Hyvä että tämäkin selvisi

12193
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Jos olisit päässyt läpi apukoulustasi, olisit ehkä tiennyt, että sana ilmasto on englanniksi climate.

1Äänestä
  • Ja ihmisen tuprutteleman hiilidioksidin aihauttama globaali ilmastonmuutos on englanniksi "pure shit".

    Äänestä

  • Ahaa, sinulla onkin takana vain kiertokoulu ja sekin väärään suuntaan....

    1Äänestä

Akuankka-linkkiä pukkaa.

Äänestä
  • Ja tällaiset kommentit vahvistavat aloituksen tutkimuksen tuloksen.

    Äänestä

  • Juu mutta missä se ilmasto-sana aloituksen linkissä on. Eiköhän tällainen asioiden yhdistely (uskovaisuus / tieteeseen luottaminen) osoita juurikin aloittajan tyhmyyttä.

    Äänestä

  • lämpenemistä_pukkaa kirjoitti:

    Juu mutta missä se ilmasto-sana aloituksen linkissä on. Eiköhän tällainen asioiden yhdistely (uskovaisuus / tieteeseen luottaminen) osoita juurikin aloittajan tyhmyyttä.

    No miksi yrität yhdistellä uskovaisuutta ja tieteeseen luottamista?
    Ettehän te uskovaiset luota tieteeseen, vaan johonkin teologisiin lupauksiin ja väitteisiin sekä mallinnuksiin, jotka on osoitettu huuhaaksi jo aikaa sitten.
    Jos tutkimuksen tulos ei miellytä, niin voit reklamoida suoraan tutkimuksen tekijöille.
    Aloituksessa on linkki.

    Äänestä

  • Puhutaanko siinä linkissä ilmastosta?

    Äänestä

  • mitahanhittia kirjoitti:

    Puhutaanko siinä linkissä ilmastosta?

    Etkö osaa itse lukea?

    Äänestä

  • Osaan. Mutten jaksa lukea koko juttua kun ei tuollaiset uskovaisuustutkimukset oikein kiinnosta. Mutta nyt asiaan, liittyykö se ilmastoon, jos liittyy niin miten?

    Äänestä

”Jos uskonto on ihmiskunnan evoluution aikana kehittynyt ilmiö, sitä voidaan pitää vaistona. Älykkyys, eli ihmisen kyky ratkaista ongelmia rationaalisella ajattelulla, puolestaan on kyky nousta vaistojen yläpuolelle. Älykkäät ihmiset ovat uteliaita ja avoimia ei-vaistomaisille mahdollisuuksille”

Ilmastouskovaiset ovat vaistojensa varassa eläviä, kun taas muut osaavat ratkaista ongelmia.

https://tekniikanmaailma.fi/muu-tekniikka/miksi-alykkaat-ovat-todennakoisemmin-ateisteja-tutkijat-uskonto-vaisto-jota-vastaan-alykkyys-taistelee/

Äänestä
  • Mitkä ilmastouskovat? Näytätkö jonkun tutkimuksen missä on tutkittu "ilmastouskovia" mitä ne sitten lienevätkään.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


on_tiedetty_kauan kirjoitti:

Tutukimus osoittaa, että ilmastouskovaiset ovat selkeästi tyhmempiä, kuin tavalliset ihmiset.

https://www.indy100.com/article/scientist-looked-through-63-studies-conclude-atheists-more-intelligent-religious-people-metanalysis-7733926

Ja varsinainen tutkimus.

http://emilkirkegaard.dk/en/wp-content/uploads/The-Relation-Between-Intelligence-and-Religiosity-A-Meta-Analysis-and-Some-Proposed-Explanations.pdf

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu