Niin, kun palstan kretuilla on nyt viikon jatkunut orgasmi siitä että Turkki, tuo tieteen ykkösmaa, hylkäsi evoluutioteorian opetuksen katsotaanpas mitä muuta siellä on viime aikoina hylätty:
-Sananvapaus
-Ihmisoikeudet
-Poliittinen vapaus
-Suojaikäraja
-Mielipiteenvapaus
-Uskonnonvapaus
-Vapaus olla syntynyt kurdiksi
Haluavatko torppa, jc, jyri ym. seurata Turkkia myös näissä? Tai miksi minä kysyn, tietysti haluavat...
Muita Turkissa hylättyjä asioita
10
202
Vastaukset 10
- Epäjumalienkieltäjä
Keskeistä on ymmärtää, että evoluutioteorian kieltäminen ja sananvapauden, mielipiteenvapauden ja poliittisten oikeuksien rajoittaminen eivät tapahdu sattumalta yhtä aikaa, vaan tämä on väistämätöntä.
Demokraattiset perusvapaudet (johon myös tieteen vapaus kuuluu) ovat paketti, josta on hyvin vaikea poimia pois yksittäisiä oikeuksia sortamatta koko korttitaloa. Kreationismi on siksi länsimaisen demokratian vastainen ideologia.Nuoren maan kreationisteille ei pelkkä evoluution kieltäminen tietenkään riitä. Geologia, tähtitiede, kosmologia, ydinfysiikka nyt ainakin osoittavat Maan iän olevan huikean paljon suurempi kuin se 10 000 vuotta, jota YEC porukka pitää maksimina. Luonnontieteiden totaalinen kieltäminen, jota YEC-usko vaatisi, edellyttäisi puhtaasti teokraattista yhteiskuntaa, jossa uskonnolliset johtajat sanelevat, mihin saa uskoa ja mihin ei.
Ovatko nämä torpat ja kumppanit todellakin niin sokeita, etteivät ymmärrä, millaiseen yhteiskuntaan heidän vaatimuksensa loogisesti loppuun vietynä johtaisi, vai halueavatko he todellakin palata keskiaikaan ja luona "kristillisen Sharia- yhteiskunnan" ?
Odotan nuoren maan kreationisteilta vastauksia. Mahtaako tulla ainuttakaan?- Epäjumalienkieltäjä
agnoskepo kirjoitti:
Nuoren maan kreationisteille ei pelkkä evoluution kieltäminen tietenkään riitä. Geologia, tähtitiede, kosmologia, ydinfysiikka nyt ainakin osoittavat Maan iän olevan huikean paljon suurempi kuin se 10 000 vuotta, jota YEC porukka pitää maksimina. Luonnontieteiden totaalinen kieltäminen, jota YEC-usko vaatisi, edellyttäisi puhtaasti teokraattista yhteiskuntaa, jossa uskonnolliset johtajat sanelevat, mihin saa uskoa ja mihin ei.
Ovatko nämä torpat ja kumppanit todellakin niin sokeita, etteivät ymmärrä, millaiseen yhteiskuntaan heidän vaatimuksensa loogisesti loppuun vietynä johtaisi, vai halueavatko he todellakin palata keskiaikaan ja luona "kristillisen Sharia- yhteiskunnan" ?
Odotan nuoren maan kreationisteilta vastauksia. Mahtaako tulla ainuttakaan?<<Ovatko nämä torpat ja kumppanit todellakin niin sokeita, etteivät ymmärrä, millaiseen yhteiskuntaan heidän vaatimuksensa loogisesti loppuun vietynä johtaisi, ...>>
Kun on kyllin tyhmä ja ikänsä elänyt länsimaisessa demokratiassa ja oikeusvaltiossa niin ei ilmeisesti osaa ajatella miten arvokas asia demokratia on. - Luotanytnoihinhehe
Epäjumalienkieltäjä kirjoitti:
<<Ovatko nämä torpat ja kumppanit todellakin niin sokeita, etteivät ymmärrä, millaiseen yhteiskuntaan heidän vaatimuksensa loogisesti loppuun vietynä johtaisi, ...>>
Kun on kyllin tyhmä ja ikänsä elänyt länsimaisessa demokratiassa ja oikeusvaltiossa niin ei ilmeisesti osaa ajatella miten arvokas asia demokratia on.Länsimaisen kulttuurin perustaja Platon sanoi että demokratia on typerysten valta.
Mitä järkeä on siinä että metä johtaa ex-blodimissit ja ex-urheilijat parisuhdekyvyttömät yksinhuoltajahomot ja jotkin isä-Mitro-elostelijat ja huoripukkipersut? Hehe.
Siinä sinulle demokratian erinomaisuutta. Luotanytnoihinhehe kirjoitti:
Länsimaisen kulttuurin perustaja Platon sanoi että demokratia on typerysten valta.
Mitä järkeä on siinä että metä johtaa ex-blodimissit ja ex-urheilijat parisuhdekyvyttömät yksinhuoltajahomot ja jotkin isä-Mitro-elostelijat ja huoripukkipersut? Hehe.
Siinä sinulle demokratian erinomaisuutta.>Länsimaisen kulttuurin perustaja Platon sanoi että demokratia on typerysten valta.
Platonin Ateenan "demokratiassa" olikin niin vähän äänioikeutettuja, että filosofimme luultavasti tunsi henkilökohtaisesti heistä useimmat.
Järki jyrbäseni on siinä, että selvä enemmistö johtajistamme ei kuulu noihin ryhmiin, sekä siinä, että myös niihin kuuluvat voivat äänestää eduskunnassa ainakin kannattajiensa mielestä ihan oikein.
Ex-urheilijoista löytyy muuten aika älykästä ja lujatekoista sakkia. Sanottiinhan Sylvi Saimostakin, että hän oli "eduskunnan ainoa mies". Antti Kalliomäkikin oli aikanaan poliitikoistamme arvostetuimpia. No Lasse Virén ehkä ei...
John F. Kennedy oli armoton huoripukki jos kuka, ja silti ainakin joka toinen amerikkalainen ottaisi hänet uudelleen pressakseen vaikka heti, jos se olisi mahdollista.- DRHouse
Luotanytnoihinhehe kirjoitti:
Länsimaisen kulttuurin perustaja Platon sanoi että demokratia on typerysten valta.
Mitä järkeä on siinä että metä johtaa ex-blodimissit ja ex-urheilijat parisuhdekyvyttömät yksinhuoltajahomot ja jotkin isä-Mitro-elostelijat ja huoripukkipersut? Hehe.
Siinä sinulle demokratian erinomaisuutta.No, kyllä se on aina tiedetty että uskovaiset tykkäävät diktaattoreista, kuten esimerkiksi suuri kristitty johtaja adolf hitler, joka on kaikkien kristittyjen ihanne.
- Heippasitten
Toki saat uskoa ihan vapaasti tyhjänräjäyttäjiin ja siihen että sikiöstä tulee ihminen vasta 12 viikkoisena, tyhmä, ja homostele niin paljon kuin tahdot ja tee kaikki muukin minkä Raamattu kieltää, mutta noilla eväillä olemassaolosi ihmisenä taitaapi jäädä vain henkäyksen pituiseksi täällä maan päällä ja sitä seuraa ikuinen unohdus.
- Selvätapausjuu
Mooswksen ajan Israel oli tuhat kertaa parempi kuin Suomi.
Ei ollut vankiloita ja oikeuslaitos oli erinomaisen oikeudenmukainen henki-hengestä periaatteen vuoksi joka esti tehokkaasti murhatyöt.
Ei ollut homoja eikä aborttimurhaajia eikä toimeentulovaikeuksia. Eikä ollut evomoraalista kumpuavia avioetoja eikä äpärälaumoja.
Tuore uutinen kertoi että alle puolet yhteenmuuttavista avioituu nykyään. Ja avio-avo-erojen määrä lähti rajuun nousuun välittömästi sen jälkeen kun homopareille tuli mahdolliseksi rekisteröidä suhteensa ja ne päätyivät tilastoihin. Mistä tämä kertoo? HEHE. Selvätapausjuu kirjoitti:
Mooswksen ajan Israel oli tuhat kertaa parempi kuin Suomi.
Ei ollut vankiloita ja oikeuslaitos oli erinomaisen oikeudenmukainen henki-hengestä periaatteen vuoksi joka esti tehokkaasti murhatyöt.
Ei ollut homoja eikä aborttimurhaajia eikä toimeentulovaikeuksia. Eikä ollut evomoraalista kumpuavia avioetoja eikä äpärälaumoja.
Tuore uutinen kertoi että alle puolet yhteenmuuttavista avioituu nykyään. Ja avio-avo-erojen määrä lähti rajuun nousuun välittömästi sen jälkeen kun homopareille tuli mahdolliseksi rekisteröidä suhteensa ja ne päätyivät tilastoihin. Mistä tämä kertoo? HEHE.Tämä kertoo vain siitä että sinä olet pihalla todellisesta maailmasta kuin lumiukko kesällä, että hihi vaan sinulle tyhmä!
- DRHouse
"Toki saat uskoa ihan vapaasti tyhjänräjäyttäjiin ja siihen että sikiöstä tulee ihminen vasta 12 viikkoisena, tyhmä, ja homostele niin paljon kuin tahdot ja tee kaikki muukin minkä Raamattu kieltää, mutta noilla eväillä olemassaolosi ihmisenä taitaapi jäädä vain henkäyksen pituiseksi täällä maan päällä ja sitä seuraa ikuinen unohdus. "
No voi kyynel. Muuten, sinähän uskot mielelläsi niihin jotka räjäyttelevät ihmisiä huvikseen ja muihin pedofiililahkosi sanomisiin.
"Mooswksen ajan Israel oli tuhat kertaa parempi kuin Suomi.
Ei ollut vankiloita ja oikeuslaitos oli erinomaisen oikeudenmukainen henki-hengestä periaatteen vuoksi joka esti tehokkaasti murhatyöt.
Ei ollut homoja eikä aborttimurhaajia eikä toimeentulovaikeuksia. Eikä ollut evomoraalista kumpuavia avioetoja eikä äpärälaumoja."
Eikä koko paikkaa, koska kyseessä on fiktiivinen satu.
"Tuore uutinen kertoi että alle puolet yhteenmuuttavista avioituu nykyään. Ja avio-avo-erojen määrä lähti rajuun nousuun välittömästi sen jälkeen kun homopareille tuli mahdolliseksi rekisteröidä suhteensa ja ne päätyivät tilastoihin. Mistä tämä kertoo? HEHE."
Ja mistäs tämän luit? MV-lehdestä vai jehovapedarit-sanomista? Suomenkin pitäisi kieltää jehovan todistajat...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Pyhäjärvi syvällä kusessa
Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha1261087- 1471043
Miten voi sinun
tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät63778PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE
...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.49567- 42529
Missä vaiheessa
Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et33511- 63483
- 22437
- 13431
Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"
Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi7401