Miksei sielutiede enää puhu EIDEETTISYYDESTÄ?

Eidolon_

5

176

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Halveksija

      Psykologia ei ole oikeaa, kovaa tiedettä. Se on näennäistiedettä, aivan kuten teologiakin. HALVEKSIN!

    • alipalkattu

      -opetettiinko koskaan mitä ovat "ylipalkatut gangsterit" ? -muistatko ?

    • psykohuuhaa

      Psykologia perustuu dualistiseen käsitykseen ihmisestä, eli mieltä ja ruumista pidetään kahtena eri asiana. Nyt alamme päästä tästä jo eroon, kun mieli on saanut vahvoja fyysisiä piirteitä. Jos mieli olisi eri... vaikka sielu... niin miten esim. mielenterveyttä hoitava lääke voi vaikuttaa fysiikan kautta sieluun? "öööö nokun sielu tarvii aivot, että se voi kommunikoida tämän ulottuvuuden kanssa" ??? HA! Psykologian olemus siirtyy koko ajan enemmän fysiologiaan. Kun jonain päivänä aivotoiminta ja tietoisuuden synty on selvitetty, niin psykologia haudataan viimeistään silloin. Toki voi edelleenkin vaikuttaa synapseihin esim. meditaation kautta, mutta sekin on jo vanhanaikaistunutta. Ihmisen käsitys itsestään tulee muuttumaan rajusti, kun kaiken "hengellisen" olemassaolosta pohdiskelu ja mielikuvittelu häviää. Silloin ihminen on lopulta orgaaninen tietokone/robotti, jonka syntetisointi on mahdollista. Siitä väännetään kovasti kättä, onko ihmisen tulevaisuus kone"ihminen", vai pysyykö orgaaninen rakennusmateriaali. Tietysti puujalka ja puusilmä aloitti ihmisen ja koneen lähentymisen, eli voi hyvinkin olla, että teknologia korvaa orgaanisen ihmisen. Mutta... psykologia on huomenna samaa kuin alkemia tänään. Huuhaatiedettä.

      • eihuuhaa

        Se että synteettisillä tai luonnosta löytyvillä aineilla voidaan vaikuttaa mielialaan tai tuottaa hallusinaatioita, on kyllä hyvin kaukana siitä että voitaisiin vastaavasti tuottaa koko tietoisuus. Mielialaan on kyllä pystytty vaikuttamaan jo aikojen alusta asti.


      • mbmbm

        "Kun jonain päivänä aivotoiminta ja tietoisuuden synty on selvitetty, niin psykologia haudataan viimeistään silloin."

        No ei nyt sentään. Jos tunnet tietokoneen fyysisen toimintaperiaatteen niin hautaatko ohjelmoinnin viimeistään silloin? Et varmaankaan.

        Se on sitten eri asia että parapsykologia ja muu henkihömppä voidaan lopultakin perustellusti haudata, tosin kuolemanpelossaan itsekkäitä inkuttajia jää silloinkin varmasti olemaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      84
      5277
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      28
      3508
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      40
      2864
    4. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      25
      2065
    5. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      58
      1840
    6. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      286
      1616
    7. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1596
    8. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      94
      1392
    9. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1366
    10. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      7
      1155
    Aihe