Meneekö jäävesi suolaa lisättäessä pakkaselle?

kaajääppi

Jotta juomat saataisiin nopeasti viileäksi ne neuvotaan laittamaan jääveteen, johon lisätään suolaa. Jäävesihän on 0-asteista, mutta jäähdyttääkö suola sen jopa miinusasteille? Vai mikä idea suolalla on tuossa jäähdytysniksissä?

15

4814

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • termohuuhaa

      Jospa se suola alentaa se liuoksen jäätymispistettä, jolloin jääpalat sulavat . Ne vaativat kuitenkin sulatakseen sulamislämmön, joka on tietysti pois liuoksen lämpömäärästä. Seurauksena on, että liuoksen lämpötila laskee jonkin verran, ei paljoo,

    • wdwqwdwd

      Menee, koska suola estää vettä jäätymästä. Suolavesi jäätyy pitkästi nollan alapuolella.

    • Tavallinen ruokasuola ei juurikaan jäähdytä vettä liuetessaan siihen eli ohje ei siltä osin kuullosta oikealta. Minä muistan tämän reseptin niin että sotketaan jäämurskaa ja suolaa, jolloin lopputulos sulaa reilusti miinuksen puolella olevaksi jäämurskan ja suolaveden seokseksi. Vettä siinä ei aluksi pidä olla kuin sen verran että suola kostuu.

      Ennen suolan ja jäämurskan seosta on käytetty kotitekoisen jäätelön valmistuksessa jäähdytykseen.

    • fysiikka.rules

      Jos veteen kaadetaan ruokasuolaa, niin veden lämpötila laskee suolan liuetessa.
      Jos veden lämpötila on alunperin 0 C, niin pakkasen puolelle tuo väkisinkin menee.

      • Ruokasuolan liukenemisessä absorboituu lämpöä noin 3.87 kJ/mol. Mooli suolaa on massaltaan 23 35=58 grammaa.

        Veden lämpökapasiteetti on 4.2 kJ/kg. Kilo vettä jäähtyy 0.9 asteella jokaista siihen liuotettua 58 grammaa suolaa kohti.

        Kaikkiaan veteen voi liuottaa noin 360 grammaa suolaa per kilo. Tuosta karkeasti siis 5 asteen lämpötilan lasku suolan liukenemisesta, kun tarjolla ei ole jäätä. Murskatun nolla-asteisen jään, suolan ja nolla-asteisen veden kanssa sotkemalla pääsee optimissa jonnekin -21 asteen paikkeille ja kohtuuvaivalla -15 asteeseen. Homma perustuu siihen, että suolaan sulava jää sitoo vedestä lisää energiaa eikä vahva suolavesi jäädy helposti.

        https://urly.fi/Nao


      • Mitä-Häh

        Mikä endoterminen reaktio siinä suolan liuetessa muka tapahtuu ?


      • Mikä_selitys
        ExB kirjoitti:

        Ruokasuolan liukenemisessä absorboituu lämpöä noin 3.87 kJ/mol. Mooli suolaa on massaltaan 23 35=58 grammaa.

        Veden lämpökapasiteetti on 4.2 kJ/kg. Kilo vettä jäähtyy 0.9 asteella jokaista siihen liuotettua 58 grammaa suolaa kohti.

        Kaikkiaan veteen voi liuottaa noin 360 grammaa suolaa per kilo. Tuosta karkeasti siis 5 asteen lämpötilan lasku suolan liukenemisesta, kun tarjolla ei ole jäätä. Murskatun nolla-asteisen jään, suolan ja nolla-asteisen veden kanssa sotkemalla pääsee optimissa jonnekin -21 asteen paikkeille ja kohtuuvaivalla -15 asteeseen. Homma perustuu siihen, että suolaan sulava jää sitoo vedestä lisää energiaa eikä vahva suolavesi jäädy helposti.

        https://urly.fi/Nao

        Onko suolan moolimassa (58 g/mol) ilmoitettu vahingossa tuplana vaiko kaava NaCl on väärä ?


      • fysiikka.rules

        Na 23 g/mol ja Cl 35 g/ mol. Yhteensä NaCl 58 g/mol.


      • Mitä-Häh kirjoitti:

        Mikä endoterminen reaktio siinä suolan liuetessa muka tapahtuu ?

        "muka" on sana jota yleensä kannattaa välttää, mikäli haluaa saada vastauksia.

        Kidehilan rikkoutuminen yleensä sitoo energiaa, ellei kyseessä ole joku eksoottinen aine kuten primääriräjähteet (elohopeafulminaatti, trijodinitridi jne.)

        Liukenemisessa voi joko vapautua tai sitoutua energiaa riippuen siitä, mistä aineista on kysymys. Esimerkiksi natriumhydroksidin tai 100% rikkihapon liuottaminen veteen tuottaa rajusti lämpöä kun taas salmiakin (ammoniumkloridi) liukeneminen sitoo energiaa. Osa liukenemisreaktioista on energiataseeltaan positiivisia, osa negatiivisia.

        https://fi.wikipedia.org/wiki/Liukeneminen

        Tuosta kannattaa katsoa englanninkielinen versio.


    • Lantakeittola

      Apulanta on suolaa vahvempaa.
      30 vuotta sitten oli Hesarissa juttu, jossa ABB:n Pitäjänmäen kiinteistöä meinattiin jäähdyttää kaukolämmöllä ja ammoniumnitraatilla.
      Jäähdyttäminen tapahtui sekoittaen veteen ammoniumnitraattiliuosta, ei rakeita. Kaukolämmöllä sitten haihdutettiin vettä lämmenneestä liemestä, ja saatiin kiertoon tislattua vettä ja väkevöitynyttä lantalientä.
      Lämpövoimalan (ajoneuvonkin) hukkalämmöllä tekisi kylmää.

      Muuten hyvä, mutta hiilivety-yhdisteet ja suolat ovat jotenkin epävakaita vääriin käsiin joutuessaan. Kokeilusta ei ole sittemmin kuulunut. Ruokasuola on turvallista ja tehottomampaa.

      • Meinasin juuri kommentoida tuosta ammoniumnitraatista mutta ehdit ensin. Sen liukenemislämpö on grammaa kohti viisinkertainen ruokasuolaan verrattuna eli tehokas jäähdytin... Ikävä kyllä ammoniumnitraatilla on sellaisiakin reaktioita, joissa energiaa vapautuu erittäin nopeasti ja paljon. Sitä on pitkään käytetty huokeana dynamiitin korvikkeena.


    • h t t p s : / / e n . w i k i p e d i a . o r g / w i k i / T e x a s _ C i t y _ d i s a s t e r
      https://urly.fi/Nb7

      Laivalastillinen (870 tonnia) ammoniumnitraattia syttyi muun lastin joukossa palamaan ja lopulta räjähti kaupungin edessä merellä vuonna 1947. Kuolleita tuli lähes kuusisataa.

    • KylmääJäähdytinnestettä

      Laittakaa hyvin eristettyyn muoviastiaan kilo jääpaloja ja litra viileää laimentamatonta jäähdytinnestettä. Jäät alkavat sulaa. Jäähdytinneste laimenee. Seoksen jäätymispiste pysyttelee n. -40 C asteessa. Mikä on seoksen lämpötila jäiden sulattua?

      Älkää laskeko, vaan kokeilkaa. Seoksen voi käyttää sellaisenaan auton jäähdyttimessa, joten ei mene hukkaan.

      • KylmääJäähdytinnestettä

        Saadaanko alhaisempi lämpötila lisäämällä jäähdytinnestettä vain desilitra tai pari? Mikä on optimimäärä?


    • laskee

      Aseta jääpäla pöydälle huonelämpötilassa. Sen pintaan sulaa vesikerros. Aseta langan pää jääpalan päälle ja sirottele suolaa. Nosta langasta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      87
      1504
    2. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      114
      1400
    3. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      53
      1211
    4. Svty paska työpaikka

      Elekää kukaan hakeku sinne töihin.
      Suomussalmi
      28
      1114
    5. Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta

      Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne
      Ikävä
      118
      952
    6. Olisin valmis salaisiin tapaamisiin

      Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet
      Intohimo
      46
      908
    7. Onko viisikko aktivoitunut

      Taas ruumis !! Viisikko ryskää kukaan ei pärjää
      Seinäjoki
      19
      872
    8. Olisit voinut olla...

      ....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n
      Ikävä
      65
      797
    9. Olet ihana mies

      Mun söpöliini 🙊😘
      Ikävä
      46
      723
    10. YT skoda Transtech

      Noin 200 saa potkut. Saksikäsipetturi ajoi suomen konkkaan ja tarkkikselle. Totaalinen Petosjytky..
      Kajaani
      76
      715
    Aihe