Kuinka suuri on kaikista suurin tähti?

Verrattuna esim. kotoiseen aurinkoomme, onko monta kertaa isompi?
10427
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Kannattaa kenties kirjoitella hakukoneen kenttään "largest star" ja harjoittaa normaalia kriittisyyttä tulosten arvioinnissa. Jos sattumalta hyväksyy esim. wikipedian sivuston, niin sieltä löytynee sitten viitteet esimerkiksi massiivisimpiin ja kirkkaimpiin tähtiin, yms.

3Äänestä

Sekä massiivisin että valovoimaisin tunnettu tähti on meistä yli 160 00 valovuoden etäisyydellä oleva R136a1, joka on noin 315 Auringon massainen ja peräti 8,7 miljoonaa kertaa kirkkaampi.

Punaisiin superjättiläisiin verrattuna R136a1:kin on läpimitaltaan ihan pikkupoika, mutta jättiläistähdet ovat niin huttua tavaraa, että niiden kokomittailun (arvailun) pohjalta tehty vertailu olisi pohjaton suo, johon en mene.

Äänestä
  • Korjaus etäisyyteen: siis po. 160 000 valovuotta.

    Äänestä

Arviolta suurin tähti on kooltaan sellainen että jupiterin kiertorata olisi sen sisällä.

1Äänestä
  • no miten suuri se tähti voi sitten olla ylipäätään. Onko mikään hehkuva hötömöykky edes tähti(!)OK

    Äänestä

  • ceitti kirjoitti:

    no miten suuri se tähti voi sitten olla ylipäätään. Onko mikään hehkuva hötömöykky edes tähti(!)OK

    se on varmaan melko häpärän peitossa vielä aina on löytynyt joku isompi kun ollaan isoin löydetty..varmaan r136a1 kohdalla ruvetaan olemaan siinnä rajoilla miten isoksi voivat kasvaa..minun spekulaatiota vain....tähti määritellän että siinä tapahtuu fuusio reaktiota joten tähtisumu vaikka säteilisi lämpöä ei ole tähti....miten näitä tähtiä sitten mittaillaan ..lämpötila ja spektiri voidaan selvittää..kun tiedämme auringonlämpötilan ja spektrin ja koon voidaan tästä johdannaisesti asiat laskea....virheitä sattuu ja tarkemmat havainnot sitten korvaavat edelliset..esim yksi 150 auringon massaa oleva tähti olikin kolmois tähtijärjestelmä joka kiersi hyvin lhellä toisiaan

    1Äänestä

hah hah, noi tähtihöhlät ovat ihanoita!
Nuo koot on tiätrysti mitattu kolmiomittauksia käyttäwen koska tiäremma etäisyyden Pohjanthteen niin siitä on helppoa laskea kaikki muutkin.
Piänet etäisyydet kuten. esim. Aurinko- ym sellaiset mitataan tutkallatyäntäviä voimia hyväksi käyttäen,-

Äänestä
  • Juu, ei HR-diagrammilla ja vuosikymmenien spektrianalyyseillä mitään tee. Arvaamiseen ja tutkaimella tyäntämiseen kaik perustuu, nykyään. :) Ei astronoomit mitään tiärä, ei tieteskään.

    (voi vitsi mitä peeloja kissa kantaa kompostista tännekin sössöttämään. Paras vaan myönnellä etteivät sekoa enempää)

    4Äänestä

  • Sunlaightista ja Moonlaightista täsä puhutaan. Ihan Observatorista ovat teliskoopeilla katelleet.
    Astronomista historiaakin on mukana oikeinkin kiinnostavasti, niihin tähtihömelöt aina miälellään vetoavat. Ovat saaneet Kuunkin mukaan oikein kuvaan vaikka sen mainitseminen aiheuttaakin hirmuraivon tällä palstalla:
    https://www.youtube.com/watch?v=FmIDd76HzMo

    Mä luulen kyllä että kiinalaisetkin Kuussa kävivät ja jättivät sinne pari killisilmää vaklaamaan.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


kysymys.tähdestä kirjoitti:

Verrattuna esim. kotoiseen aurinkoomme, onko monta kertaa isompi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu