Ihmisen ikävä toisen luo

Käsittämättömän vaikeaa kohdata netistä oikeanlainen ihminen. Jotenkin vaan on surullista, etteivät millään kohtaa juuri ne jotka etsisivät mahdollisesti toisiaan.
12405
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Ssman kokenut. Ilmeisesti teen kaiken väärin ihannekumppanin valintoja rastitessani tai sitten koko laskenta tyyli sille on ihan perseestä.

Äänestä

Olen mies.

Tuskallista nettideittailu tosiaan on, se on vähän niinkuin salitreeni jossa pitää tehdä hillittömästi toistoja kuukausien ajan että tulosta alkaa syntyä. Tuskallista ainakin jos ei tykkää ja nauti tästä treenaamisesta, joillekin se voi kuitenkin olla ihan muutamasta rykäisystä kiinni, että löytyy se oikea.

Helpompaa tämä netistä ihmisten etsiminen onkin varmasti ns. "ihan tavallisille ihmisille", siis sellaisille jotka ei kauheasti stressaa asioista ja on täysin keskivertoja (eli ihan OK-näköisiä tässä tapauksessa) ulkonäöltään. Keskiverrosta poikkeavat persoonat jollain tavalla (erit. ulkonäöllisesti) vaan joutuvat tekemään enemmän töitä löytääkseen itselleen mätsäävän parin, ja silloinkaan menestys ei ole taattu jos deitti menee pieleen vaikka "tosielämässä" voisikin synkata hyvin jos vaikkapa työpaikalla nämä tapaisivat.

Äänestä
  • Kyllä se aika lailla noin menee. Jos olet keskivertoa ulkonäön suhteen sinulla on ehkä parhaimmat valinnamahdollisuudet. Komeat ehkä suosituimpia mutta huteja saattaa tulla eniten. Alle keskiverron oleva joutuu tekemään huomattavasti enemmän töitä ja epäilen siltikin tuloksia positiiviseksi.
    Juuri katsoin naisten vaatimuslistoja ja toiveita ja en nähnyt niissä muuta kuin toivomisen varaa, jos näillä jutuilla avaa parisuhteen itselleen joka kestää yli vuoden, niin ymmälläni olen.
    Onko minun odotukset liian suuret, varmaan ne sitten on, mutta en ole tavannut yhtään kiinnostavaa naista nettideiteissä. Alkuun luulin hätäpäissään minussa olevan se vika, mutta myöhemmin ja paremmin tarkasteltuani olen huomannut ettei meillä ole ollut mitään yhteistä.
    Siis kortit olisi jaettava "tosielämässä", mutta kaippa nämäkin nettinaiset kuuluvat niihin "tosielämänaisiin" Joten epäilen vahvasti että jotain yhteistä voisi löytyä edes tosielämässä.

    Äänestä

tuota tvn rysän päältä katsoessa, miehet pettävät niin hyvänkin näköistä reistä et hirvittää jo katsominen mut naisethan tykkaa jännistä kavereista

Äänestä
  • Katsoin Rysän päältä joitakin jaksoja ja se oli aika hyvä. En minäkään ollut mikään huonon näköinen ja silti mua petettiin.

    Treffeistä: Kyllä ne onnistuvat jossain vaiheessa. Ihmiset käyvät tosi monilla treffeillä. Enemmän aktiivista treffailua ja vähemmän lätinää netissä.

    Äänestä

Eikös ne tapaamiset ole sattuman kauppaa? Sattumia siellä täällä.

Äänestä

aika moni toteutunut asia on sattumaa vaikka ei uskoisi mut tuliko bill gatesista windows isä ihan sattumalta, tuskin, (oma oletus) vaan niin piti tapahtua. Tenderness nimisessä elokuvassa viimeinen reply on hiuksia nostattava käännöksenäkin ja vaikkakin elokuvasta.

Äänestä

Bill Gates teki elämänsä kaupat osin sattumalta. Kun IBM etsi käyttöjärjestelmää koneelleen oli CP/M käyttöjärjestelmän kehittäjä Gary Kildall lentämässä yksityiskoneellaan eikä häntä tavoitettu. Bill Gatesin onnistui myymään IBM:lle käyttöjärjestelmä jota ei silloin ollut edes olemassa. Kauppa teki Gatesista rikkaan kun ms-dos piti olla ensiasennettuna jokaiseen IBM PC koneeseen. Miten Gates "teki" käyttöjärjestelmänsä on taas toinen tarina...

Äänestä

Vielä 60-luvulla oli lavatanssit jotka jyräsi. Sen jälkeen alkoi alamäki. Nykyään suomalaiset naiset istuvat tietokoneen äärellä iltaisin. Se ei nyt vaan toimi.

Ulkomailla Euroopassa käydään ulkona. Sitä ei Suomessa tehdä. Suomalaisten miesten kannattaa hakea seuraa läntisen Euroopan puolelta. Suomesta ei löydy mitään.

Äänestä

Eikö Oo. Itsekin luovuttanut jo. Ehkäpä se ei etsimällä löydykään. Eikä kotoakaan kukaan mua löydä☺ Toisaalta itse oppinut ottamaan elämän vastaan niin kuin se tulee ja hyväksymään nykyhetken. Ehkä löydän ehkä en. Ehkä musta tulee vanha äiti ehkä ei..kaikki otetaan ilolla vastaan

Äänestä

Mä löysin treffipalstalla miehen, joka kolahti samantien. Kuin olisi kotiin tullut. Enkä kauaa ehtinyt palstalla olla. Muutamia kuukausia nyt oltu ja ihanaa on yhdessä.
Eli näköjään netistäkin löytyy ;)

Äänestä

No siis - ainahan siellä on vastassa enemmän tai vähemmän jotain mitä ei olisi osannut viesteistä eikä profiilista päätellä. Yllätys voi toki olla positiivinenkin, ainakin teoriassa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


surusiipi kirjoitti:

Käsittämättömän vaikeaa kohdata netistä oikeanlainen ihminen. Jotenkin vaan on surullista, etteivät millään kohtaa juuri ne jotka etsisivät mahdollisesti toisiaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu