Vapun lämpö ja aurinko peruutettu

suomensäähänkyllästynyt

Jaahas. Vielä alkuviikosta tänne etelään luvattiin jopa yli 15 astetta ja aurinkoista vapuksi. Nyt se on yllätys yllätys peruttu. Kylmää ja pilvistä, sateistakin on tiedossa vapuksi, ja sen jälkeen vieläkin kylmempää. Oliko tämä ihan oikeasti enää yllätys yhtään kenellekään? Yritän jo asennoitua siihen, että tänä vuonna kesää ei ole eikä tule... :(

http://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/vappuaatto-menee-sumussa-markaa-kaikissa-olomuodoissa-saa-kurja-ja-karsea/6406044

6

153

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • suihkuttaa.paljon

      Hihi. Täällä Pirkanmaalla ei todellakaan satanut taivaalta räntää, kuten MTV tuossa kertoi, vaan se oli puhdasta, keveää, hattaraista pakkaslunta. Sitä tuli niin paljon pitkin yötä, yli 5 senttiä, ettei kaikki edes sulanut päivällä. Ja mihinkäs se olisi sulanut, kun lämpötila oli hädintuskin plussan puolella.

      Paikallislehden sääennuste puhui myös "hiukan" viileämmästä huhtikuusta. Se, mikä jäi kertomatta, oli tämän kylmän säätyypin alkupäivämäärä, joka ajoittui jonnekin huhtikuun puoliväliin. Eli jos lasketaan tämä parin viikon aikakausi ja jätetään pois se lämmin huhtikuun alku, niin TODELLAKAAN TÄMÄ EI OLE MIKÄÄN HIUKAN VIILEÄMPI HUHTIKUU.

      Kyseessä on takatalvi, sillä terminen kevät on pysähtynyt. Jos illasta, yöstä ja aamusta on pakkasta ja keskellä päivää mittari käy muutaman tunnin plussan puolella (mitä aurinko sattuu pilvien välistä paistamaan), niin ei todellakaan koko vuorokauden lämpötilaksi muodostu mitään kevään lukemia.

      Pikaista muutosta ei kannata odottaa. Napapiiriä kiertävä suihkuvirtaus on tämän kylmyyden takana. Tavallisesti se kiertää kehää, mutta nyt se heittelehtii kuin puutarhaletku, josta tulee täydellä paineella kylmää vettä. On heittelehtinyt jo kuukausia. Näitä "suihkaisuja" tuli jo tammikuusta niin, että Roomassa jäätyivät suihkulähteetkin. Ranskassa on pelätty puolestaan kuluneen viikon aikana viiniköynnösten paleltumista -6 asteen "kevätpakkasissa". Aika vähällä täällä Suomessa on selvitty.

    • KylmäJatkuu
    • taalas.selityksiä

      Ei pidä uskoa mitä näkee ja tuntee. Pitää uskoa, mitä ilmastonlämpenemishörhöt todistavat.

    • Iytedjklök

      Siinä vaiheessa alkaa hälytyskellot soida kun media peittelee näitä järkyttäviä säitä, aina ennustamalla yläkanttiin saa ihmiset ajattelemaan että niitä lämpimiä päiviä oli.. no ei ollut. Ja sekin on outoa kun mediassa ei paljoa haloota nosteta kummallisista säistä, vaan viitatasn kinttaalla se "takatalveksi." Ihan kuin tässä ei olisi syytä ihmetellä. Kun tässä on jo vuoden 2010 jälkeen kesät olleet viileitä.. aina kaunistellaan tilastot. Ja tilastouskovaiset uskoo.

      • mukavaajailoistaaina

        Peittelevät, koska ajattelevat etteivät ihmiset kestäisi raakaa totuutta. Sellaistahan se on monessa muussakin asiassa. Faktoja ei haluta kuulla. Pitää vaan olla mukavaa ja iloista aina.


      • asfasfasfasf

        Se on se HAARP uskokaa jo, se on jostain syystä kohdistettu juuri Suomeen. Nämä tuuletkin johtuvat siitä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan aussikulta, missä?

      Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      366
      2198
    2. Haluaisin sun kanssa yhteisen

      Elämän. Haluun sut.
      Ikävä
      57
      1628
    3. Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?

      Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      166
      1295
    4. Pikkunaiselle terkkuja

      Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi
      Ikävä
      277
      1189
    5. Voisiko olla jopa niin

      Että kumpikin vähän pelkää totaalista heittäytymistä, koska tiedetään että se olisi menoa sen jälkeen. Samaan aikaan hal
      Ikävä
      67
      969
    6. Pystyisitkö ottamaan kaivattuasi

      Elämääsi miten pian
      Ikävä
      86
      955
    7. Varkaita kuhmossa

      Miksi kuhmolaiset ei tee mitään varkaille ja huumehörhöille, teloittaa pitäisi kaikki.
      Kuhmo
      33
      903
    8. Arto Satonen ja kokoomus 2020: Poliittiset virkanimitykset ovat koruptiota

      2025: Kokoomus on junttaamassa Arto Satosta Kelan johtoon ohi pätevämpien hakijoiden. https://www.hs.fi/politiikka/art-
      Maailman menoa
      113
      882
    9. Saara Aalto ja Teemu Roivainen paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaus kietoi meidän kohtalomme..."

      Oho! Ex-pari on palannut yhteen musiikin merkeissä. He tekevät Rakkaustarina-nimeä kantavan 20-vuotisjuhlakiertueen syks
      Suomalaiset julkkikset
      12
      876
    10. K&T: Harvinainen haastattelu: Susanna Laine avaa suhdetta Petri Nygårdiin: "Olin sinkku vuosia..."

      Susanna Laine ei ole kertonut suhteestaan Petri Nygårdiin (Petri Laurila) julkisuudessa juurikaan. Aktiivisesti sosiaali
      Suomalaiset julkkikset
      8
      846
    Aihe