Tietokonesimulaatio

Miten joku täysjärkinen ja viisaana pidetty henkilö kehtaa päästää julkisesti suustaan, että maailmankaikkeus on vain tietokonesimulaatio? Sellainen pellehän naurettaisiin ulos tältä palstalta. Itsekin suosittelisin pään tutkimista, koska ajatus on täysin järjetön. Moni kuitenkin uskoo, kun viisas auktoriteetti on noin sanonut.
13152
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Miksi ei olisi?

Äänestä
  • No, vaikka siksi ettei luonnossa ei ole sellaisia tietokoneita. Tuollaiset uskomukset eivät selitä mitään, vaan siirtävät ongelmaa kauemmas niin että voi sitten heittää aivot narikkaan ja uskoa.

    Äänestä

  • olikoniin kirjoitti:

    No, vaikka siksi ettei luonnossa ei ole sellaisia tietokoneita. Tuollaiset uskomukset eivät selitä mitään, vaan siirtävät ongelmaa kauemmas niin että voi sitten heittää aivot narikkaan ja uskoa.

    Missä luonnossa? Luonossa ei ole olenkaan miään tietokoneita. Kukaan kuitenkaan ei tiedä mikä univefrsumi on ja miksi ja mitä sen ulkopuolella. Mitä horiset jostain luonnosta.

    Äänestä

  • kikkelikyrpä kirjoitti:

    Missä luonnossa? Luonossa ei ole olenkaan miään tietokoneita. Kukaan kuitenkaan ei tiedä mikä univefrsumi on ja miksi ja mitä sen ulkopuolella. Mitä horiset jostain luonnosta.

    No, katsos poju, kun tietokonesimulaatio ei luo todellisuutta -se vain esittää sitä.
    Pixelillä ei ole tietoisuutta jne. ymmärrät varmaan.

    Äänestä

Jos sitä tietonesimulaatioherraa uhattaisiin koivuhalkoterapialla niin kyllä peruisi puheensa.

Äänestä
  • Kuinkas koivuhalko kulkee sähköjohdossa? Valokaapelin päästä sentään voisi sen nähdä.

    Äänestä

  • fysiikka.rules kirjoitti:

    Kuinkas koivuhalko kulkee sähköjohdossa? Valokaapelin päästä sentään voisi sen nähdä.

    3D tulostin, replikaattori tai jokin vastaava, teleporttaus? Tulevaisuudessa nettikiusaaminen saa uusia muotoja kun älytoosasta voi tirvaista koivuhalko kaaliin tai nyrkki silmään.

    Äänestä

Miten joku sai tähän ketjuun nettikiusaamisen kun kyse oli simuloidusta universumista DD

Äänestä
  • Jotkut todella uskovat auktoriteetteja, eikä heitä saa kyseenalaistaa. Se on suorastaan rasismia.

    Äänestä

  • voivoitomppeleita kirjoitti:

    Jotkut todella uskovat auktoriteetteja, eikä heitä saa kyseenalaistaa. Se on suorastaan rasismia.

    Koivuhalko ei ole simulaatio.

    Äänestä

Periaattessa on jos universumikin olisi.

Äänestä

Aloittaja voisi viedä oman päänsä tutkittavaksi ensin.Joku kamikazepsykoterapeutti voisi ottaa haasteen vastaan..

Äänestä
  • Lasten mielipiteillä ei ole merkitystä näissä tiedepiireissä. Menepä imemään tissiä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


sanopasenyt kirjoitti:

Miten joku täysjärkinen ja viisaana pidetty henkilö kehtaa päästää julkisesti suustaan, että maailmankaikkeus on vain tietokonesimulaatio? Sellainen pellehän naurettaisiin ulos tältä palstalta. Itsekin suosittelisin pään tutkimista, koska ajatus on täysin järjetön. Moni kuitenkin uskoo, kun viisas auktoriteetti on noin sanonut.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu