi.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1831279
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän138893- 84824
- 51748
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?49690Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t248594Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä311580Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55579- 52552
Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,7550