joo kylmeneminen tai ts vuodenajat menee sekaisin, siltä vaikuttaa VAHVASTI, EI tämmöistä huhtikuuta ole ollut kuin jääkauden aikana tieten viimeksi
isoin ongelma on kaksjalkanen luonnon pahin vihollinen, Tehtaiden piiput, autojen päästöt ym saastuttaminen ja luonto/ilmakehä on saatu sekaisin j aekosysteemi menettää tasapainon, lisää vain myrkkyjä lykkäämällä vain ilmastoon saadaan pysyvä Talvi sitteki!
isoin ongelma on kaksjalkanen luonnon pahin vihollinen, Tehtaiden piiput, autojen päästöt ym saastuttaminen ja luonto/ilmakehä on saatu sekaisin j aekosysteemi menettää tasapainon, lisää vain myrkkyjä lykkäämällä vain ilmastoon saadaan pysyvä Talvi sitteki!
Vastaukset 10
Vanhimmat
Tämähän on kuin 1800-luvun nälkävuosina kun kesää ei tullut monena vuotena ollenkaan. Suomen historia on loputon sarja kylmyydestä johtuvia katovuosia maassa jossa kesä on normaalistikin niin kylmä että maanviljelys on hädin tuskin mahdollista. Ei Suomi ole koskaan ollut mikään vilja aitta vaan nälkämaa missä oraalla oleva vilja tuhoutuu yöpakkasissa.
Suomalaiset valittavat aina helteistä jos lämpö nousee edes 25 asteeseen mikä on normaali kesäpäivä. Ei ymmärretä että ei mikään kasvi kasva kylmässä vaan vaatii lämpöä, aurinkoa ja vettä. Monena vuotena on nähnyt että se parin viikon "hellejakso" on pelastanut sadon. Suomen kesä on niin kylmä että eihän täällä voi edes viljellä maissia.
Heh. 1900-luvun alkuvuosikymmenenä mennyt huhtikuu olisi ollut kolmanneksi lämpimin! Kommenttia tähän faktaan? Se nyt vaan on vanhaan aikaan ollut OIKEASTI kylmääkin...
Tampereella huhtikuu 2017 oli niin kylmä, että 6 huhtikuuta oli kuumempia kuin huhtikuu 2017 aikavälillä 1900-1909 :
https://datamarket.com/data/set/1loo/average-monthly-temperatures-across-the-world#!ds=1loo!1n6s=1g8&display=line&e=-gqw&s=-kzw
Tokihan tuo sinun korrellaatiosi pelaa jossain Kaisaniemessä, missä kaupunginlämmön vaikutus on aika merkittävä. Vaikka ilmasto kylmenisi 1800-luvunkin ilmastoksi, en itse usko että Kaisaniemessä päästäisiin huhtikuussa nykyään edes pakkaselle, koska kaupunki lämmittää sääasemaa niin paljon.
t.peikko
vertailujaksolla 1900-1910
Joo EN jaksa mitään tilastotietoja nyt alkaa hakeen, mutta jo näppituntumalla voi sanoa, että ILMAKEHÄ on saastutettu pilalle, toki muistelen 70-lopusta ja 1980-luvulta huhtikuun etenemistä nii kyllä KUULE LÄMPÖTILAT olivat jo plussaN PUOLELLA KOVASTI , MUISTAA SIITÄ KUN JÄÄKIEKON LEGENDAARISA 80-luvun kisoja alettii monasti pelaan huhtikuun alusta ja nurmiko rehotti silloin jo
Karusti voi sanoa kuin Oikeassa Linkola on ollut kun sanoo samaa, miten myrkkyjen lykkäämisellä jatkuvasti on ekosysteemi saatu sekaisin, ja TEKNOLOGIAA TEKNOLOGIAA kehittämällä saadaan päästöjä vähennettyä. mitä sitä paskaa, kuormitus muuta kuin kasvaa, mitä enemmän vimpaimia ja vempaimia kehitetään, luonnonvarat kuluvat yhä joutuimmin ja ilmasto yhä enemmän sekaisin myöskin!
Ja miten ihmeessä se nykyinen kaupunkilämpö on kylmentänyt yli sadan vuoden takaisia lämpötiloja Helsingissä? Silloin oli kylmää, nollassa jopa reippaasti alle, huhtikuussa meren rannalla Helsingissä? Sama lämpenevä trendi löytyy myös maaseutuasemilta, ei vihaamastasi Kaisaniemestä. Lämpenemiseen on tiede syynkin kertonut mutta jostain syystä peikko hörhöilee asiassa omissa sfääreissään.
Näyttäisi kuitenkin huhtikuu olleen aika vilakka :)
Alarmistin on vaikea niellä sitä. Haetaan selvästi lämpöisin sääasema Suomesta.
Huhtikuu oli Suomessa kylmin 20 vuoteen usealla sääasemalla, tässä tilastoja ja suluissa poikkeama 1981-2010 keskiarvosta, myös koska oli viimeksi kylmempää kuin nyt. Huhtikuun keskilämpötilat ja poikkeamat paikkakunnilla, lisäksi minä vuonna on edellisen kerran ollut kylmempi huhtikuu ja sen keskiarvo
Jomala 2,9(-0,8) Kylmempi 1997, 2,3, Samanlämpöinen 2003&2013
Kaarina 2,5(-1,2) 2013 1,4
Hki-Vantaa 2,3(-1,8) 1997 2,0
Kaisaniemi 2,8(-1,1) 2003 2,4
Jokioinen 1,8(-1,7) 1997 1,2
Tre-Pirkkala 1,5(-1,8) 1997 0,5
Lahti Laune 1,7(-1,8) 1997 1,4
Kouvola 2,0(-1,6) 1997 1,5
Jyväskylä 0,4(-1,8) 1998 0,3
Seinäjoki 1,1(-1,9) 1997 0,2
Ähtäri 0,1(-1,8) 1997 -1,1
Maaninka 0,0(-1,9) 1998 -0,7
Joensuu la -0,3(-1,9) 1998 -0,9
Kajaani la -1,1(-2,0) 1998 -1,7
Valtimo kk -0,6(-1,8) 1998 -1,8
Siikajoki -0,4(-2,1) 1997 -2,2, samanlämpöinen 1998
Kuusamo -3,3(-2,0) 1998 -3,9
Rovaniemi -1,8(-1,6) 1998 -2,4
Sodankylä -2,5(-1,2) 1998 -4,2
Muonio kk -2,8(-1,2) 1998 -4,0
Kilpisjärvi -5,8(-1,9) 2012 -6,0
Utsjoki -4,5(-2,0) 1998 -5,6(Utsjoen lukema arvio, 20.4. jälkeen ei asemalta tietoja)
Keskim.poikkeama -1,7
Lähes kaikilla asemilla siis huhtikuu oli kylmin 1997 tai 1998 jälkeen.
t.peikko
Niinpä. Mikään noista ei ole todella kylmä. Ei lähellekään. Joskus on ollut jopa viitisen astetta kylmempää. Voit peikko etsiä että onko noin vain Kaisaniemessä.
Eelis löysi toiseksi lämpöisimmän aseman huhtikuussa Suomesta, ainoastaan Jomalassa oli keskiarvopoikkeama pienempi kuin Kaisaniemessä :)
Ei silloin ole ihme, jos huhtikuu tuntuu lämpöiseltä, jos Kaisaniemellä arvioit koko Suomen huhtikuuta.. Keskimäärin Suomessa huhtikuu oli huomattavasti kylmempi kuin Kaisaniemessä suhteessa keskiarvoihin
t.peikko
Yksi syy, miksi huhtikuu tuntui niin kylmältä, johtui siitä, ettei niitä lämpöisiä päiviä oikeastaan ollut. 2000-luvun taitteessa oli huhtikuun lämpöisimmät päivät reilusti yli 20 asteen, mutta noista huippuvuosista on trendi ollut selvästi laskusuunnassa. Viimeisimmän huhtikuun korkein lämpö suomessa oli vain 14,4 astetta ja omassa mittarissa 5 astetta oli paras. Toisin kuin 90-luvulla oli huhtikuusa useampia T-paita kelpoisia päiviä.
http://ilmatieteenlaitos.fi/huhtikuu