Miten määräytyy yliäänipamauksen voimakkuus? Jollakin lentokoneella ja ruoskallahan on se pamaus aivan erilainen. Riippuuko massasta, tilavuudesta, pinta-alasta vai mistä. Tietääkö joku...
Yliäänipamaus
7
1221
Vastaukset
- Sama se
Eiköhän tuo riipu ilmaa syrjäyttävän esineen koosta. Ja myös siitä, minkä matkan ääni on kulkenut ennen kuulijan korvaa.
- papapapapapapaasdasd
Ylittääkö ruoska äänennopeuden?
- hduruijnddh
Toisaalta pamahtaa mattokin kun siitä paukautetaan pölyjä pois.
Lentokoneessa pamaukseen vaikuttaa myös millä nopeudella yli mennään. pamaus kuuluu vaikka kone tulee kaukaa ääntä nopeammin . siis pamaus ei tule pelkästään äänennopeuden ylitys hetkestä. lentokoneessa on paljon erilaisia nopeuksia, ilman suhteen vaikka kone menee samaa nopeutta. joten siiven yläpinta ylittäneen ensimmäiseksi äänen nopeuden, ja sieltä ääntä ensiksi lähtee.
Suurin pamaus tulee möhkälemäisestä kohteesta (avaruussukkula) joka kasvattaisi nopeutta hitaasti jolloin tiivistysaalto on suuri koneen edessä ennenkuin menee siitä läpi.
- korviin ottaa
pittää mahtavata ääntä kun se ylittää äänennopeuden,en tiijä massasta,mutta terävä on kärki.suosta niitä joskus löytäny.
- salaman terävä kärki
Salama kuumentaa ilmaa jonka läpi se kulkee. Kuumentuva ilma laajenee nopeasti. Olettaisin että ääni tulee siitä.
- πt
Yliäänipamauksen, kuten muunkin äänen, voimakkuus riippuu korvan karvasolut saavuttavan ääniaallon tehosta ja kuuloaistin herkkyydestä tällä taajuudella. Hetkellinen teho ja taajuus riippuvat käytännössä äänilähteen hyvin monimutkaisesta geometriasta. Suuremmilla kappaleilla suurempi voimistava interferenssi on mahdollista, mutta toisaalta heikentävääkin interferenssiä aina löytyy.
Itse panisin rahani likoon äkäisemmän äänivallin ylityksen puolesta. - hellettä
Kuuluuko yliäänikoneen pamaus, jos itse kuljet samaan suuntaan koneen kanssa, mutta puolella nopeudella?
Onko samaan suuntaan kulkevalla jokin rajanopeus jonka jälkeen pamaus ei kuulu/kuuluu? Onko pamaus pidempi jos itse kuljet yliääntä kulkevan kanssa samaan suuntaan? : )
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävä sinua
Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k395268- 853762
- 503170
- 623045
- 113035
Kesäseuraa
Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t562393- 411878
Kiusaaja otti yhteyttä, mitä tekisit?
Minulle kävi näin pari kk sitten. Olin aluksi todella ystävällinen. Sanoin, että olin jo unohtanut jne. Asia jäi vai1461867Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!
Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….101825- 181751