Suomenkielen "orja" sana

4e6y346

Suomalaisten esi-isillä arvellaan olleen arjalaisia orjia jotka käyttivät itsestään arya nimitystä. Suomenkielen orja sana johtuu siitä.

Useissa Euroopan kielissä slaavi sana tarkoittaa orjaa. Venäläisten ja muiden slaavien esi-isät oli suosittuja orjia alistuvan luonteensa takia.

Venäläisethän alistuvat nykyäänkin mielellään jonkinlaisen diktaattorin vallan alle. Toisin kuin eurooppalaiset.

21

4227

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 54r7yu

      Pitäisi tutkia kuinka vanha orja sana on. Arjalaisia kansoja on asunut Iranin suunnalla. Ehkä heitä myytiin orjiksi suomalaisten esi-isille.

    • 7i76y45

      Orjakauppa oli kyllä suurta bisnestä 1800 luvulle saakka.

    • miksei_näinkin

      Hauskaahan olisi, jos Arja ->arjalainen ja orja ->orjalainen, Ja kumpikin tarkoittaisi samaa...

      • hehehekotinna

        heh heh heh ja siihen vielä lisättäisiin norjalainen


    • Sana 'slaavi' tulee slaavinkielisestä sanasta 'slovo' = sana.

      • tietoa.Wikistä

        Wikipediasta

        https://fi.wikipedia.org/wiki/Slaavit

        Nimitys slaavi (Sklavenoi tms.) tavataan ensimmäistä kertaa itäroomalaisissa teksteissä 500-luvulla jaa. Englanninkielinen orjaa tarkoittava sana Slave juontuu sanasta Slav, slaavi. Tämä johtuu siitä, että slaavilaisia heimoja oli läntisten kansojen orjina, ennen vapautumistaan roomalaisajan jälkeen.


    • arjalaisiaoltiin

      - Ryssät myi meitä suomalaisia orjiksi aina arabiaan saakka ison- vihan aikana

      • Sinä et silloin elänyt, joten älä käytä "me" -sanaa.


      • Turkkiinkin on varmaankin joku poika joutunut sulttaanin missä revitty munat pois, että saadaan eunukki.
        Ja suomalaisia itkeviä tyttöjä on sulttaani karvaisilla kourillaan rähminyt.


      • uiuiuiuiui
        10-14 kirjoitti:

        Sinä et silloin elänyt, joten älä käytä "me" -sanaa.

        Jäikö kassit lauteiden väliin?


    • se.mitä.tiedetään

      Kaisa Häkkisen Nykysuomen etymologisessa sananakirjassa todetaan:

      orja
      Sanalla on vastineita sekä lähi- että etäsukukielissä. Näitä ovat esim. inkeroisen, karjalan ja vatjan orja, vepsän orj, viron ori, ersämordvan ura, udmurtin var ja komin ver. Samaan yhteyteen on perinteisesti liitetty myös saamen oarji, joka on ilmansuunnan nimitys ja merkitsee eri murteissa etelää, lounasta, länttä, luodetta tai pohjoista. Sanavartalon alkuperäiseksi asuksi on rekonstruoitu *orja. Se on useissa yhteyksissä selitetty vanhaksi indoeurooppalaiseksi tai kanta-arjalaiseksi lainaksi, ja vastineena on esitetty mm. avestan airiia- ´arjalainen´. Tätä selitystä on kuitenkin pidetty merkityksen kannalta arveluttavana, sillä arjalaiset ovat olleet ylhäistä väkeä, orjien vastakohta. On kuitenkin mahdollista ajatella, että arjalaista merktsevä sana olisi muuttunut orjan nimitykseksi sellaisessa tilanteessa, jossa itseään omakielisellä nimellään kutsuvia arjalaisia olisi joutunut jonkin toisen kansan sotavangeiksi. Joka tapauksessa sanalle on annettu myös toisenlainen indoerooppalainen lainaselitys. Tämän mukaan *orja juontuu indoeurooppalaisesta sanavartalosta *woŕģo, joka on tarkoittanut työntekijää. Suomen kirjakielessä orja on esiintynyt Westhin tekstistä ja Agricolasta alkaen.

      Tietoa myös sivulla

      http://www.suomisanakirja.fi/orja

    • Kjggjkkll

      Suomessa ja muualla Euroopassa asji protogermaanisia arjalaisia. Sanasta on monta muotoa aryan, aaron, airia iran, iron, eiran jne.

      Viikinkiajan loputtua barbaariset roomalaiskatoliset ja musut kävivät Suomesta saakka ryöstämässä aryan lapsia ym. Novgorodin ja Lähi-idän orjamarkkinoille. Arjalaiset "pakanat"olivat vapaata riistaa ainakin kehitysmaalaisten mielestä. Suomalaisia aryanlapsia myytiin hoveihin virkamiehiksi koulutettaviksi ja haaremeihin. Vinosilmät kalmukit olivat niin rumia ja tyhmiä, ettei niitä haluttu ostaa. Vakavasti puhuen, Suomen historianopetus ja tutkimus on niin prstä, että ihmiset kyselevät enkkugeeniensäkin vuoksi.

    • Kjcgjllk

      Jos kehitysmaalaisten kielitieteilyn pseudokäsitteen indoaryan tilalle laittaa finnoaryan, niin ollaan lähempänä totuutta. Mongolidikalmukeilla ja muilla tieteilijöillä on vielä peruskäsitteetkin hieman hakusessa.

    • JeppePåBerget

      Kyllä kaikki työssäkäyvät ovat orjia! Kyl teit vituttaa ku eäkeläiset ryyppää milloin lystää :D

    • eialistuvuutta

      empiirisen tutkimukseni mukaan, jonka lähteenä on on ääni päässäni, orja on suomi-ugrien muunnos sanalle orpo eli orpana. Orvot olivat siis jo syntyessään ottoperheen orjia ja vähempiarvoisia kuin omat lapset. Slaavi tarkoittaa myös orjaa kuten myös Wales eli walesilaisia ja slaaveja joutui sankoin joukoin vangiksi Roomalaisten imperiumiin. Näin simppeliä se on.

    • orpanarukka

      Sana orja on karjalassa sana orpana, joka tarkoittaa orpoa.
      Eli agrikulttuurissa joka puolella eurooppaa orpo oli alempi kuin omat lapset ja sai tehdä työtä ruoan eteen, eli oli siis orja.
      Englanissahan on sana wales, joka on alkuperä sanalle slaves, ja tarkoittaa alunalkaen kelttien orpoja, joiden vanhemmat oli tapettu germaanien tai roomalaisten taholta.
      Slaavit tarkoittaa samaa asiaa ja on germaanien ja roomalaisten sotasaaliin nimi itä-euroopasta.

    • Anonyymi

      Väärä tulkinta. Arjalaiset olivat muinaisten Vendien (slaavien) vasallikansaa nykyisen Puolan alueella.

    • Anonyymi

      Slaavi tulee sanasta "Slobo", sana tai kunnia.
      Yhdistettynä sanaan "Horo", kuoro, joukko tai haukka, saadaan muinaista itäistä kansaa tarkoittava "Slobo horo".

    • Anonyymi

      Melko idioottimainen ja ehkä rasistinen yleistys aloittajalta.

    • Anonyymi

      Suomen sukunimet holopaiset, holopat ym tulee vänäläisten holop sanasta joka tarkoitti orjaa

      • Anonyymi

        Jos tulee venäjästä, niin tulee sanasta holotna. Holopäinen tarkoitti kylmäpäistä eli rohkeaa.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      516
      1568
    2. Rakastan sinua

      Anteeksi että epäilin sinua.. ❤️
      Ikävä
      64
      1166
    3. Mitähän meinaat

      Vai meinaatko mitään kohtaamisen suhteen?
      Ikävä
      61
      862
    4. Oletko hyljännyt minut mies?

      Toivottavasti et. 🥺🥺🥺🥺🥺
      Ikävä
      61
      845
    5. Hotellille löytyi ostaja....

      Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,
      Kuhmo
      18
      837
    6. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      101
      766
    7. Sinä. Just sinä.

      Palataan ajassa taaksepäin vuosi tai kaksi. Mitä tekisit toisin jos voisit?
      Ikävä
      76
      751
    8. Jippii ! Zoon konkurssia tutkitaan .

      Vihdoinkin jotakin tietoa.
      Ähtäri
      30
      707
    9. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      63
      695
    10. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      49
      691
    Aihe