Netti on täynnä helppoja haukipihvi reseptejä mutta tässä kaikkein helpoin haukiresepti:
Jauha myllyssä hauki, tuore tai pakastettu, muotoile haukimassasta pieniä pihvejä ja paista voissa pannulla, mausta suolalla.
Jauhettu haukimassa pysyy kyllä kasassa pihvinä ilman kananmunaa ja korppujauhoja ja maku on todella hyvä hauen maku.
Hauen voi jauhaa myllyssä ruotoineen, pelkästään selkäruoto pois. Tarvittaessa jauhettava kaksi kertaa myllyn läpi, itselläni perinteinen mekaaninen kampimylly jonka läpi ei tarvitse kuin kerran jauhaa niin ruotoja ei enää huomaa lainkaan.
Todella helpot haukipihvit!
hauki.on.kala
1
1542
Vastaukset
- tapansa_kullakin
Miksi se sitten ylipäätään pitää jauhaa turhaa työtä.
Viskaa fileinä pannulle, paista voissa ja mausta suolalla ja pippurilla.
Jos kerta pitää olla helppo.
Minä kyllä laitan jauhettuun kalamassaan korppujauhoa, kermaa, kananmuna ja mausteita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1077716
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?1085901- 835157
- 1394526
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan113210- 552957
- 582908
Törkeää toimintaa
Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818102434- 612427
Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.562036