Onko jotakin kemikaalia joka pehmentäisi kovettuneita kumikappaleita? Esim. mulla on motskarin entisöinti menossa ja monet kumikappaleet varsinkin bensahöyryjen kanssa tekemisissä oleet ovat niin kovia että ovat käyttökelvottomia.
Vastaukset 7
- suosittelija
Jos sellaista kemikaalia olisi, niin se olisi jo yleisessä käytössä.
Hanki vaan uudet osat äläkä yritä vanhoja kovettuneita muokata millään poppakonsteilla. Saattaa olla kyse turvallisuudesta.- see
Eipä niitä tervis pehmennellä jos uusia olisi saatavana! Valmistus lopetettu 30 vuotta sitten!
Kokeilin yhtä omavalmiste tislettä, sillä pehmenee, mutta vain vuorokaudeksi! - arvailija
see kirjoitti:
Eipä niitä tervis pehmennellä jos uusia olisi saatavana! Valmistus lopetettu 30 vuotta sitten!
Kokeilin yhtä omavalmiste tislettä, sillä pehmenee, mutta vain vuorokaudeksi!"Eipä niitä tervis pehmennellä jos uusia olisi saatavana! Valmistus lopetettu 30 vuotta sitten!"
entisöintihommissa ole hyvin tavallista, ettei niitä osia enää valmisteta. Silloin joutuu itse tekemään tai teettämään tarvitsemansa osat. Siitä vaan kumiliikkeeseen etsimään sopivaa materiaalia.
- kokki 3
10 min uunissa ja 300 astetta eiköhän sillä ala kumi löystymään
Miten saisin elvytettyä pakastimen oven tiivisteen ? pakastin on vasta 3 vuotta vanha, mutta nyt vasta tajusin /huomasin, että kumi on aika kova ja ovi "huokaisee" aina kun suljen ylläpuolella olevan jääkaapin oven, eli minun mielestäni hörppää lämmintä ilmaa joka kerran ja pakasteet ovat huurussa, ja tuo on ollut alusta asti.
- Anonyymi
Jos tiiviste on ollut tuollainen alusta asti niin ei sitä saa mitenkään kemiallisin keinoin elvytettyä. Tiiviste pitäisi vaihtaa, mikä tietenkin tuottaa ongelmia kun se on jääkaapin oveen sovitettu.
Tiivisteeseen tai sitä vasten tulevaan pintaan voi tietenkin lisätä uuden kerroksen jotakin pinnalle liimautuvaa pehmeämpää tiivistenauhaa. Tämä oli minulla ratkaisuna vastaavanlaisesta ongelmasta kärsivälle mökkijääkaapille. Lopputulos oli toimiva mutta ei kaunis. Jos kumi ei ole hapertunutta, eli ei halkeile, voi kumia yrittää vähän elvytellä silikonispraylla aivan samalla tavalla kuin tarkka autoilija käsittelee autonsa ovitiivisteet joka syksy ennen talven jäätymisiä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1961892
Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.117997Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo137962En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.58755Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset213728- 62678
- 135666
Viesti jonka haluaisit lähettää...
hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä24664Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus57602- 38578