Maailmankaikkeuden laajeneminen ei kiihdy sehän olisi kaikkien fysiikanlakien vastaista.
Todellisuudessa aika hidastuu.
Todellisuudessa aika hidastuu.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
"Maailmankaikkeuden laajeneminen ei kiihdy sehän olisi kaikkien fysiikanlakien vastaista.
Todellisuudessa aika hidastuu."
Käyttövoima lopussa, neiti Ajan kone pätkii?
Siksikö Maan pyöriminen nopeutuu ja sen semmoista? Kaikki kellot kiihdyttävät yhtäaikaisesti, radioaktiivinen hajoaminen intoutuu hurjaan vauhtiin globaalisti ja sitä rataa? Planckin aikakin on entistä lyhyempi. (Oklon ydinreaktori otti kuulemma spurtteja jo pari miljardia vuotta sitten, joten ilmiö ei ole uusi. Syitä on tosin etsitty muualtakin kuin ajan hidastumisesta.)
Vertailun vuoksi: Taivas ei putoa, maa vain nousee, eikä OSP:n kehittäjä ole tyhmä. Muut ovat vain viisaampia - ja Maa vaikuttaa litteältä, koska sellaista esitetään ympäripyöreillä todistuksilla ja videoilla joita töllätään silmät pyöreinä. Mitä ne fysiikan lait sitten ovatkin, niitä ei huomaa tällä palstalla - nykyään. Vain lämpöopin lait toimivat ja nekin hiukan oudosti. Lukijat ottavat lämpöä ja ajoittain ihan kuumenevat.
"Käyttövoima lopussa, neiti Ajan kone pätkii?"
Tottakai ajan vauhti hidastuu mitä kauemmas alkuräjähdyksestä mennään. Aikahan alkoi alkuräjähdyksestä. Ihan loogista. On lapsellista ajatella, että aika olisi jokin vakio.
Katsokaa ulos. toukokuu pian ja maaliskuun lopun sää. Aika tosiaan hidastuu
Yritän vielä kerran vääntää rautalangasta, kun palsta näyttää olevan lasten hallussa.
Aika ja avaruus ovat yhtä, kuten oppineemmat tietävät. Alkuräjähdyksen alussa aika kulki vilistämällä. Laajenemisen hidastuessa aikakin hidastuu. Siksi näyttää siltä kuin maailmankaikkeuden ulkoreunoilla mentäisiin kovempaa. Ajan hidastuessa pysähdystä tai loppua kohti viimeinen tarkkailija voi nähdä yllätys, yllätys alkuräjähdyksen. Tällä kertaa tosin sen ulkolaidan. Lopussa avaruus repeytyy ja aika loppuu. Se on siinä.
Yritetään pitää keskustelu asiallisena ja tiedepalstalle sopivana, jookos.
eI OLE MITÄÄN ALKURÄJÄHDYSTÄ SATTUNUT. SE ON VAAN TEORIA MUIDEN JOUKOSSA KUN PÄSSIT EIVÄT OLE PAREMPAAKAAN KEKSINYT. KUN VAHENET NIIN YMMÄRRÄT MITEN TYPERÄTÄ TUOKIN KIRJOITUS KUULOSTAA. KUIN SADULTA TAI JONKUN USKONNOLLISEN KIRJAN SIVUILTA. EI OLE MITÄÄN ULKOLAITOJA EIKÄ YLÄMUMMOJA AVARUUDESSA.
Et sinä mitään tiedä. Sinä vaan huudat.
Enqvist kertoi että kysyttäessä, miksi tiedämme BB:n tapahtuneen, voimme vastata: "Olemme nähneet sen"
Asia on järjellisen epäilyn ulkopuolella, mutta järjetön isoilla kirjaumilla MÖLISEMINEN on toki hyväksyttävää, kun muuhunkaan ei kykene ja päässä puristaa.
" järjetön isoilla kirjaumilla MÖLISEMINEN on toki hyväksyttävää, kun muuhunkaan ei kykene ja päässä puristaa."
Mölisijällä on tavoitteena saada ihmiset ärsyyntymään ja vastailemaan vihaisesti mölinäviestiin. Toimintaa kutsutaan trollaamiseksi ja sitä harrastavaa huomionkipeää henkilöä trolliksi. Mikä tahansa vastaus on trollille palkinto - hänet on huomattu! Teit siis sen mitä trolli halusikin sinun tekevän.
Jatkossa älä anna trollille minkäänlaista huomiota eli ota siltä tikkari pois. Kun kohtaat mölinäviestin niin ohita se kommentoimatta. Tyydyttäköön tarpeensa vastaamalla itselleen.
Aika nopeutuu, ei hidastu
Totta, mutta vain keväisin, kesäaikaan siirryttäessä. Syksyllä ilmiö pyritään nollaamaan palauttamalla kellot takaisin talviaikaan, kun nopeutus on jo pahimpansa tehnyt.
Suuren itäisen naapurin piittaamattomuus kesäajasta on onneksi alkanut hieman hillitä kesäajan haittavaikutuksia. Kiitos Putitiini!
PS. Ajan permeabiliteetti sallii paikallisten vaikutusten hitaan tihkumisen, mutta vastustaa nopeita muutoksia. Siksi planeetta ei nytkähdä raivokkaasti kesäaikaan siirryttäessä. Kaikki ovat silti päivä-, joskus viikkotolkulla tavallista väsyneempiä. (Ks. kevätväsymys)