Synonyymi havupuulajin nimestä

Närelenkki

Suomen kirjakielellä on taipumusta kehittyä niiden alueiden murteiden ja puhekielen ehdoilla, missä asuu eniten ihmisiä. Länsimurteet tahtovat jyrätä itämurteiset sanonnat.

Ennen kuin kaikki peruuttamattomasti muuttuu, haluttaisi hieman hidastaa kehityskulkua. Viime vuosina on korvaan ottanut havupuiden nimistä mediassa käytetyn "näre"- ilmaisun käyttö. Olen huomannut että sanaa on alettu käyttää kirjakielisenä versiona kaikista nuorista, enemmänkin taimivaiheessa olevista havupuistamme.

Muistutettakoon, että itämurteissa "näre" tarkoittaa havupuunnimenä kuusta. Vielä muutama vuosikymmen sitten sitä käytettiin ylivertaisesti enemmän, kuin ilmaisua "kuusi". Puulajin nimenä "kuusi" yleistyi metsäammattilaisten ja tietenkin median levittämänä. Tämäkin länsimurteita suosiva valinta tuntuu hölmöltä sillä onhan "kuusi" suomen kielessä jo valmiiksi, ja kaikkien murteiden alueilla, lukusanoihin kuuluva ilmaisu.

Vanhaan aikaan närettä sanottiin kuuseksi vain silloin, kun kyseinen havupuulaji kasvoi sen verran väljässä paikassa, että sillä oli säännöllistä oksistoa alas saakka. Hyvämallinen suurikokoinen joulukuusi lienee selkein esimerkki. Kaikki tiheämmissä paikoissa kasvaneet kuuset olivat koosta riippumatta näreitä. Ehkä sanonta "viitanäre" on kuvaavin ja yleisin ilmiöstä käytettynä.

Mutta ehkä kaikista karmein tapaus tässä asiayhteydessä on yleistymään alkanut "männynnäre"- ilmaisu. Sehän kuulosta itämurteiden asukkaankorvaan kuin sanoisi "männynkuusi".

2

1440

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mäntyhonkapetäjä

      Itse en ole koskaan kuullut närettä käytettävän mistään muusta puulajista kuin kuusesta. Kuusimetsää kutsutaan taas näreiköksi.

      Mikähän sanan historia muuten on? Jos on itämurteita, niin liittyykö jollain tavalla venäjään?

      • Närestäjä

        "Kuusimetsää kutsutaan taas näreiköksi."

        Ei, kun kuusimetsää kutsutaan kuusikoksi.

        Tiheää kyseisen puulajin keskittymää taas kutsutaan näreiköksi. Entisaikojen luonnontilaisissa metsissä näreiköt olivat ylivertaisesti kuusikoita yleisempiä. Niitä kun ei oltu kasvuvaiheessa harvennettu.

        Näre on savolaismurteiden alueella kuusi vain silloin, kun sen alle voi mennä suojaan esim. sadetta pitämään. Kirjailija Kalle Päätalo kertoo teoksissaan lukemattomia kertoja, kuinka hän metsätyömaalla palstalle mentyään karsi ensin konttikuusen (alaosastaan) eli teki taukopaikan itselleen ja alkoi sen jälkeen pyllistää näreitä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      73
      4416
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      33
      2511
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      40
      2324
    4. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      21
      1815
    5. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      1672
    6. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      25
      1552
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      81
      1536
    8. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      149
      1346
    9. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      22
      1243
    10. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      90
      1145
    Aihe