Yleisradion (YLE) Kemin toimitus soittaa musiikkikappaleita, joissa samaa asiaa jankutetaan jopa pari kymmentä kertaa ja laulun kesto saattaa olla jopa neljä minuuttia. Olen jättänyt vaatimuksen YLE Kemille, että soittavat vain lauluja, joissa samaa asia toistetetaan enintään kaksi kertaa. Pyydän kaikkia kemiläisiä jättämään samansuuntaisen vaatimuksen, jotta YLEn paikallisohjelmia viitsisi vielä kuunnella. Nykyinen tilanne on aivan sietämätön.
YLE Kemin musiikki
G.Grundsröm
7262
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
No höpöhöpö. Kuuntele kansantanhujasi jossain muualla.
Perämeren YLE Kemi on paljon paljon parempi niin musiikillisesti kuin toimittajienkin osalta kuin ähkyinen Lapin YLE Rovaniemi. lässyttävät läävässään omia asioitaan kaikki arjet. Toivottavasti Perämeri lakkautetaan ja sen toimittajat alkavat koko Lapin toimittajiksi! Laatu paranee varmasti koko Lapissa. Olkaa tyytyväisiä nykyiseen Perämereen, radioon parhaimpaan. Niin kauan kuin se saa olla.
Eipä ne paikalliset toimittajat ole enää vuosikausiin itse määränneet mitä musiikkia soitetaan - musiikki tulee ylen pääkonttorin ylläpitämän soittolistan mukaisena koko maahan.
Näin on. Kemiläissyntyinen äijä päättää Ylessä soitettavasta musiilista. Toimittajien taitoja ei ylen pääkonttorikaan pysty silti päättämään. Kemin toimittajat ovat selvästi taitavampia kuin Rovaniemen.
Yhtäkaikki Kemin musiikkimaku voittaa Roin.
Saisi loppua koko lähetys,jos sieltä yrität kuunnella juttuja kohta lyödään kauheaa musiikkia jotain mielipuolista paskaa.Kuuntelee ken haluaa,mutta siinä on nappi millä suljetaan en kuuntele,pääsee paljon vähemmällä.
Aloittaja on oikeassa. Alueradio on pilattu surkealla musiikilla. Lapsen äänellä voihkivat ja kuuluvasti sanojen välissä kuuluvasti hönkäilevät naiset ja miehet tekevät nykyään järkyttävää p..aa josta musiikkina ouhutaan.
Olen lopettanut alueradion kuuntelemisen täysin muutama vuosi sitten juuri tuon kamalan musiikin takia. Aikoinaan kiinnosti ja oli kiva kuunnella alueen asioita. Nykyään kuuntelen hätäisesti yhdet uutiset päivän mittaan ja äkkiä pako kanavalta.