Olen jo 50:n par/(h)emmalla puolella, mutta en ole vielä koskaan saanut maistaa mesimarjaa, jota olen sekä kuullut että lukenut kehuttavan Suomen makoisimmaksi marjaksi. Tietääkö kukaan, mistä niitä saa (esim. minkä paikkakuntien toreilta kesäisin)? Metsämarjat kai olisivat parhaita kuten aina, mutta jos saisi edes tarhamarjoja. (Ja tarkoitan tosiaan marjoja, en mitään liköörejä!)
Mistä saa mesimarjoja?
11
5575
Vastaukset
- lkoiu
Kuopion tienoilta Oulun korkeudelle saakka, kypsyy heinäkuun alkupuolella, suunnilleen samaan aikaan kuin mustikat tai vähän aiemminkin samaan syssyyn parhaan ahomansikkasesongin kanssa. Kasvupaikat ovat niittyjen pientareilla, tienvarsilla ja vastaavissa penkereisissä kohdin.
- mesimarjat
Kiitos tiedosta. Mutta pitääkö niitä mennä itse etsimään vai myydäänkö niitä mainitun alueen toreillakin? Jälkimmäinen olisi minulle helpompi vaihtoehto, asun Etelä-Suomessa.
- Anonyymi
Onhan niitä paljon etelämpänäkin.
- Anonyymi
Perämeren saaristosta löytyy ja Tornionjoen varrelta Ylitorniolle saakka. 35 €/kg Polarica maksaa..
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Perämeren saaristosta löytyy ja Tornionjoen varrelta Ylitorniolle saakka. 35 €/kg Polarica maksaa..
Hyvä kilohinta, mutta kausn pitäiis kerätä tai sitten olla poikkeuksellisen paljon marjaa. Jos puutarhamarjaksi jalostetu isompia ja paljon niin sitten olisi hyvää hanketta.
- sima_suu
Eipä ole näkynyt kumpaakaan myynissä. Ahomansikkaa vain Tallinnan torilla. /Keskturg
http://www.luontoportti.com/suomi/fi/kukkakasvit/mesimarja
http://www.luontoportti.com/suomi/fi/kukkakasvit/ahomansikka - marjamesi
Samoilla hoodeilla täällä olen kun Ikoiu. (Kuopio) en kyllä koskaan ole nähnyt missään myynnissä. Ja voin lohduttaa että ei se niin kaksisen maku ole, imelähkö , mutta enpä nyt tiiä kannataako hehkuttaa. Harvassa on ja pieniä marjoja, Lirtaseen saa nyppiä melko tovin. Jos jossain näet metsämansikkaa niin samoilla paikoilla on mesimarjaa. Niiden kausi on tosi lyhyt, taitaa mennä lintujen ruoaksi lähinnä. Metsämansikka on paljon aromikkaampi.
Ehkä jostain Viron torilta saattaisi saada ?
Sen sijaan kaipaisin tyrniä.
Mustikkaa , puolukkaa, vadelmaa täällä on luonnonvaraisena niin että livettää. - maukasta
Joskus 50-luvun lopulla Suomussalmella myytiin mesimarjamehua. Viimeksi olen mesimarjoja nähnyt kasvamassa Sodankylän Raudanjoella pellon pientareella joskus v.2004 jälkeen.
- LuomuMaistuu
Poimiessa muistakaa suojella, mesimarjan taimia, ettei niitä katkota, tai tallota. Kiitos mesimarjan puolesta.
- hortoilija
Heinä Elokuunlopulla tule maistamaan Pakkasesta löytyy ja uusia tulee Pudasjärvellä Luonnon mesimarjaa joka kasvaa meillä lammen rannalla
- Anonyymi
Muistaakseni ollut juttua että jotkut kasvattaa kaupallisestikin, olisi kyllä todella hyvänmakuinen marja, parempi kuin lakka. Saisi varmaan hyvän tuoton peltoalalle, poiminta kylläkin hidasta ellei saa jalostetua isommiksi.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä3134213Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1352375Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575822026- 1411521
Hotelli kainuu
Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!401018Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan
Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein135980- 77959
Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?
Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!337901- 26897
Pitäis vaan lopettaa
Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei8877