Meille kuulutetaan isosti hallintojohtajan hakua. Mihin semmoista tarvitaan. Pelkosenniemen kokoinen kunta tulee hoidetuksi kunnanjohtajan toimesta, mikäli hän vain asiansa osaa. Maassamme on monta isompaakin kuntaa, joissa hallintojohtajan virka on lakkautettu ja hommat hoitelee kunnanjohtaja.
Ellei kunnanjohtaja selviä niistä tehtävistä pitää kaveri silloin pistää vaihtoon. Sitä olisi muuten syytä uuden kunnanhallituksen ja valtuuston pohtia tosissaan. Tais mennä se rekrytointi silloin kiville kun nykyinen palkattaaiin. Uusiksi vaan ja hallintojohtajan valinta jäihin. Ihan turha rahanreikä. Selvittäkää hyvät luottamusmiehet mikä on tilanne muissa kunnissa.
Mitä tehdään hallintojohtajalla
16
5575
Vastaukset
- Rehellisyyttä
Syömään kunnan kassavarantoa & pikkujouluihin pelle .
- hallintojahtaaja
Hallintojohtajaa tarvitaan likaisen työn tekoon. Häntä on helppo osoittaa sormella. Toimii puskurina kunnan hallinnon ja päättäjien välissä.
- koitteleese
jaa, sepä näyttää siltä että valtuutetut ovat hyväksyneet uudet säännöt jonka mukaan on pakko toimia. hyviä valtuutettuja!
- Koulunpenkilläistunut
Hallintojohtaja= kunnansihteeri. Kuntalaki uudistusten myötä virkanimikkeet muuttuu ja kunnansihteeristä tulee hallintojohtaja hänen tehtäväkuva on erilainen kuin kunnanjohtajan mutta hallintojohtajan tehtävät eivät poikkea juurikaan kunnansihteerin tehtävistä.
Mitä taas tulee kunnanjohtajan rekrytointiin niin eikö se demokraattisesti valittu. Kunnanjohtaja ei päätä oikeastaan mistään vaan esittelee asiat ja hallitus tekee päätökset jotka valtuusto hyväksyy jos hyväksyy eli kuntaa hallinnoi luottamushenkilöt- Reissumiesjakissa
Sote-uudistuksessa kunnasta katoaa 65 % tehtävistä ja myös rahoista. Erikoista että tässä tilanteessa palkataan vaan lisää porukkaa. Tämä osoittaa suurta osaamattomuutta ja piittaamattomuutta kunnan taloudesta,.
- kuntapakettiin
Hallintojohtajalla/kunnansihteerillä tehdään aika pitkälle valtaosa keskustoimiston tehtävissä. Esimies seilaa tuplapalkalla kissanristiäisiä Pelkosenniemi-Roi akselilla ja kerran kuukaudessa isolla kirkolla.
Alaiset viilaa kynsiä ja oottaa, että hallintojohtaja käskee jotain. Takavuosina sattui, että hallintojohtaja hoiti montaa muutakin virkaa sivutoimena. Siis samanaikaisesti. Toimi mm. kunnanjohtajana eli älkää vähätelkö hallintojohtajan tarvetta. Se pitää kunnan pystyssä! - 6735687583
Kyllä asiantunteva kunnanjohtaja alle 1000 asukkaan kunnassa voi hallintojohtajankin tehtävät hoitaa. Toinen juttu sitten, miten Pelkosenniemelle asiantunteva kunnanjohtaja saataisiin.
- tolloja13
Suuri viha kytee Niemessä joka kohdistuu kunnanjohtajaan saapa nähdä kuinka
nopeaan tilapäiseen valiokunnan kokous on kasassa......... Pj AK ? - naapurikyttääjä
Lienee paikkatiedusteluihin vastaavilla "herroilla" olevan omien tarpeiden mukaisista syistä tarve saada hallintojohtaja (parempi nimi ja palkka, kestää enemmän kepulien paskanakkeja)... Kunnansihteerien jatkuva vaihtuminen kielii kunnankerman osamattomuudesta (ei sihteerin)..., varmaan kaikki kura kaadetaan sihteerin hoidettavaksi, eikä sitä kukaan kestä ja varmaan suunniteltu juttu, että kunnansihteeri lähtee just ennen uutta hallintokandidaattia... tai sitten pitää näyttää uusille tulijoille kunnan johtoryhmän tyyliä....
Kylläpäs menee lujaa täällä melkosenpienessäpelkosenniemessä... - Eees
No kunnansihteerin lähtemiseen on hänen omat henkilökohtaiset syyt. Hallintojohtajan palkka on samaa luokkaa kuin kunnansihteerillä joten sekään ei Arttu päde sinun filosofiassa.
Pitää osata muutakin kuin arvostella kun se oma osaamisesi on kaikkien tiedossa - Ohhohhoi
Oletko nyt ihan varma tuon kirjoituksesi henkilöitymisestä? Tietääköhän asianomainen itse noista kirjoituksista jotka olet henkilöinyt häneen jos nyt ymmärrän kenestä kirjoitat? Sen verran tiedän, että yksi ko. niminen henkilö on liikematkalla eikä todellakaan ole täällä kirjoittelemassa että kirjoita vaan oma nimesi. Ja sitä paitsi tuonhan tietää kaikki muutkin ilman koulutustakin että politiikka on peliä
- HannaReettaLyyli
Heh...vai on joku liikematkalla...kai sielä tietoliikenneyhteys pelaa oli missä hyvänsä ja kirjoittaa nettiin voi vaikka Afriikassa
Eiköhän jokainen tiedä mitä kirjoittelee.
Oli sitten Arttu, Eero, Veikko, Reino...tai mikä milloinkin - arttueero
no joko meille valittiin hallintojohtaja ?
- Ykän
Ei kun hallituksen pj ei löytän mieleistä
- HannaReettaLyyli
Jaa! Hallituksen puheenjohtaja vois ottaa sit sen Talvensaaren...olis ainakin tuttu henkilö toimintatavoiltaan, mutta saattaapi olla liian kallis niemeen ja tulleneeko toimeen sitten puheenjohtajan kans?
- Eeroeppu
Vai onko ongelma se että tulisi pian toimeen kj:n kanssa?!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2704683Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1343040Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit442857Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k292841Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?761791Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061654Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281521- 601419
- 951292
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2151180