Miksei sielutiede enää puhu EIDEETTISYYDESTÄ?

Eidolon_

5

163

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Halveksija

      Psykologia ei ole oikeaa, kovaa tiedettä. Se on näennäistiedettä, aivan kuten teologiakin. HALVEKSIN!

    • alipalkattu

      -opetettiinko koskaan mitä ovat "ylipalkatut gangsterit" ? -muistatko ?

    • psykohuuhaa

      Psykologia perustuu dualistiseen käsitykseen ihmisestä, eli mieltä ja ruumista pidetään kahtena eri asiana. Nyt alamme päästä tästä jo eroon, kun mieli on saanut vahvoja fyysisiä piirteitä. Jos mieli olisi eri... vaikka sielu... niin miten esim. mielenterveyttä hoitava lääke voi vaikuttaa fysiikan kautta sieluun? "öööö nokun sielu tarvii aivot, että se voi kommunikoida tämän ulottuvuuden kanssa" ??? HA! Psykologian olemus siirtyy koko ajan enemmän fysiologiaan. Kun jonain päivänä aivotoiminta ja tietoisuuden synty on selvitetty, niin psykologia haudataan viimeistään silloin. Toki voi edelleenkin vaikuttaa synapseihin esim. meditaation kautta, mutta sekin on jo vanhanaikaistunutta. Ihmisen käsitys itsestään tulee muuttumaan rajusti, kun kaiken "hengellisen" olemassaolosta pohdiskelu ja mielikuvittelu häviää. Silloin ihminen on lopulta orgaaninen tietokone/robotti, jonka syntetisointi on mahdollista. Siitä väännetään kovasti kättä, onko ihmisen tulevaisuus kone"ihminen", vai pysyykö orgaaninen rakennusmateriaali. Tietysti puujalka ja puusilmä aloitti ihmisen ja koneen lähentymisen, eli voi hyvinkin olla, että teknologia korvaa orgaanisen ihmisen. Mutta... psykologia on huomenna samaa kuin alkemia tänään. Huuhaatiedettä.

      • eihuuhaa

        Se että synteettisillä tai luonnosta löytyvillä aineilla voidaan vaikuttaa mielialaan tai tuottaa hallusinaatioita, on kyllä hyvin kaukana siitä että voitaisiin vastaavasti tuottaa koko tietoisuus. Mielialaan on kyllä pystytty vaikuttamaan jo aikojen alusta asti.


      • mbmbm

        "Kun jonain päivänä aivotoiminta ja tietoisuuden synty on selvitetty, niin psykologia haudataan viimeistään silloin."

        No ei nyt sentään. Jos tunnet tietokoneen fyysisen toimintaperiaatteen niin hautaatko ohjelmoinnin viimeistään silloin? Et varmaankaan.

        Se on sitten eri asia että parapsykologia ja muu henkihömppä voidaan lopultakin perustellusti haudata, tosin kuolemanpelossaan itsekkäitä inkuttajia jää silloinkin varmasti olemaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pehmeää laskua

      Sinulle. Muutaman kilsan päästä. Mieheltä, joka salaa välittää.
      Ikävä
      84
      3359
    2. Nainen olet minun

      Olen ominut sinut itselleni, täysin itsekkäistä syistä. Haluan rakastella sinua nainen, toivottavasti sinäkin minua. Oli
      Ikävä
      44
      2797
    3. Sille ei voi enää mitään

      Miten kaikki meni aiemmin. Oon aivan lukossa 🔒 Tuskin uskallat enää mitää tehdä. Ehkä pitää luovuttaa vaan.
      Ikävä
      74
      2336
    4. Mukavaa päivää

      Miehelle 🖕❤️‍🔥 Kahvia ja kävelylle🌞
      Ikävä
      61
      2298
    5. Harmi jos ei enään nähdä

      Ehkä se on parempi näin kuitenkin. Ehkä jotain uutta löytyy. Uskon ja toivon että olet onnellinen. Sinussa on kaikki
      Ikävä
      51
      2231
    6. Miten suhtauisitte jos kaivattunne sanoisi, ettei hänestä ole seurusteluun

      mutta seksi, hellyys ja yhdessäolo kelpaa kyllä??
      Ikävä
      116
      2216
    7. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      21
      2033
    8. Vau miten upea nainen!

      Näytit todella tyrmäävältä. 🤩😍 En meinannut saada katsettani irti sinusta.
      Tunteet
      20
      2027
    9. En voi sanoa että toivon sinulle hyvää.

      Ei meitä ole tarkoitettu yhteen.
      Ikävä
      62
      1944
    10. Merja Kyllönen: Ero

      Joko uusi kierroksessa
      Suomussalmi
      106
      1863
    Aihe