Kun posti kulkee, niin Kusti polkee

Vapaasti käytettäväksi - vaikka otsikkoon - kaikille niille, jotka kirjoittavat aiheesta Posti ja vanhusten kotihoito:

"Kun posti kulkee,
niin Kusti polkee"

Tietenkin voi kehitellä vapaasti tyyliin: "Kun posti ei kulje, niin Kusti polkee".
9922
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Pois pois Kustin tieltä, Kusti se polkee keskellä tietä.

Äänestä

Kuitenkin kai otsikossa mainittu sanonta pitäisi olla toisinpäin: Kun Kusti polkee, niin posti kulkee.
Posti kai kulkee juuri silloin kun postimies Kusti sotkee sillä pyörällään postilaukun kanssa...

Äänestä
  • Kusti ei tässä ole se postimies vaan se vanhus, jota hoivatyötä tekevät postilaiset käyvät ohjaamassa kodissaan kuntopyörän polkemisessa.

    Äänestä

  • Nykyisin kuntopyörää polkeva Kusti on se entinen postimies. Hyväkuntoinen seniori, koska on paljon polkenut.

    Kusti polkee vieläkin, vaikkei posti enää kulje.

    Äänestä

Polkeminen tarkoittaa yhdynnän harjoittamista, nussimista, bylsimistä.

On ymmärrettävää, että postiljoonilla on reittinsä varrella vakavia kiusauksia varsinkin niissä talouksissa, joissa posti kuljetetaan vielä kotiovelle asti ja oven takana odottavat himokkaat naiset Kustin vierailua.

Jostakin tuntemattomasta syystä asia on ymmärretty juuri päinvastoin. Väärin. Kun Kusti polkee, postinjakelu saa jäädä. Nykyisin näyttääkin, että Kusti polkee erityisen ahkerasti.

Äänestä
  • Teit viisauksiesi keskellä saman virheen kuin tuo edellinekin: kotona postilaista odottava vanhus on se Kusti tässä ketjussa.

    Äänestä

>Polkeminen tarkoittaa yhdynnän harjoittamista, nussimista, bylsimistä.

Kas kun ei astumista!

Meidän kulmakunnan Kusti urheilee postilaatikoille mitä ilmeisimmin traanin voimin (Volkswagen Transporter: tran = valaanrasva, sport = urheilu). En ole tullut katsoneeksi, millainen voimansiirto tuossa ajokissa on. Automaattivaihteiston puuttuminen eli varustuksena oleva kytkinpoljin näkyy oikeuttavan monet automiehet puhumaan ”polkuautosta”.

Äänestä
  • <<Kas kun ei astumista!>>

    Meilläpäin astuminen-sanaa käytetään puhuttaessa eläimistä. Toimitus on kyllä vastaava. Teilläpäin kieli ei ehkä tee tässä suhteessa eroa. On täysin ymmärrettävää, että syntyy assosiaatioita, jotka toispaikkakuntalaisilta jäävät huomaamatta.

    Traani onkin minulle tuttu lapsuudesta. Margariinia sai kortilla. Se oli tehty valaanrasvasta. Mieleenpainuva, voimakas, täyteläinen jälkimaku, hiukan tunkioinen, muistutti hapansilakkaa. Leivonnassa sitä saattoi käyttää. Oli tykkänään eri tuote kuin nykyisin kasvirasvoista tehty levite.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Potellailkee kirjoitti:

Vapaasti käytettäväksi - vaikka otsikkoon - kaikille niille, jotka kirjoittavat aiheesta Posti ja vanhusten kotihoito:

"Kun posti kulkee,
niin Kusti polkee"

Tietenkin voi kehitellä vapaasti tyyliin: "Kun posti ei kulje, niin Kusti polkee".

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu