Kemiin tulee läjä uusia hakijoita ja Torniossa hakiajat muuttaa ja tyhjentää asunnot jätelavoille kai se on halvempaa kuin viä kalusteet mukana jos ette usko käykää katsomassa tornion kivirannan kerrostalojen pihoilla on lavoja ja täynä irtaimistoa siis punaiset kerrostalot mun mielestä aika väärin
Turvapaikanhakijat
Näinsemenees
21485
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Ei ole väärin, vaan oikein on se. Tyhmä olet, jos tätä tajua et.
"Ei ole väärin, vaan oikein on se. Tyhmä olet, jos tätä tajua et. "
Tyhmä olet itse, kun et osaa edes perustella lapsellista mielipidettäsi.
No kuuleppas eihän se sovi jos meidän pääministeri on kutsunut näitä kunniakansalaisia, tänne pohjolaan, niin meidän täytyy koittaa opastaa heitä käyttämään yhteiskunnan palveluita. Täällä kaikki ilmaista, ja on täällä niitä pyyleviä avuliaita naisia jotka ovat odottamassa teitä.Olis kuitenkin yksi pyyntö kysykää kondoomia kun tulette muuten sikiätte liikaa ja joudumme palauttamaan teitä.
Tämä on niitä arvoja joita Sipilä ja Orpo kannattaa, se on tullut selväksi viime päivinä. Ei muuta kuin entiset mööpelit roskiin, kyllä Kemissä uudet laitetaan jos tänne muutatte.
"Tämä on niitä arvoja joita Sipilä ja Orpo kannattaa"
Olet aivan oikeassa. Tätä keskustalaiset ja kokoomus kannattavat. Perussuomalaiset on saatava valtaan Kemissäkin, niin saadaan järjestys näihin pakolaiskysymyksiin.
Siihen asiaan ei pahemmin vaikuta vaikku mikä puolue olisi kaupungissa vallassa.
NÄMÄ ASIAT PÄÄTTÄÄ VALTIO JA MYÖS RAHOITTAA SEN!!! Se ei ole kemin kassasta pois jos ette sattuneet sitä tietämään.
Kerroppa meille pakanoille , mistä tämä raha tulee valtion kassaan , ymmärsitkö ?? . Arvovieraittemme kamat tulee viedä kaatopaikalle , kyllä kuljetusliikkeet tuovat tehtailta lisää . Eläköön tasaarvo , eläköön , eläköön , eläköön .
Kuule hei, valtio rahoittaa kolme vuotta, sen jälkeen kunta maksaa koko lystin.
http://kotouttaminen.fi/korvaukset-kunnille
Tässä tietoa kyseisestä asiasta. Tämän lisäksi kunta voi harkintansa mukaan myöntää harkinnanvaraista tukea yksittäiselle hakijalle. Mikäli kunta on tässä asiassa kovin avokätinen voi siitä tulla mittava kuluerä veronmaksajille. Mites Kemissä tämän suhteen ?
Kyllä runsaskätisyys näkyy katukuvassa myös Kemissä . Liki jokaisella on uudet autot , plastiikat penkeissä . Kalusteliikkaeiden autot ajaa heille tavaraa , samoin viihdeelektroniikka liikkeet tuovat tuotteita . Palvelijat käyvät laittamassa , jopa verhot , mattoja lojuu vesisateessa kuukausia . Petipatjat venyy parvekkeella viikkoja , Vaatteita kuivatetaan parvekkeella , nakotaan lokeillekkin pizzoja parvekkeelta . Ei tuotu hyvinvointipalvelusta minulle edes perinteistä juhannuslohta , eikä lääkkeitäni , sillä pieneläkeläisenä en pysty itse ostamaan , enkä edes hakemaan . Olen voinut seurata näitä huveja vierestä , joten ei ole mielikuvitusta , ei myöskään rasismia .
Valtio rahoittaa vain meidän kaikkien omista rahapusseista veroja kiskomalla!
ei ei kommarit ei tajua moista laskutaitoa, heilel valtio edustaa jotain kultakaivosta jossa ei pohjaa ole.
Kuka tämän rodunvaihdon oikein on keksinyt,ensin puhuttiin insinööreistä ja kirurgeista jotk nostaa Suomen nousuun kun heille vaan kaikki tarjotaan täällä.No nyt nämä ovatkin päänkatkojia,sotilaskarkureita jotka eivät osaa edes lukea eikä kirjoittaa.Mutta rahaa osataan tuhlata kun sitä heille auliisti annetaan.Suomalainen muuttosysteemi ei heiltä onnistu,kotimaassaan edelliset huonekalut,jääkaapit ym.heitetään aina roskiin.Samoin sitten täällä.Mutta mitä tekee suomalainen,raahaa kirpparilta ostamansa huonekalut mukanaan uuteen kotiin,jos sellaisen joskus onnistuu löytämään mihin on varaa, kun uusiin huonekaluihin ei ole koskaan rahoja.
Sipilän, Orpon ja Soinin arvoihin kuuluu auttaa kaikkia muita, mutta ei kantaväestöä. Nämä lukuisat leikkaukset, ja jatkuva rahan antaminen kaikille niille, jotka tulevat monen turvallisen maan läpi suoraan sosiaaliturvan piiriin, koska täällä maksetaan eniten, ja oleskeluluvan saa helposti. Siihen ei arvon herrat kiinnitä mitään huomiota, että nämä ihmiset rikkovat EU:n sääntöä, jonka mukaan tulee jäädä siihen maahan johon ensin tulevat. Jos kantaväestö toimiin lainvastaisesti, kyllä siinä vähintään ehdonalaista tulee, ellei jopa ehdollista.
Kalliiksi tulee Kemillekin muutaman vuoden kuluttua, turha sitä on yrittää muuksi muuttaa. Valtio ei todellakaan avusta kuin alussa.
Kunnan niskoille jäävät kaikki loppujen lopuksi. Kemin tilanne ei kehuttava muutenkaan, silti vaan otetaan lisää turvapaikanhakijoita. Kustannukset ovat sitä luokkaa, että sillä summalla saisi monelle vähävaraiselle sellaisen toimeentulon, ettei leipäkasseja tarvitsisi jonotella, ja nöyryyttää kaikkein heikompia, joiden tulot jäävät EU:n stantardin alle. Trio kehuu yhdenvertaisesta ja tasa-arvoisesta kohtelusta. Ikävä kyllä ei siltä näytä leipäjonoja katsellessa.
http://www.kaleva.fi/uutiset/kotimaa/supo-terrorismin-uhka-suomessa-on-kohonnut-tietoon-tullut-aiempaa-vakavampia-hankkeita/762668/
Humanitääriseen toimintaan on satsattava. "On kovin onnetonta ellei satsata" sanoi kuka ?
Eikö kaikki sosiaalituet, työttömyyskorvaukset ynnä muut avustukset joutaisi myös lakkauttaa?? Ne ei hyödytä minua laisinkaan niin miksi minun maksamillani verorahoilla sitten elätetään näitä paskan velttoja suomalaisia. Kaikilta kaikki pois vain. Kaikenmailman laiskanpulskeita ootinin potilaita ja muita juoppoja tässä perkele elätät niin kyllä sinne sekaan mahtuu muutama pakolainenkin.
Valitettavasti asia ei ole ihan yksiselitteinen. Kaikki ei suinkaan ole omasta tahdostaan pienituloisia, siihen vaikuttaa monet eri syyt. Joillakin voi olla erittäin pieni eläke, asumistukea myös leikattu heiltäkin. Moni ei ole onnistunut näin pienessä kaupungissa työllistymään, paikkoja ei ole kovin paljon tarjolla. Meillä on matalapalkka aloja, joista eläkekertymä surkea, koska muodostuu tulojen mukaan. Eläkkeellä ollessa tulot putoavat huomattavasti. Inflaatio laukkaa kovaa vauhtia, eikä todellakaan ostokyky suurene, vaan pienenee ennestään. Lääkekorvauksia leikattu, lisäksi tullut omavastuu joka heikentää sairauksien hoitoa, aiheuttaen lisäkustannuksia sairaiden hoidossa, kun ei ole vara ostaa kaikkia lääkkeitä, tai käyttää määrättyjä annoksia. On vain yksi ryhmä joille kaikki on ilmaista, ja myös työnteko kielletty, silti toimeentulo turvattu. Osa ollut maassamme parikymmentä vuotta, tekemättä ainuttakaan työpäivää, joten ei kannata syyttää kantaväestöä, osa heistä on ainakin pätkätöitä tehnyt ja moni pitkän uran työelämässä, neljäkymmentä vuotta.
Se ei ole siltikkään minun tehtävä elättää teitä, menkää töihin!
Muutaman vuoden oleskelun jälkeen se on veronmaksaja, joka maksaa kaiken, ei siitä mihkään päästä. Miksi se on niin vaikea myöntää joillakin ???