Miksi se ei kohtaa materiaa ja posauta koko universumia ? Ja missä antimateriaali on?
Abtimateria
MITATAALLATAPAHTUU
9152
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Kohtaa se, mutta sitä on niin vähän. Kaikkialla.
Luulisi sitten olevan joka puolella pieniä poksahduksia.
Arvellaan sitä olevan tosiaan kaikkialla, mutta nykyisin kovin vähän. Sitä on keskimääräistä enemmän galaksien keskiosissa tuon seuraavan jutun mukaan: https://www.avaruus.fi/uutiset/tahdet-sumut-ja-galaksit/tutkijat-selvittivat-miten-linnunradan-antimateria-on-syntynyt.html
Tarinaa antimateriasta mm: http://www.symmetrymagazine.org/article/april-2015/ten-things-you-might-not-know-about-antimatter
no mutta buhahamaumau uudella nimimerkillä
Ei suinkaan. En jaksanut vaan rekkaa.
Samaa olen käyttänyt ennenkin.
Onko tuo tuleekomuutakkiitos sinun nimimerkkisi mitä käytät aina..tuskin..olet tampio D
Jos et jaksa rekkaa niin kokeile edes kuorma-autoa. Sinulla on siis rekattukin nimimerkki sen lisäksi että multinikkimulkeroit ympäriinsä.
Ei Stadissa voi enää ajella rekalla. Niitä saatanan rekkaesteitä on jo joka paikka täynnä näin kesällä.
Tottakai sillä on. ei vaan kehtaa esiintyä sillä suoltaessaan muahahahhaabääbää- ja varsin paljastavia homostelujuttujaan, ettei niitä yhdistettäisi rekattuun nimimerkkiin. Vaikka moni kyllä arvaa mikä se on. Se on eräs hörhö jolla Kolli on pyyhkinyt lattioita. Ja moni moni muukin.
Antimateria lähettää samanlaista valoa kuin materia, joten emme voi varmuudella tietää, missä sitä on ja kuinka paljon. Arvaamme, ettei juuri missään.
Teorian mukaan nykyinen materia olisi jäämä suuresta tapahtumasta, jolloin antimateria ja materia nihiloivat toisensa, mutta olisi vallinnut pienen pieni epäsymmetria, ja jäljelle olisi jäänyt vähäinen määrä materiaa, josta maailmankaikkeutemme olisi muodostunut.
Miksi olisi vallinnut epäsymmetria, on kyllä silkkaa spekulointia. Mitään havaintomateriaalia ei ole, ja teoriatkin epäsymmetriasta eli "symmetriarikosta" ontuvat molemmilla jaloillaan. Kaiken lisäksi maailmankaikkeudessa arvellaan vähäisen materian lisäksi olevan valtavasti pimeää materiaa ja pimeää energiaa. Mitä nämä ovat? Onko niillä ehkä jotakin tekemistä epäsymmetrian kanssa?
Jos totta puhutaan, meillä on onnettoman vähän havaintoja ja teoriat ovat aivan lapsenkengissä. Niitä on näet useita, eikä mikään niistä ole saanut vahvistusta.
Antimateriasta tiedämme vain sen, että sitä syntyy olemattoman vähän lähimaailmassamme energian konkretisoituessa materiaksi ja antimateriaksi. Antimateria säilyy hyvin lyhyita aikoja, koska se nihiloituu taas törmätessään materiaan.