Hotelli elämä ja terveys

Liikakilotahdistaa

Olen kohta 30 mies ja matkustan ympäri suomen työni puolesta ja hotelli että paikkakunta saattaa vaihtua jopa 3 kertaa viikossa. Olen alkanut huomaamaan että tällainen elämänrytmi ja huonot ruokailu tottumukset alkaa näkyä kropassa (hotelli aamiainen, lounas ja illalla mitä sattuu)
Kysymykseni kuuluu kuinka pystyä terveelliseen elämään tämän tyyppisessä työssä joka koostuu ma-pe matkustaen ja la-su kotona (ehkä jopa vähän tiukempaan kuntoon pääseminen ei olisi pahitteeksi)?

5

393

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • zemiäjazemppistä

      En tiedä mutta jooga, käsipainot, kävely ynnä vastaavat ja jos elopainoa ei niin kauheasti hölkkä/juoksu auttavat jaksamaan vähän varmaankin tuollaista rankempaakin matkailu/bisnesmatkailu elämää. Suht kunnossa ollessa jaksaa, muttei liiikaa kannnata urheilla. Hyvän kirjan lukeminenkin auttaa pään kunnossa pysymisessä. Ystävä (t), perhe, sukulaiset kannattaa pitää kännyn päässä, eli edes keskustelu yhteyden päässä ja paras olisi kun viikonlopun viettäisit oman perheen kanssa. Mutta ethän kertonut omista suuntauksistasi mitään niin ihan on nykyään monenlaista elämäntapaa että niiden mukaisesti sitten. Mutta mahdollisimman ystävällisiä ja tasapainoisia suhteita kannattaa suosia omankin tasapainon takia. Joskus tulevaisuudessa tai lähiaikana sitten esim lapsia voisi hankkia. Mutta itsehän valintasi aina teet ja niitten mukaan elämäsi muovaat eli onnea ja iloa, ystävällisyyttä hyvää oloa vaan elämääsi.(Ei pelkästään kannata niihin kiloihin tuijottaa kun kannattavaa ois miettiä elämän kokonaispakettia; onnellisuusbarometria, eikö vain? )

      • Aloittaja30

        Kiitos, vastauksesta. Henkinen vire on kohdallaan ja elämässä muuten kaikki hyvin, lähinnä tuossa fyysisessä puolessa olisi parantamisen varaa. Kävely ja juoksu/hölkkä on yksistään aika tylsä harrastus, tosin olen miettinyt jos ottaisi joka aamu sen armeija tyylisen lenkin ennen aamupalaa niin se varmaan auttaisi aineenvaihdunnan nopeutumiseen ja vireystasoon heti aamusta. Kunto on romahtanut kyllä tässä työssä parin vuoden aikana merkittävästi vaikka olenkin jättänyt tupakan pois ja alkoholin vähemmälle.


      • Nannaxix
        Aloittaja30 kirjoitti:

        Kiitos, vastauksesta. Henkinen vire on kohdallaan ja elämässä muuten kaikki hyvin, lähinnä tuossa fyysisessä puolessa olisi parantamisen varaa. Kävely ja juoksu/hölkkä on yksistään aika tylsä harrastus, tosin olen miettinyt jos ottaisi joka aamu sen armeija tyylisen lenkin ennen aamupalaa niin se varmaan auttaisi aineenvaihdunnan nopeutumiseen ja vireystasoon heti aamusta. Kunto on romahtanut kyllä tässä työssä parin vuoden aikana merkittävästi vaikka olenkin jättänyt tupakan pois ja alkoholin vähemmälle.

        Kannattaa kokeilla, tosin voi käydä myös kuin allekirjottaneelle, että aamutreeni saakin vireystason jyrkkään laskuun aamupäivän aikana.

        Hotelleissa on monesti ainakin jonkilainen kuntosali, kannattaa käydä katastamassa. Jos matkustat omalla autolla, kahvakuul(i)a peräkonttiin mukaan? Hotellihuoneessa saa tehtyä kuntopiiriä kehonpainolla aika helposti. Jotkin HIIT-tyyliset treenit parilla liikkeellä vois toimia (esim. tabata, jossa tehdään 20s työtä ja 10s lepoa, 3x8kierrosta, 2min taukoa kierrosten välillä). Liikkeiksi erilaisia punnerruksia, erilaisia kyykkyjä, lankkua, yleisliikkeitä... Mielikuvituksella ja viitseliäisyydellä saa ihan hyviä treenejä aikaiseksi.


      • lee_H

        Matkatyötä teen itsekin, ja olen todennut ettei kuntosaleja nimenomaisesti ole enää kovinkaan monessa hotellissa. Sen sijaan usealla hotellilla on diili lähellä olevan salin kanssa. Hotelliasiakas saa alennusta salin kertakäynnistä.
        Teen itse työreissuilla vaihdellen pitkiä kävelylenkkejä (1-2 h reipasta kävelyä) tai HIIT-treeniä hotellihuoneessa. Joskus jopa molempia. Kävelyyn tarvitsee vain hyvät jalkineet ja ehkä jonkun urheilupaidan alle ettei duunikuteet hikisty. HIITiä voi tehdä hotellihuoneessa vaikka kalsareillaan.
        Tseppii reissuille, matkatyö on oikeasti tosi iso haaste kunnossa pysymiselle.


    • Olen matkustanut yli puolet elämästäni ja nykyisessä työssä pitkin maailmaa yli 20 vuotta. Kuntoilu on jossain muodossa ollut aina osa ajanviettoa matkoilla. Se saa ajatukset pois työstä ja hyvä kunto auttaa jaksamaan muutenkin työssä paremmin. Kuntosalilla on tietysti samanhenkisiä ihmisiä olit sitten ,missä vain jolloin saa samalla juttuseuraa. Olen käynyt kuntosaleilla ja lenkkeillyt pitkin maailmaa ja jään ensi vuonna eläkkeelle erittäin hyväkuntoisena.
      Jos ei kuntosalia löydy niin lenkille musiikkia tai radiota kuunnellen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. "Miko Bergbom, miksi euron bensa maksaa kaksi euroa?"

      Valtakunnan suurin kaupallinen porvarimediakin kyselee nyt miksi perussuomalaisset ovat rikkoneet tärkeimmän vaalilupauk
      Maailman menoa
      203
      6832
    2. SDP: "On hyvä että bensiinin hinta nousee"

      Suurin oppositiopuolue SDP on mielissään siitä, että bensan hinta nousee suomalaisille. https://www.iltalehti.fi/polit
      Maailman menoa
      196
      3511
    3. Mistä ihmeestä sitä viirasi?

      Oliko tuo Timo Kalima hyvä silmälääkäri? Mikähän hänen silmiinsä osui kun piti mennä tuollaista tekemään. Kaikki näytti
      Jyväskylä
      26
      3289
    4. "Mieheksi ja naiseksi hän heidät loi."

      Räsäsen tuomio on iso harppaus woke-valtioksi. – Tässä maassa on nyt selvästi kiellettyjä sanoja ja ajatusrikoksia. –
      Maailman menoa
      187
      2267
    5. Partamies hoi!

      En aio häiritä jos on mukavampi olla hiljaa tai jos siellä kaukana sinun paikkakunnalla on jo joku hoito. Miten olisi re
      Ikävä
      40
      1787
    6. SDP haluaa tappaa maaseudun - bensan hinta mahdollisimman korkealle

      Maaseudulla auto on välttämätön asia, ja lähes kaikilla on bensa-autot. Kuinka tyhmä pitää olla jos äänestää demareita?
      Maailman menoa
      121
      1778
    7. Outoa toimintaa Tuhannen taalan yrittäjällä

      Ihmiset ympäri Suomen on kyselleet, että miksi tämä yrittäjä hoitaa ilkivalta-asiaa netissä kun se kuuluisi poliisille.
      Haapavesi
      116
      1482
    8. Martina Aitolehti pistää luun kurkkuun Erikoisjoukot-kouluttajalle - Ei usko tätä!

      Martina Aitolehti on persoona, joka herättää monessa tunteita. Hänen yksityiselämänsä on noussut kohuotsikoihin mm. eläm
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1076
    9. Etkö vieläkään ole löytänyt ketään??

      😅😅😅😅😅😅😅
      Ikävä
      124
      1068
    10. Riiko Sakkinen läväyttää totuuden - Tästä syystä keskeytti Farmi-kuvaukset

      Riikon toiminta hämmensi... Kuvataiteilija teki yllättävän päätöksen ja halusi lopettaa Farmi Suomi -leikin kesken. Rii
      Tv-sarjat
      18
      934
    Aihe