Minkä linnun muna?

Kävelin

Osaisikohan kukaan päätellä kuvauksen perusteella, kun en ole löytänyt kirjoista vastaavaa. Koko 5 x 4 cm, pituus aavistuksen ylikin. Pohjaväri oliivinvihreä, jossa tummanruskeita pilkkuja, jotka pienevät ja vähenevät tyvestä kärkeen päin. Paksussa päässä isoimmat läiskä melkein o,5 cm. Munan muoto terävästi suippeneva. Löytöopaikka metsäpolku kaupunvin viereisessä lähiluonnossa ja iso järvi n. 100 metrin etäisyydellä. Kyseisessä kävelymetsikössä ei mikään varista isompi lintu pesi. Järvi on eri asia, lokkeja ja vesilintuja on.
Munankuori oli kahtia ja näytti tyhjentyneen polulle, ainakin sora näytti märältä.

3

720

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lokinko_munia
    • Kävelin

      Kiitos vastauksesta! Kuvan muna on jokseenkin oikeankokoinen ja -muotoinenkin. Mutta väri on selvästi vaaleampi, kun omassani väri on hyvinkin oliivin tummuutta. Lisäksi pilkutus naurulokin munassa on melko tasainen ja tasakokoinen yli koko munan. Omassani pilkutus sekä harvenee että pienenee huomattavasti kohti kärkeä., niine että tyvikolmanneksessa on ainakin puolet pilkkujen määrästä ja pinta-alasta.

      Eli varmaankin jokin lokki saattaa tosiaan olla kysymyksessä, vaikkei ihan ehdotettu.

      • lokinko_munia

        Luonnollistahan taitaisi olla että metsässä pesivä esim. varis on järveltä vesilinnun munan kaapannut ja syönyt.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      69
      2372
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      251
      2367
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1558
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      41
      1395
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      64
      1357
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1329
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1230
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1019
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      999
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      999
    Aihe