Merida Crossway Redwood Urban Lady

Olen ostamassa hybridipyörää..tuo tosi edullinen 249e..onko kokemuksia ko merkistä.. ajan pääasiassa asfalttiteitä, joskus sorateitäkin. Ja vain kesäisin.
84059
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

merkkinä on hyvä...kun puhutaan kilpapyöristä mutta tolla hinnalla et saa kunnollista meridaa.kyseisessä pyörässä on huonot osasarjat jne.alkuun voi toimiakin ihan ok..mutta jos enemmin ajaa niin alkaa käymään kuin ranskalaiselle autolle ..vikaa vian perään.en suosittele. jos ton hintaista havittelee niin kannattaa tutustua fillaritorin käytettyihin pyöriin.

Äänestä
  • Riippuu käyttäjästä ja käyttömäärästä. Runko on varmasti ihan OK, kun Merida kuitenkin kyseessä ja osasarjat ovat varmasti riittävät satunnaiselle pyöräilijälle.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Riippuu käyttäjästä ja käyttömäärästä. Runko on varmasti ihan OK, kun Merida kuitenkin kyseessä ja osasarjat ovat varmasti riittävät satunnaiselle pyöräilijälle.

    Juu, on vähän eri asia jos ajaa työmatkan tai koulumatkan edestakaisin kuin se, että ajaa useita satoja kilometrejä viikossa.

    Äänestä

Laittamalla toisen pyörän hinnan lisää, voi hankkia sellaisen, jossa on joustokeula, enemmän takkuavia vaihteita ja levyjarrut.

Joita ilmankin pärjää.

Yleiskäytössä mitä yksinkertaisempi pyörä, sitä parempi.

Osta lokasuojat, seisontajalka ja tavarateline samantien ja eikun baanalle iloisella mielellä.

Äänestä
  • Komppaan sitä että normaalissa käytössä yksinkertaisempi pyörä on parempi valinta.

    Esim. joustokeulalla ei oikeasti tee mitään, ellei ihan oikeasti ajele maastossa. Se on halvemmissa pyörissä vain yksi rikkoutuva komponentti lisää ja halvat joustokeulat saattavat olla jopa vaarallisia. Itse valitsen aina pyörän jossa ei ole "pomppukeppiä" keulassa.

    Levyjarrut yleistyvät mutta eivät nekään mikään pakollinen asia ole. Kiinnitysmahdollisuus lokasuojille sekä tavaratelineenne on hyvä/pakko olla. Seisontatuki myös ellei sellainen valmiina tule.

    Äänestä

Johan kunnon ajotrikoot maksaa enemmän

Äänestä

Crossway Rigid Redwood Lady EU 19 näyttäisi olevan XXL myynnissä. 379€ ei tunnu pahalta hinnalta.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


ostaja12 kirjoitti:

Olen ostamassa hybridipyörää..tuo tosi edullinen 249e..onko kokemuksia ko merkistä.. ajan pääasiassa asfalttiteitä, joskus sorateitäkin. Ja vain kesäisin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu