Moi olen 13 vuotias poika ja olen vähän ylipainoinen ja en uskalla kerto siitä kellekkään. Haluqisin laihtua ja hoikentua reilusti. Jos voisitte auttaa minua. Se merkitsisi paljon.
Millä tavalla laihtuisi parhaiten kotona
13w
7134
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Keerohan ensikis ihan perustietoja, eli kuinka pitkä olet ja kuinka paljon painat? Täytyy ensin määrittää oletko edes ylipainoinen
Kuulehan, sinä voit loppuvuodesta kasvaa hujahtaa 5 cm, etkä ole enää yhtään ylipainoinen !
Sun ikäisellä paino ja pituus menee eri tahtiin.
Ota ihan rauhallisesti vaan ja nauti kesästä !
Olet kasvuiässä ja silloin ei saa mitään kituruokavaliota ottaa käyttöön. Suosittelen että syöt monipuolisesti ja tarpeeksi. Liiku monipuolisesti. Nyt kesällä paljon erilaisia liikuntamuotoja joita voi aivan ulkoilmassa harrastaa. Kai sinulla on liikuntaharrastuksia? Voisit ottaa vaikka jonkun uuden lajin, jospa se vaikka innostaisi lisäämään liikkumista
Olen noin 160cm pitkä ja painan noin 65kg. Harrastan salibändiä ja pyöräilyä mutta. Olen omastamielestäni ylipainoinen.
Ajattelitko jäädä tuon pituiseksi? Jos nyt aloitat jonkin anoreksiakuurin, se riski on olemassa. Sinulla on vielä kasvupyrähdys tulematta. Eli voit hyvin olla pari vuotta myöhemmin jota kuinkin samassa painossa, mutta parikymmentä senttiä pidempi.
Kenenkään ei pitäisi laihduttaa. Etenkin lapsella laihdutuksesta on haittaa. Eniten se sotkee aivokemiaa ja normaalia ruokahalun säätelyä. Jos laihtumisen tarvetta on, on katsottava syödyn ruuan laatua. Ihminen ei tarvitse lisättyä sokeria missään muodossa. Eli jätä pois kaikki sokeroidut ruuat ja herkut, ennen kaikkea sokeroidut juomat. Niillä saa joka tapauksessa diabeteksen ennemmin tai myöhemmin. Ryhdy siis terveystietoiseksi laihdutuksen sijaan. Lisää enemmän kasviksia ja salaatteja lautaselle, jotta pysyt kylläisenä.
Voit käydä syksyllä juttelemassa kouluterkkarin kanssa painoasiasta. Olisi kiva, jos perheesi ymmärtäisi terveiden ravintotottumusten merkityksen. Lapsella on hankalaa, kun hän ei voi vapaasti itse päättää, mitä syö. Ja vanhemmat eivät aina ymmärrä lapsen terveysriskejä. Eivät siis näe lapsen liikapainoa.
http://www.terveyskirjasto.fi/terveyskirjasto/tk.koti?p_artikkeli=dlk00443
Jaaha, kasvuikäisen ei kannata isommalti murehtia.. Ja liikut kuitenkin harrastuksena. Keskustelehan isäsi kanssa josko hän ollut varhaisteinenä samanrunkoinen. Geeneissähän ne tulevat.. Pituutta sinulla tulee vielä lisää ja alkaa tulla lihaksistoa, eiköhän kaikke korjaannu kunhan murrosikä ohitte ja kasvupyrähdys ohitte kanssa.
Oheisessa paikassa on ajantasaiset "kasvukäyrät"
https://kasvuseula.fi/
Kiitos avusta teille kaikille:) tuli heti parempi olo kun kerta ei tarvitse sen enempää murehtia. Toivottavasti nyt sujuisi paremmin.