Tarviiko sitä ilmoitella kellekkään, eikös maanomistaja päätä ja saa tehdä sellaisen kuin haluaa?
Metsäautotielle puomi
Puomittako
15650
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Minäkin omistan maata. Maanomistaja tekee omalla maallaan mitä haluaa.
Tietenkin omalla maalla saa tehdä mitä haluaa, niin suljen minäkin mökkitieni. Tietenkään en sulkisi jos olisin saanut tielleni yhteiskunnan tukija, niinkuin useammalle tielle on saatu. Silloinhan tie on yhteinen veronmaksajien kanssa.
lukekaa ja ymmärtäkää laki yksityistiestä.
Sa, nokoompa laki mitä sanoo, kuitenkin, jos minä olisin anonut, ja saanut yhteiskunnan varoja en laittaisi puomeja kateuttani, vaan esim kelirikkoaikoina jolloin tie voisi vaurioitua.
Yleensähän nämä puomit laitetaan ihmisten kiusaksi lähinnä marjastusaikoina jolloinka saaattaa muutama kevyt auto ajaakkin tiellä haittaa ei ole mutta se ihmisen kateus on joka rienaa. Siksi puomittaminen on ykeensäkin jopa moraalitonta.
Tuskinpa se kateutta on..
Uusi lakimuutos kieltää yksityisteiden sulkemisen. Jos se on suljettu (esim. ketjulla,piikkilangalla,puomilla) ja joku loukkaantuu siitä (fyysisesti) niin maanomistaja joutuu siitä vastuuseen ja maksumieheksi.
Jos omatuntosi on puhdas ja välisi Jeesukseen on kunnossa, niin voit puomittaa. MUTTA jos saatanan syntinen kätyri olet, niin helvetti on sinua varten lämmitetty.
Palo- ja pelastuslaitoksen pääsyn tahallinen estäminen mahdolliselle palo-, onnettomuus- tms.- paikalle ei ole hyväksyttävää! Vaikka ne puomit hajalle saadaankin, ne kuitenkin ovat myös hidasteita, eli syytä miettiä kahdesti minne näitä kulkuesteitä voi viritellä.
Puomin sulkijat homoleireille niin tietävät miltä tuntuu kun puomi on keskellä ajotietä.
Maattoma ja varattomat sossun soppaa syövät täällä valittaa!
Omalle maalle ja omalle tielle saa laittaa puomin ja valvontakamerankin!
Mökkirosvojen ei tartte päästä jokapaikkaan.
Henkisesti sairaat täällä haaveilevat toisten omaisuudella rikastumista.
Haluat siis että kun vaikka infarktin saatuasi odotat ambulanssin saapumista muistat samalla, että ai niin, niiden on ensin rikottava se puomi. Ja kun juuri ambulanssissa ei moottorisahoja eikä purkurautoja ole mukana, pyytävät palo- ja pelastuslaitosta apuun. Siinä sitten odotellaan ja kuolema ehtii tulla kylään, järkevää ajattelua. Joku metsäautotie nyt tietysti on ehkä eri juttu, vaikka saattaahan metsässäkin sairastua tai vaikka loukata itseään ja tarvita apua.
Vain henkisesti vajavaiset laittavat noin lapsellisia kommentteja kuin nim. Kelttiäon!
Yksinkö se heikkosydämminen sinne mökilleen menee?
Harvoin infraktin saanut potilas itse soittaa ambulanssin (mikä on ambulanssin numero ?)
Hätänumeroon soitetaan ja se on:112,jos et satu tietämään.
Miten jos sairas on mökillään saaressa,soitetaanko "meripelastuslaitokselle"?
Helikopterikin on olemassa ja puomi aukeaa tarvittaessa.
Tähänkö se uusi "sote" johtaa,kun avohoitopotilaat alkaa neuvomaan tervejärkisiä!
Tähänhän se ilmeisesti johtaa...Sydän- ja muita sairauskohtauksia saavat muuten ihan hyväkuntoisenkin oloiset ihmiset, tiesitkö? Hätänumeroon olen ollut yhteydessä muutamankin kerran, niin myös aluehälytyskeskukseen. Mikä muuten on numero jälkimmäiseen, tiesitkö? Saaressa olevalle avuntarvitsijalle esim. merivartiosto voi hyvinkin olla nopein avun tarjoaja, tärkeintä on aina, että jokin luotettava taho sen tiedon vastaanottaa, siitä myös auttamistoiminnot käynnistyvät, tiesitkö? Kuvittelitko että vain yleiseen hätänumeroon 112 tehty ilmoitus voi aikaansaada auttamistoimet, vai oikein tiesitkö?
Kun tavataan, katsellaan vähän kuka on potilas ja kuka junttieinari!
Tähänkö se uusi "sote" johtaa,kun avohoitopotilaat alkaa neuvomaan tervejärkisiä!
Sairaitten paikka on sairaala tai "hoitolaitos"!
Mieluummin vaikka avohoitopotilas kuin täysi juntti!