Lene Vestergaard Hau (s. 13. marraskuuta 1959 Vejle, Tanska) on tanskalainen fyysikko.
Vuonna 1999 Haun johtama tutkijaryhmä onnistui hidastamaan valon nopeutta merkittävästi. Ryhmä sai nopeudeksi noin 17 metriä sekunnissa. Vuonna 2001 Haun johtama ryhmä onnistui hetkellisesti pysäyttämään valonsäteen. Saavutukset perustuivat supranesteen hyväksikäyttöön.
Valon nopeus on vakio siis vain tyhjiössä.
Valon voi pysäyttää
12
147
Vastaukset
- yer6yu
Jos valonsäde kimpoaa kohtisuoraan takaisin peilistä niin täytyyhän sen silloinkin kääntöpisteessä pysähtyä.
- tyhuer
Peilistä takaisin kimpoava valonsäde pysähtyy kulkusuuntaansa nähden. Vaikkei varsinaisesti jää paikalleen.
- rrrrrtyeeru
Vedessäkin valon nopeus on paljon pienmpi.
- läpiharmaan
Ei kai tuo nyt mikään uutinen ole. Oletko koskaan edes kuullut, näkemisestä puhumattakaan että valo olis mennyt vaikka seinän läpi?
Kyllä se aina pysähtyy kuin seinään siinä kohdassa.- 7yu3
"Oletko koskaan edes kuullut, näkemisestä puhumattakaan että valo olis mennyt vaikka seinän läpi?"
Näkyvä valo ei mene seinän läpi mutta röntgensäteet menee. Samaa sähkömagneettista säteilyä ne ovat. Aallonpituus vain on erilainen. - 7yu3
"Oletko koskaan edes kuullut, näkemisestä puhumattakaan että valo olis mennyt vaikka seinän läpi?"
Näkyvä valo ei mene seinän läpi mutta röntgensäteet menee. Samaa sähkömagneettista säteilyä ne ovat. Aallonpituus vain on erilainen.
- tju4r5t
Kulkusuuntaan nähden näkyvä valo pysähtyy peliin tai seinään osuessaan. Mutta fotonien nopeus saattaa pysyä ennallaan.
- äläpuhusoopaa
Eipä saata. Silloinhan valo tulisi näkyviin seinän takaa.
Kokeessa käytettiin Bose - Einstein - kondensaattia (BEC), tarkemmin sanottuna erittäin harvaa ja äärimmäisen kylmää natriumatomien pilveä tyhjiökammiossa. Supranesteitä on paljon muitakin ja tämä valon nopeuden pieneneminen ei ole niiden yleinen ominaisuus.
- hguygy
No eipä tuo valokaan niin äärimmäisen nopea ole, kun valon etenemisen voi suurnopeuskameralla kuvata.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t1734386Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan1382805Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va272426Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos581877Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt3821843Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi641514Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu221489Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon
Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt281472Kapiainen siviiliesimies, Herra suuri Herra
Sotilaana kyvytön, johtajana munaton ja kotona tossun alla. Se on upseerin uran tuen pää, seinään ajo. Mutta aina löytyy861453Pitäisikö ilotulitteiden myynti kieltää?
Esim jyväskylässä ainakin on ammuttu ilotulitteita päin ihmisiä ja autoja. Samoin Helsingissä? Pitäisikö ilotulitteiden1121436