Autoilu on paljon halvempaa ;-)

norppa55

10:llä eurolla 1-4 autoilee 100 kilometriä, mutta sillä ei saa kunnon eväitä yhdelle pyöräilijälle samalle matkalle.

17

388

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Thjjjj

      Minulla riittää pari vesipulloa 100km lenkille. Pyöräily on terveellisempää, mukavampaa ja siitä tulee fyysisesti hyvä olo.

      • Alkup_maantiepyöräi

        Periaatteessa molemmat, aloittaja ja tämä ensimmäinen vastaus, ovat oikeassa tavallaan. Huomauttaisin kuitenkin, että julkinen liikenne Suomessa on kaikkein kallein ja monasti hitain vaihtoehto.


      • norppa55

        Samalla logiikalla autoilu on ilmaista 100 km lenkille. Tankkaus 1000 km välein riittää ;-)


      • Tmtestaa

        TM testasi tuota. Auton kustannus per 100km oli 35 euroa ja se oli joku pikkuauto eli aloitusta on valetta.


      • Pisarallapisimmälle
        Tmtestaa kirjoitti:

        TM testasi tuota. Auton kustannus per 100km oli 35 euroa ja se oli joku pikkuauto eli aloitusta on valetta.

        10 euroa se maksaa vain vihreille, kun kommentoivat km-korvauksia ja eivät laske kuin polttoainekulut.


    • Autostaluopunut

      Liikun joka päivä ja kuukaudessa yhteensä noin 300 kilometria kodin ulkopuolella.
      Jos kustannukset autolla on nykyään 10 euroa/100km niin minulla menisi kuukaudessa 30 euroa.
      Aloittaja voisi kertoa että mistä auton voi vuokrata 30 euron kuukausivuokralla?
      Jos on noin halpaa niin parina kuukautena vuodesta voisin ottaa auton käyttöön.

    • pieksäjä

      Ap tarkoittaa polttoainekustannuksia ja on ihan oikeassa, varsinkin jos autossa on kaksikin matkustajaa.

    • Ruokamaistuu

      Meinaatko että automies ei sitten syö olenkaan? Kuulkaas sen mitä olen automiehiä katsellut niin kyllä syö ja paljon, niin on mahtavat möhömahat.

    • mistä.teitä.tyhmiä

      Ei ihme, että aloittaja kulkee pyörällä. Taitaa johtua ihan tyhmyydestä. Autoilun kulut ovat ihan muuta kuin pelkät bensakulut. Keskihintaisella autolla noin 40 snt/km. Laske siitä se 100 km kustannus.

    • pieksäjä

      Laskelma:
      Pyöräilijä kuluttaa energiaa neljän tunnin pyöräilyssä 10 000 kJ (vastaa 10 eur) enemmän kuin autoilija tunnin ajossa ja kolmen tunnin oleilussa.
      Autoilijalta menee alle 10 eur bensaan, joten peli on selvä autoilijan eduksi, kun vain polttoainekustannuksista puhutaan ;-)

      • Jos tulevaisuudessa siirrytään autoissa biopolttoaineeseen, niin saattaa energiakustannus mennä pyöräilijän eduksi. Tuossa siis verrataan peltoalaa pyöräilijän ruoantuottamiseen ja sen biopolttoaineen tuottamiseen tarvittavaa pinta-alaa (metsäalaa?).

        Sähköauton kanssa ainakin aloittajan energiakulut täsmää. Ostaa vain halvan sähköauton & ajelee sillä :)


    • ajansaatanaautolla

      On se vaan mukavampi, saatana, sateella ajella autolla kuin polkupyörällä. Ajelen kyllä autolla, vaikka ei koskaan sataisikaan!

      • Hehhee

        Kaikkihan sen näkee jo kehostasikin ettei kunto riitä!


    • mnbvcxzäölkjhgf

      Tätä asiaa voidaan ajatella yhtä monelta kantilta kuin on eri kanteilta ajattelijoita. Yksi katsantokanta: Kun kilpapyöräilijä ostaa pyöräänsä uudet kiekot, niin ne saattaa maksaa enemmän kuin monet maantiepyörät. Ei oo temppu eikä mikään saada kiekkopariin uppoamaan toista tonnia rahaa - jos on rahaa millä ne käy ostamassa. Sillä rahalla saa autoon jo aika päheät vanteet, ja niitä on sentään neljät. Pyörään on kalliimpaa hakea uudet kiekot (2 kpl) kuin mitä autoon uudet vanteet (4 kpl). Siltä osin autoilu on halvempaa kuin pyöräily. Mutta sitten taas autoon maksaa uudet renkaat paljon enemmän kuin mitä renkaat fillariin, ja autossa pitää olla sekä talvi- että suvikumit. Fillarissa riittää ne samat kumit läpi vuoden.
      Mutta pääosin autoilu on paljon kalliimpaa kuin pyöräily. Kun fillarin ostaa, niin se kirpaisee vain kerran. Mutta kun ostaa auton, niin johan alkaa tulla laskuja ovista ja ikkunoista.

    • AutoilunKaikkiKulut

      Aloittaja ei taida olla autoa koskaan omistanut, kun ei huomio autoilun muita kuluja.
      Aloittaja on laskenut pelkästään polttoainekulut, mutta jättänyt muut kulut huomioimatta, kuten:
      -Auton vakuutusmaksut
      -Ajoneuvovero
      -Katsastusmaksut
      -Auton hulto kustannukset
      -Auton korjaus kustannukset
      -Auton arvon alenema

      Vaikka autolla ei ajaisi, niin kustannuksia syntyy useampia sata euroa vuodessa.

    • rgfdgsdfg

      tämä on henkilökohtainen mielipiteeni omast kokemuksesta itsellä on auto sekä vähän kalliimpi maastopyörä niin voin sanoo omasta kokemuksesta että pyöräily tulee huomattavasti halvemmaksi ostin pyörän uutena vuosi sitten ja liikuin sillä joka päivä eikä kumeista ole lähtenyt pintaa juuri yhtään eikä vikoja ole ollut ja sitten kun ostin nyt keväällä auton niin siitä alkoi sitten laskuja pukkaan 1.3 koneen pikku foordi ja verot oli 222 euroa vuosi ja 625 euroa kaskon kanssa ja jouduin vaihtamaan siihen ohjaustehostimen putket ja siihempä meni sitten 500 euroa kun liikkeessä vaihtoivat ja bensaa menee 2-300 euroa kuussa ja katsastus ja nesteet ynnä muut huollot siihen päälle niin voin sanoo että kivasti menee rahaan tuohon autoiluun että ei oo halpaa kun vois kuvitella ja sitten noihi tahtoo tulla vikoja sillon tällöin kannattaa vaan pärjätä ilman autoa jos vain kykenee suosittelen pyörällä kulkemista mutta siihen kannattaa panostaa että ostaa kalliimman pyörän se on kevyt ja parempi ajotuntuma ja helpompi huoltaa siihen ei kyllästy helposti eikä motivaatio mene helpolla joku hybrdi tai cyclocross on hyvä ja elämä muuttuu paljon helpommaksi kun ei tarvii mitään laskuja ja veroja ja muuta tehä kuin autoon

      • tyyristäliikkumista

        Se on just, että kun autosta jokin prakaa, niin se on satasia.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella

      Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne
      Maailman menoa
      20
      2287
    2. Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle

      Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv
      Maailman menoa
      33
      2132
    3. Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?

      "Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k
      Maailman menoa
      64
      1683
    4. Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua

      Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle
      Maailman menoa
      194
      1657
    5. Kokoomus on Suomen kommunistisin puolue

      "Hallituksessa on erimielisyyttä siitä, kuinka suuri osa veronkiristyksestä hyvitetään datakeskuksille uudella erillisel
      Maailman menoa
      80
      1602
    6. Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.

      Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.
      Joensuu
      52
      1492
    7. Nainen rakas

      Mulle on alkanut tulla sellainen olo että meistä tulee ehkä pariskunta vielä 😌
      Ikävä
      113
      1460
    8. Pyyntö Teelle

      Voisitko nyt vaan ystävällisesti laittaa viestin?
      Ikävä
      83
      1149
    9. Martina haluaa tasoisensa miehen

      Seiskassa juttu minkälaisen miehen Martina haluaa. Kumppanin pitää tuoda hänen herkkyytensä ja vahvuutensa esiin sekä ol
      Kotimaiset julkkisjuorut
      240
      1017
    10. Voi ei! Katja Ståhl joutui sairaalaan - Syynä tämä vitsaus - Koskettava päivitys sairaalasängystä

      Pikaista paranemista, Katja! Katja Ståhl on kertonut somessa joutuneensa sisään sairaalaan. Lue lisää: https://www.suom
      Suomalaiset julkkikset
      21
      905
    Aihe