"Sushin syönti on lisännyt loistautia länsimaissa"
Viite:
http://www.ksml.fi/ulkomaat/Sushin-syönti-on-lisännyt-loistautia-länsimaissa/984786
Loisia lisää
7
248
Vastaukset
- hhggtt
Linkki uudelleen:
https://tinyurl.com/kncfhcs - lapatopi
Toivossa on hyvä elää sanoi jo lapamato aikoinaan.
- yksi-ulkomaalainen
Tämä pitää kyllä paikansa ja varoitukseksi:
Suomalaistenkin Espanjassa suosima tapasruoka boquerones on yksi näistä näitä loisia sisältävistä kaloista. Joten en syö näitä ennen. - yäkensyö
Sushi on ihan yliarvostettua pskaa. Kylmää riiriä, raakaa kalaa ja merilevälehti.
- HyvääOn
Jos ei ymmärrä asiasta mitään, ei kannata nolata itseään. Sushi on herkkua - jota ei kaikkien ole pakko syödä. Parempi kuin pysyt lappapuurossa ja läskisoosissa ei loiset kiusaa eikä riiri jää kurkkuun.
- yäkensyö
Näin muuten teenkin. Sen lisäksi lämmintä lanttukukkoa ja paljon voita päälle.
Suhsinne saatte vetää lärviin ihan mun puolesta, Vois tietysi keittää riisipuuroa mutta senkin tykkään syödä lautaselta kuumana, päälle kanelia, sokeria , voisilmä.
Merilevän syömistä en tajua muutenkaan, kala menee graavattuna. Tai paistettuna. Tai neulamuikut friteerattuna.
- loistartunta
Mites ne Eviran suositukset menikään - raakana saa syödä oikeastaan vain https://www.evira.fi/elintarvikkeet/tietoa-elintarvikkeista/kasittely-ja-sailyttaminen/hygienia-kotikeittiossa/kala/ ja Suomenlahden silakkaa.
Muut ovat ulkona ilman pakastusta 24 tuntia alle 20 asteessa miinusta.
Että silleen ja loiset voi hyvin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2942553- 196980
- 55772
Sofia teki aika pahat oharit
Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti119682- 49572
Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla
Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?15516- 49503
Peräännytkö nainen vai mitä sanot
Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?52484- 55475
- 41463