"Aseistakieltäytyjää oikeudessa puolustava yhdenvertaisuusvaltuutettu: Jehovan todistajain suosiminen syrjivää ja Suomelle noloa"
http://yle.fi/uutiset/3-9592758
Uutisessa tämän tapauksen tuomiosta odotetaan painetta lakimuutokseen. Hyvä. Korjausmahdollisuuksia on kaksi: Jehovan todistajien erityiskohtelun lopettaminen, tai aseistakieltäytymisen salliminen omantunnonsyistä kaikille. Jälkimmäinen vaihtoehto tekisi käytännössä asevelvollisuudesta vapaaehtoista, joten se on melko epätodennäköinen. Vapaa-ajatteljain liitolla tuskin tulee olemaan kantaa kumpi olisi oikea tapa korjata tilanne. (Vai voiko humanismista johtaa yksiselitteisesti pasifismia tai militarismia?) Olennaista on vain se että uskonnollisen ryhmän erityiskohtelu lopetetaan.
Lehdistötiedotetta tai jotain?
YLE: Jehovan todistajain suosiminen syrjivää
5
236
Vastaukset 5
- Sanoinp
Yhdenvertaisuusvaltuutettu on oikealla asialla. Samoin VA-liitto, joka on jossaain vaiheessa jo ottanutkin kantaa asiaan. Jehovantodistajien yhteisö sai aikanaan päätöksen aikaan tinkimättömällä asenteellaan, kun kymmenet nuoret miehet menivät vankilaan asian vuoksi. Ja päätöksentekijöillä oli valmiutta nostaa uskonto muiden syiden yläpuolelle.
- vertailunvuoksi
Aseistakieltäytyjäliitto on ainakin asiasta jo jotain kannanottoa julkisuuteen laittanut. Tiedoksi, jos joku sattuu olemaan kiinnostunut. AKL tietenkin ottaa kantaa oman agendansa mukaisesti vaatimalla vapautusmahdollisuuden laajentamista. Vapariliitto varmaan voisi ottaa kantaa tyyliin "mihin suuntaan tahansa, kunhan yhdenvertaisuus paranee". http://www.akl-web.fi/ihmisoikeudet/Ihmisoikeusongelma_ratkaistava_vapautuslakia_laajentamalla
Laadi luonnos tiedotteeksi.
Lakiteknisesti mielenkiintoinen juttu. Eihän oikeus voi määrätä jotain yksittäistä JT:tä palvelukseen? Mitä siis tapahtuu, jos KKO toteaa lain perustuslain vastaiseksi? Vapautetaan kaikki halukkaat siihen saakka, että Eduskunta kumoaa JT-erivapauslain?- ei.taida.voida
Onko KKO:lla ylipäätään sellaista mahdollisuutta, että se voi todeta jonkin lain perustuslain vastaiseksi? En tiedä asiasta juuri mitään, mutta eikö siitä jotain valitusta ole aina välillä ollut jollain tahoilla, että Suomessa ei ole mitään perustuslakituomioistuinta, joka voisi tuollaisia toteamisia tehdä? Monissa maissa kai sellainen on erikseen, mutta Suomen poliitikot eivät ole suostuneet sellaisen perustamiseen.
ei.taida.voida kirjoitti:
Onko KKO:lla ylipäätään sellaista mahdollisuutta, että se voi todeta jonkin lain perustuslain vastaiseksi? En tiedä asiasta juuri mitään, mutta eikö siitä jotain valitusta ole aina välillä ollut jollain tahoilla, että Suomessa ei ole mitään perustuslakituomioistuinta, joka voisi tuollaisia toteamisia tehdä? Monissa maissa kai sellainen on erikseen, mutta Suomen poliitikot eivät ole suostuneet sellaisen perustamiseen.
On ja ei ole. Ks https://uskonnonvapaus.fi/hakusanat/etusija.html joka kertoo perustuslain 106 § tulkinnasta.
(Tässä on toinen kappale, Jos en laita sitä, tekoäly syö viestini. Arghs.)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin
Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.134752Kysymys
Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois197710Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su47657Metsamanin muru kissa kuollut
Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars99651Töysä otsikoissa
Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!27641- 61629
- 47580
Mistäkö haaveilen
Tällä hetkellä. Siitä, että kohtaamme, vetovoima on jäljellä ja saisimme olla aivan kahden, ei tarvitsisi välittää mistä29531Tapailtaisko nainen
Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä59525Kuinka hyvin kestäisit?
Oletko miettinyt, että mitä jos olisit pyöreä pullukka ja vielä ruma niin kestäisitkö vai masentuisitko?102520
