Mitä entinen it-alan työntekijä voisi tehdä? Eli mittarissa ei vielä maagista 50v. Takana 20v ohjelmointi hommia. Nyt viimeiset 2v. yrittänyt epätoivoisesti etsiä alan hommia. Haastattaluihinkin olen ihan kivasti päässyt mutta aina on löytynyt joku puute jonka takia en ole tullut valituksi tai sitten en vain ole se hyvä tyyppi. Nyt alkaa olla mitta täynnä tätä hakemista. Mitä muuta voisi entinen ohjelmisto puolen ihminen tehdä kuin koodausta,testausta,määrittelyä jne?
Vaihtoehto it alan työlle?
12
438
Vastaukset
- kdkkkdkddk
Kiikkumista?
- Vanha.Mies
Onneksi on vielä massia kohtuupaljon jäljellä, sitten eläke 3 v päästä.
Kiikut pitäisi järjestää mieluummin päättäjille kuin itselle.
- Duuni.ei.ole.elämä
Tuohan se isoin ongelma onkin. IT-alalta halutaan myös pois, mutta minne mennä. Siinä samassa myös tulotaso usein laskee.
Jos ei ole tutkintoa toiselta alalta niin jäähän sitä aina valinnaksi joku muu "yleinen" toimiala, tosin työkokemuksen puute voi olla aina pieni hankaluus. Tarkoitan sitä, että kyllähän IT-alan tutkinnoilla voi hakea myös täysin muihinkin tehtäviin kuten IT-alalle, onhan sinnekin tultu täysin muilta aloilta yhä tähän päivään asti.
Itse tunnen henkilöitä jotka ovat päätyneet isännöititehtäviin (suorittaneet isännöinti-kurssin), kaupan alalle menneitä joista osa päätyneet kauppiaiksi jne. Eli sitä perusjuttua ja ovat olleet lopulta ihan tyytyväisiä alan vaihdoksiin sekä erityisesti elämänmuutokseen.
Eli kyllä myös muilta aloilta löytyy kaikenlaista vaihtoehtoa. - luulisinainakin
Jos vain ohjelmointiosaamista on, voit tehdä itse itsellesi työn melkeinpä tyhjästä. Vaatinee kuitenkin kekseliäisyyttä. Yrittäjyys on siis hyvälle osaajalle vaihtoehto, jos ei töitä löydy.
- njhghhjkjkkjj
Symbian koodari?
- sympian
Symbian puhelimia on niin vähän, että siihen ei varmaan kannata enää panostaa, vaan vaihtaa uudempiin luureihin.
Mikrotuki? Koulutus? Myynti? Postia pääsee aina jakamaan.
- Surkeetatouhuanatsit
Varmaan joku liiketoiminta muualta kuin it-alalta. On käynyt pitkän it-uran aikana mielessä, että mitä muuta voisi tehdä. Tänä päivänä it-firmoissa sekä isoissa että pienissä on poikkeuksetta vittuilun ja kusetuksen ilmapiiri. Mitään ei hoideta kunnolla ja syyllisiä etsitään työntekijöistä joilla ei ole välttämättä mitään osuutta asiaan.
- mck4556
Entinen ohjelmistonörtti voisi vaihtaa alaa ja ryhtyä vaikka siivoojaksi tai roskakuskiksi. Vaan eihän se käy kun imago kärsii. Muutin aikoinaan Ruotsiin ja elämänkumppanini alkoi siivota rekkafirmoja halleja. Työ alkoi aamuyöllä ja piti olla valmista kun firman konttoriväki aloitti työpäivänsä. Töitä oli paljon, koska kantaruotsalaiset eivät ko töihin kajonneet. Palkkakin oli hyvä.
- mck4556
Niin ja kumppanini oli toimistoalan ammattilainen.
- x_x_x
Minä aloin opiskella ja valmistuin vuosi sitten opettajaksi. Sinänsä jees, paitsi jos ei saa vakituista työtä opettajana, on kesät työttömänä. Opettaminen on kuitenkin aika leppoista hommaa IT-alan meininkiin verrattuna.
- Pehjvs
Opettajan työ se vasta stressaava onkin. Odota vaan kun olet vuoden ollut töissä opettajana. Aikoinaan tein sitä työtä vuoden,vaikka työtunteja sinänsä ei kovin paljon,mutta stressi,meteli,kurinpito,äänihuulet koetuksella. Täysin epätodellinen olo valtasi.Ja sunnuntaisin oli tosi p...a olo,kun ei meinanut haluta aloittaa uutta työviikkoa millään.Perustin vuoden jälkeen oman firman,ja olen tyytyväinen,omilla ehdoilla ja aikatauluilla teen työtä jo useita vuosia...it porukka taas putoa korkealta ja kovaa,jos hakee muuta työtä, niillä hyvä tulotaso...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark2417347Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue
Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää1393781Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?
Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas1172158- 271379
Olen väsynyt tähän
En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy261377- 321354
Minneapolisin tapauksesta hyvä video
Runoilijan auto oli poikittain tiellä ja kun poliisit lähestyivät sitä, runotyttö painoi reippaadti kaasua. Auto syöksäh3341168Miksi et voi tutustua minuun irl?
Vastaa yleisellä tasolla/ympäripyöreästi, jos pelkäät tunnistamisia.141982Milloin palaat
Odotan niin kauan kun vaan jaksan toivoa. Tiedät että sua jäi joku ikävöimään. ❤️23928Tiesitkö? Uusi Bachelor on raivannut tietään määrätietoisesti somessa, myös Böckermanin ex-rakas!
Arttu Kilpeläinen tuli julkisuuteen Pernilla Böckermanin rakkaana. Pariskunta päätyi eroon v. 2024. Ex-poliisi Kilpelä7897