Kaarisilta säilyy vielä kotvan aikaa

ei.mitään.kiirettä

Lieksan kaarisillan purkaminen viivästyy valituksen takia. Valituskierre on alkanut. Uutta sitaa ei voida rakentaa, ennenkuin vanha on purettu.

Lieksan kaarisillan purkupäätöksestä on valitettu Itä-Suomen hallinto-oikeuteen, kertoo Lieksan Lehti.

Valtuustossa vanhan kaarisillan säilyttämisen puolesta puhui ainoastaan Irma Nykänen (vas.), jonka mielestä silta ympäristöineen muodostaa säilyttämisen arvoisen kulttuuriperinnöllisen kokonaisuuden.

Nykänen on Itä-Suomen hallinto-oikeudelle toimitetun kunnallisvalituksen ensimmäinen allekirjoittaja. Lisäksi sen on allekirjoittanut kuusi muuta ihmistä.

79

2390

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KaarisiltaVeks

      Kasa betonia ja rautaa ja vielä ruma sellainen, matalaksi vaan.

      Lieksan lehdessä väitetään että uusi silta ajaisi "raskaan liikenteen keskustaan", mutta miten? Lieksasta lähtevä raskas liikenne ajaa suoraan kansatielle ja siitä pois eikä lähde keskustaan jumittamaan. Uusi silta olisi myös kuulemma vaaraksi koululaisille, mutta miten? Sillan sivuuttava raskas liikenne Rantalantiellä on vaaraksi koululaisille ihan samalla tavalla.

      • Vähän-lisää-tarkkuutta

        Lehdessä kerrotaan mitä Irma Nykänen käyttää perusteluna.


      • siltahaikee

        Kaunis ja arvokas kaarisilta on mennyt huono kuntoiseksi . kaupungin asukkaiden pitää oppia luopumaa huonokuntoisesta kaarisillasta korjaukset tulee kalliiksi veronmaksajille jos korjataan mitenkä kauan pysyy kunnossa. olisi hyvä jos kaarisllasta olisi muistoksi pienoismalli tai valokuvia tallessa rakennuspiirustuksineen eikö voisi museolla ihailla vanhaa kaarisiltaa . onhan palaneesta Lieksan kirkostakin muistokuvia. minäkin ihailen kaarisiltaa on huonojakin puolia esim. jalankulkijat ja pyöräilijät on kapea kaiteet matalat tarvitaan korkeampi ja leveämpi liikkumismuoto ihan pelotti ajaa ahtaassa paikassa milloin lentää kaitee yli jokeen


    • Vielävesivirtaa

      Hyvä Irma. Sillan historia toistaa itseään. Sitä on aikaisemminkin yritetty purkaa, kuntalaiset estivät.

    • uimalla.yli

      Mitä tehdään sillalla jota ei voi käyttää? Voisi tietysti jättää jalankulkusillaksi, mutta sitten kun toisestakin sillasta aika jättää ei ole yhtään siltaa.

      • Löppö.Pankakoski

        Kun toisesta sillasta aika jättää, mennään kiertotietä Joensuuhun. Löpölle viitta; Joensuuhun.


    • Lieksa-on-turha-mutka

      Mitäpä tuosta. Valitelkoot vain. Minulle se on yksi pienehkö lisäsyy lähteä Lieksasta.
      Tiedättekö mitä varten kutostie kulkee Pielisen länsipuolella?
      No sitä varten, ettei kehityksen, pohjoiseen mennessään, tarvitse turhaan poiketa Lieksaan.

    • typeryyttä

      Silta joutaa purkaa kokonaan. Tarvitsemme kunnollisen uuden sillan. Nykäseltä ja kumppaneilta ihan joutavanpäiväistä kehityksen jarruttamista.
      Nykänen ei ajattele lieksalaisten turvallisuutta jos esim. molemmat sillat jostain syystä tukossa kolarin tms. takia.

      • järki.käteen

        Jos joentakainen asujaimisto tarvitsee ambulanssia tai palokuntaa, Irmako on auttamassa?


      • ajallaan

        Ei kaarisiltaa tarvitse sen takia purkaa , jos halutaan toinen kantavampi silta , voi sen rakentaa viereenkin ja käyttää uuden rakentamisessa apusiltana.Onhan vanhoja -julkisivuja käytetty asuinrakennuksiakin , uutta rakennettaessa.Kaarisilta lienee ainoa ainakin Suomessa ,väitetty Savukoskensilta on teknisesti erilainen , koska se on yksinivelinen eli sen kantavuus on enempi vetotankojen varassa.


    • sairastahommaa

      Sairasta touhua valittaa tuosta romusta! Kommarien touhuista kärsii kaikki jos nykyinen käyttösilta joudutaan sulkemaan!

      • VoiPässiäVoi

        Ihan totta, voi kauheeta, kommarien syytähän se nyt on. Jos se nykyinen käyttösilta eli kantatien silta olisi jouduttu sulkemaan silloin kun kaarisiltaa pääsi vielä ajamaan autolla niin sekö olisi tuo kaarisilta toiminut varasiltana? Siitäkö olisi tukkirekka tai vuorolinjuri pyyhältänyt?
        Älä nyt viitti helvetin niljake.


    • rakennusinsinööri

      Jos kaarisilta päätetään jostakin syystä säilyttää, se pitää joka tapauksessa kunnostaa kalliisti käyttökelpoiseksi ja suorittaa lain velvoittamat määräaikaistarkastukset ja tehdä niiden velvoittaman korjaustoimenpiteet. Silta ei saa olla vaarallinen sillalla kulkijoille eikä sillan ali veneilijöille. Joka tapauksessa sillasta saataisiin vain henkilöauton kantava ja silloinkin ajovuorot jaettaisiin liikennevaloilla.

    • pitäisi.olla.selvä.asia

      Olen samaa mieltä rakennusinsinöörin kanssa ja totean, että kyseisen vanhan sillan korjaus tulee todella kalliiksi kun se tehdään perusteellisesti kuten silloille tehdään noin 40 vuoden välein. Tietääkseni kyseisen sillan peruskorjauksia on laiminlyöty valtuuston päätöksillä vedoten rahan puutteeseen.

      Autokin tulee ajan oloon tiensä päähän eikä sitä kannata silloin enää korjauttaa.

    • ej.tuu.nimejä

      Voihan taantumuksen takasiipi.

    • ajatellaanpavähän

      Jo on yhtä vatulointia koko homma! Jo kertaalleen päätettyjä asioita halutaan jarrutella! No onhan noita "jarrumiehiä" ollut menneisyydessä ennenkin! Taas palaa veronmaksajien rahaa, koska kustannukset eivät ainakaan halpene vuosien saatossa. Uusi silta entisen tilalle ja sillä sipuli ja vatuloinnit pois. Osataan sitä rakentaa nykyaikanakin kauniita siltoja.

      Kuinkas sitten suu pannaan - jos kantatien silta menee käyttökieltoon. Tuli muuten pitkä ylimääräinen lenkki kierrettäväksi Lieksaan. Pahimmassa tapauksessa Pielisen ympräri koska Löpöntiekin vetelee viimeisiään.

    • naurettava.maksu

      Jos valituksen sisältämät toimenpiteet eivät toteudu, valittaja joutuu maksamaan "häirinnästään" 250 euroa, joka on mielestäni liian pieni maksu kiusanteosta, kun otetaan huomioon kuinka paljon rakennuskustannukset ja vastaavat nousevat valitusprosessin aikana. Häirintämaksun pitäsi olla ainakin satakertainen (25 000 €), niin silloin tahallaan jarruttelijat miettisivät kahteen kertaan kannattaako mennä sotkemaan asiantuntijoiden suunnitelmia.

    • saatanan-kommari

      Tyypillistä kommarihommaa, joka hommaa vastustetaan paitsi työttömien kyykytystä ja orjatyötä!

    • aikaa.kuluu

      Koska vanhan kaarisillan purkamisen estämiseksi alkoi kiusaajaryhmän hyvin ikävä tahallinen häirintä- ja jarrutuskamppanja, on todennäköistä, että valituskierre tulee jatkumaan pitkään.

      Tällainen inhottavan vastenmielinen häirintä koettiin Joensuussa toriparkkihankkeessa. Häirintäjarrutus kesti kymmenisen vuotta ja hankkeen hinta ehti nousta moninkertaiseksi valituskierrosten aikana.

      Lieksan vanha kaarisílta joka tapauksessa tullaan purkamaan ja järki voittaa, mutta siihen menee vielä useita vuosia. Tällä vuosikymmenellä uuden sillan rakennustöitä ei saada vielä alkamaankaan.

    • jumpanmaikk

      Luopuminen on toki vaikeaa. Aika on kuitenkin aina sen myötä, että on jostakin hyvästä luovuttava, että on tuleva uutta tilaa. Pidetään kaarisilta muistoissamme ja historiassa, kuin aitoon kiertokulkuun kuuluu. Ymmärrän kyllä Irman ajatuksenjuoksun, mutta ei se ole johdonmukaista. Sanan varsinaisessa merkityksessään johdonmukaista ajan ja kehityksen tarpeen mukaista.

      Kaarisillan säilyttämisen edellyttämät varat olisivat Irmankin mielestä, jos hän osaisi ajatella pitkän elon ja -matematiikan tähtäimellä, voitaisiin käyttää esimerkiksi ”maahanmuuton lisäämiseksi Lieksaan, ja monikulttuurisiin tanssahteluihin asema-aukiolla”. Anteeksi sarkastinen, ivailevahko kuvaelma ja vertailu, mutta ei niin pientä pilaa, että ei totta toinen puoli.

      PS. Keskivartalojumppaa kaikille suosittelen;)

    • järki.voittakoon

      Vanhan sillan kunnostus kevyen liikenteen väyläksi olis ollut paljon järkevämpi teko.

    • säilyttämisen.arvoisia

      Kun kaarisilta aikanaan puretaan, Lieksaan jää vielä muutamia rakennuksia, joita ei tulla koskaan purkamaan. Tärkein niistä on Osulan kulttuurihistoriallinen kivirakennus. Se säilyy niin kauan kuin viimeinenkin betonilohkare on rapautunut maan tasalle. Kivikasan reunaan pystytetään muistolaatta vuonna 2146 kertomaan Osulan tärkeydestä muinaiselle Lieksalle. Juhlapuheen pitää kulttuurin vaalija Irma Nykänen.

      Toinen tärkeä rakennus on Pielisjärven kunnan paloasema Rantalassa. Seuraavat ovat Kulma, Seurahuone ja Kieron Pekan talo.

    • kaukainen.tulevaisuus

      Kannattaa todellakin vaalia kulttuurihistoriallisia asioita ja ympäristöä. Muistakaamme ja pitäkäämme mielissämme kirkkaana, millaisen Lieksan kaarisiltoineen haluamme jättää aikanaan Irma Nykäselle kun vuosikymmenien kuluessa aika meidät jättää ja itse kukin poistumme Manan majoille.

    • samallamuotilla

      Uusi leveämpi kaarisilta entisen tilalle.☺

      • Lieksadar1312

        Kaarisilta on kaunis katsella... Kuitenkin meidän lieksalaisten täytyy olla realistisia ja ajatellella elämää täällä eteen päin muistaen tulevat nuoremmat sukupolvet jne... Nykyvanha silta kuvattanee viedoille ja hyville digi kuville. Siellä se säilyy ikuisesti...Ja uusi uljas silta tulee palvelemaan jatkossa kaupunkilaisiamme liikenne kelpoisena, komeana monumenttina. jossa voisi olla jotain piirteitä tästä nykyisestä/entisestä kaarisillasta.


    • lossiavuksi

      Jätetään kaarisilta paikoilleen ja kielletään liikkuminen sillä. Hankitaan lossi ja lossareiksi löytynee Rantatien asukeista sopivia tyyppejä.

    • teen.aloitteen

      Irma Nykänen siltavahdiksi seuraavaksi 40 vuodeksi.

    • hilari.hiiri

      Sillassa on suuri pala alueen historiaa. Sitä on ollut rakentamassa joku myöhemmin kuuluisaksi tullut lieksalainen muistelen Wanhanlieksalaisen kertoneen oliko itse Hilari Sorjonenkin.

      • Rakentaja Sorjosesta kirjoitti Kamuttaja. Minä kirjoitin sillan suunnitelleesta tanskalaisesta insinööritoimistosta.


      • hilari.hiiri
        wanha_lieksalainen kirjoitti:

        Rakentaja Sorjosesta kirjoitti Kamuttaja. Minä kirjoitin sillan suunnitelleesta tanskalaisesta insinööritoimistosta.

        Asia selvä, mutta kuka se Sorjonen oli oikein en muista varmasti.


      • hilari.hiiri kirjoitti:

        Asia selvä, mutta kuka se Sorjonen oli oikein en muista varmasti.

        Heino Hilarius Sorjonen oli eräs kaikkien aikojen tunnetuimmista suomalaisista rikollisista.
        Silloin kun hän oli rakentamassa siltaa, ei vielä ollut rikoksia kontollaan.
        Oli hyvin köyhä mies, talvipakkasella oli vain kumikengät työmaalla, oli muuten ollut erittäin ahkera mies.

        Hänen lapsuutensa oli hyvin ankea, jopa sen ajan mittapuun mukaan.
        Asui navetassa, ja nukkui lehmien parressa koko lapsuutensa.


      • kaukaista.sukua
        kamuttaja kirjoitti:

        Heino Hilarius Sorjonen oli eräs kaikkien aikojen tunnetuimmista suomalaisista rikollisista.
        Silloin kun hän oli rakentamassa siltaa, ei vielä ollut rikoksia kontollaan.
        Oli hyvin köyhä mies, talvipakkasella oli vain kumikengät työmaalla, oli muuten ollut erittäin ahkera mies.

        Hänen lapsuutensa oli hyvin ankea, jopa sen ajan mittapuun mukaan.
        Asui navetassa, ja nukkui lehmien parressa koko lapsuutensa.

        Karmee lapsuus miten se oli mahdollista ja mistä tiedät.


      • hentomielinen

      • sorjosia
        kaukaista.sukua kirjoitti:

        Karmee lapsuus miten se oli mahdollista ja mistä tiedät.

        Kerrotko jos tiedät enemmän Kamuttaja. Olen kaukaista sukua ja suvussamme on Hilari legenda josta ei isovanhemmat suostu puhumaan. Netistä löytyy jotain, mutta sinulla tuntuu olevan enemmän tietoa. Minne katosi veljensä Viktor.


    • Tuntemustaon

      Minä olin 90 luvun alussa korjaamassa kaarisiltaa Insinööritoimisto Kontturin leivissä! Asennettiin liikuntasauma-rakenteet ja piikkailtiin pitkin siltaa, betonia pois että löytäisimme ruostumatonta terästä, joihin voisimme liitää uudet teräkset! Sellaista ei löytynyt koko sillasta vaan kaikki teräkset oli pahasti syöpyneet! Lieksan rakennustarkastajat juoksi, neuvottelivat paikalla alinomaan ja päätyivät kompromissiin eli annetaan vähän tekohengitystä sillalle muutamaksi vuodeksi ...muuta ei voinut tehdä!
      Toinen komennusporukka piikkasi sillan kaaria, joissa oli betoni pullistunut terästen kohdilta! Teräkset oli sielläkin kohdissa pahoin syöpyneet noin 70%! Eli summurasum Lieksan kaupungin rakennusvalvonnan arkistosta selvää, miten huonossa kunnossa kaarisilta on!

    • kehityksenjarrut

      Ottaakohan nuo kommunisti, kepu, kokkare vouhottajat sitten vastuun jos viimeinekin silta menee käyttökieltoon? Sitten lierretään pankakosken kautta? Mikä lie siellä siltojen kantavuus raskaalle liikenteelle?
      Nuo valittajat ovat tyhmiä kehityksen jarruttajia, ja vanhaa seniliä porukkaa kaikenlisäksi!

    • Ideoita

      Tekisivät kukkakaupan risteykseen ison kiertoliittymän, niin kuin ovat nyt tekemässä Kevätniemenristeykseen. Ja sitten pienin kustannuksin historiallinen kaarisilta kevyenliikenteen sillaksi. Sillalla voisi kesäisin olla määräpäivinä vaikka terassi.

      • oli.hyvä.ajatus

        Aikas hyvä ehdotus.


    • Eutanas

      Lieksan kaarisilta on jo tullut matkansa päähän!
      Irma vain pitkittää kärsimystä.
      Kiitos Kaarisilta! Oli mukava kulkea.

    • Sinulle "Sorjosia" hieman tietoa.
      Veljekset oli eräässä maatalossa huutolaisina.
      Kohtelu oli julmaa, niin kuin kerroin nukkuivatkin lehmien parressa.
      Ruoka oli melkein vain vesivelliä ja työ oli kovaa.

      Viktor muutti joskus Ranskaan, ensin hanttihommiin, opetteli kielen ja oli eläkkeelle siirtymiseen asti bussin kuljettajana Pariisissa.
      Viktor oli heistä kovempiluonteinen, Hilari oli herkkä jo lapsena, ja koetti huolehtia pikkuveljestään, sen minkä pystyi.

      • oikea.maikka

        Karmea on ollut veljesten lapsuus. Ehkä Hilaristakin olisi tullut kunnon ihminen jos olisi saanut kasvaa oikeassa perheessä.


      • tiedätkö.niistä
        oikea.maikka kirjoitti:

        Karmea on ollut veljesten lapsuus. Ehkä Hilaristakin olisi tullut kunnon ihminen jos olisi saanut kasvaa oikeassa perheessä.

        Mites muut lapset?


    • kommunistinjuoni

      Jos jossain näen adressin kaarisillan puolesta, niin revin sen ja laitan roskiin!

      • äänestätunnetaan

        Iltatorilla nykäsen agentti oli häiritsemässä nimilistan kanssa toriyleisöä kaarisillan rakentamisen puolesta.Hän näki asian niin ,että rollaattorilla ja polkupyörillä liikutaan vaan Lieksassa.Asia on niin mielestäni niin ,että kyllä myös uudella rakennettavalla sillalla on monenlaiseen liikkumiseen pitää olla mahdollisuus eli jalankulku pyöräily ja myös autoliikenne molempiin suuntiin.


      • olikin.hyvä.agentti
        äänestätunnetaan kirjoitti:

        Iltatorilla nykäsen agentti oli häiritsemässä nimilistan kanssa toriyleisöä kaarisillan rakentamisen puolesta.Hän näki asian niin ,että rollaattorilla ja polkupyörillä liikutaan vaan Lieksassa.Asia on niin mielestäni niin ,että kyllä myös uudella rakennettavalla sillalla on monenlaiseen liikkumiseen pitää olla mahdollisuus eli jalankulku pyöräily ja myös autoliikenne molempiin suuntiin.

        Kyllä uudellakin sillalla pitää päästä liikkumaan rollaattoreilla Nykäsen vastustuksesta huolimatta. Vai oli Nykäsen agentti asialla kaarisillan rakentamisen puolesta. On tainnut Irma valita väärän puolueen agentit avukseen.


    • uusisilta

      Kannattaisi ehdottomasti rakentaa uusi silta kaarisilan viereen eikä jäädä odottamaan valituskierteen päättymistä. Kaarisillan kerkeää sitten purkamaan kun purkulupa on saatu. Olen varma, että kaarisilta romahtaa ennen kun valituskierre on ohi.

    • Siltaa_kerrakseen

      Minusta joko vanha kaarisilta pitäisi säilyttää kevyen liikenteen käytössä tai rakentaa uusi 2-kaarinen silta sen tilalle. Jos vanha kaarisilta säilytetään, olisi syytä rakentaa uusi autoliikennesilta sen viereen - kaksisuuntaisena, myös raskaalle liikenteelle. Jos vanha kaarisilta puretaan, uuden 2-kaarisen sillan olisi syytä olla sellainen, että siitä mahtuu kulkemaan vaikka 2-kerroksinen linja-auto ja että silta olisi kaksisuuntainen, myös raskaalle liikenteelle.

      • ei.siltaa.viereen

        Kun uusi leveä silta rakennetaan vanhan viereen, se ulottuu hotelli Puustellin pihaan, mikä on hyvin arveluttavaa. Toisella puolen jokea vanha kaupungitalo joudutaan purkamaan, mikä on hyvä asia. Jos silta rakennetaan ylävirran puolelle, hovilan kartano joudutaan purkamaan. Se saattaa olla omistajien ja suojelun kannalta aikaa vievä juttu. Purkamisen vastustajia löytyy. Myöskään kyseisten tonttien omistajat eivät tulisi olemaan mielissään sillasta omalla tontillaan.


      • Siltaa_kerrakseen
        ei.siltaa.viereen kirjoitti:

        Kun uusi leveä silta rakennetaan vanhan viereen, se ulottuu hotelli Puustellin pihaan, mikä on hyvin arveluttavaa. Toisella puolen jokea vanha kaupungitalo joudutaan purkamaan, mikä on hyvä asia. Jos silta rakennetaan ylävirran puolelle, hovilan kartano joudutaan purkamaan. Se saattaa olla omistajien ja suojelun kannalta aikaa vievä juttu. Purkamisen vastustajia löytyy. Myöskään kyseisten tonttien omistajat eivät tulisi olemaan mielissään sillasta omalla tontillaan.

        Enpä usko, että kartanoa jouduttaisiin purkamaan. Tiessä voisi olla loiva kaarre.


      • ei.ole.varaa
        Siltaa_kerrakseen kirjoitti:

        Enpä usko, että kartanoa jouduttaisiin purkamaan. Tiessä voisi olla loiva kaarre.

        Tuskin uuteen siltaan on varaa tehdä minkäänlaista kaarretta. Silta pitenee huomattavasti jos sitä tehdään kaartaen pitkittäin joen suuntaisesti. Pengerrystyöt moninkertaistuvat ja kokonaishinta ainakin kaksinkertaistuu ehkä 5 miljoonaan euroon.


      • Siltaa_kerrakseen
        ei.ole.varaa kirjoitti:

        Tuskin uuteen siltaan on varaa tehdä minkäänlaista kaarretta. Silta pitenee huomattavasti jos sitä tehdään kaartaen pitkittäin joen suuntaisesti. Pengerrystyöt moninkertaistuvat ja kokonaishinta ainakin kaksinkertaistuu ehkä 5 miljoonaan euroon.

        Ei kaarretta tietenkään siltaan, vaan tiehen ennen siltaa.


    • kunniaton.kansalainen

      Onko Lieksan väki lisääntynyt niin ettei sovi kantatien siltaa kulkemaan vai onko uusi silta kunniakansalaisia varten???????????????????

      • Siltaa_kerrakseen

        Ei ole mahdotonta, että kantatien silta menisi epäkuntoon - ehkä pitkäksikin ajaksi. Mistä sitten kuljettaisiin? Ja miksi Mähkön suunnasta t. suuntaan kulkevien pitäisi kiertää kantatien sillan kautta? Se myös lisäisi risteyksien kuormitusta.


    • kugtiuyguiygig

      Turvallisuus syistä kaarisilta suljettava!

    • Kantatien sillan ajokieltoon johtava epäkunto on hyvin epätodennäköinen tapahtuma. Tulva ei vie siltaa eivätkä laivat siihen törmää. Silta ei ole avattava silta, joissa on silloin tällöin ongelmia. Kun kantatien siltaa peruskorjataan, se tehdään aina kaista kerrallaan siten, että toisen kaistan ajokelpoisuus säilyy. Suomen maanteillä on yli 14 000 kantatien siltaan verrattavaa siltaa eikä niistä yksikään ole mennyt sellaiseen epäkuntoon, että ajettavuus olisi kärsinyt. Näistä silloista vastaa ELY-keskus.

      Näiden siltojen lisäksi on vielä suurempi joukko kuntien omia siltoja kuten Lieksan kaarisilta. Kunnossapidon (tekninen virasto) laiminlyöntien seurauksena kaarisilta on tällä hetkellä käyttökiellossa moottoriajoneuvoliikenteeltä.

      Lieksa liikenteineen pärjää ilman kaarisiltaa kantatien sillalla, jota ELY-keskus hoitaa.
      Jos kaarisillan paikalle rakennetaan uusi silta, on todennäköistä, että sen tarkastukset ja huollot jätetään lieksalaiseen tapaan edelleen hoitamatta.

      • Siltaa_kerrakseen

        Ei vienyt tulva Mähkön siltaa eikä laiva siihen törmännyt. Pennut sen panivat epäkuntoon (usea vuosi sitten).


    • vihdoin.hyvä.silta

      Mähkön siltaa ja kantatien siltaa ei voi mitenkään verrata keskenään. Pennuilla olisi jonkin verran enemmän puuhaa kantatiesillan purkamisessa.

      Mähkön siltakin joutui huonoon kuntoon kaupungin kunnossapidon laiminlyöntien takia. Onneksi lapset viskasivat sillan kiveyspenkereestä muutaman kiven jokeen, niin silta voitiin rakentaa melkein uudelleen. Parin kiven puuttuminen ei johtanut sillan täysremonttiin.

    • akankotkille

      Uusi silta rakennettava vanhan kaarisillan alle, silloin uusi silta ei näy häiritsevästi, ja kaikki vanhat akankotkat ja mulkkumartat jotka valitti kaarisillan purkamispäätöstä ovat tyytyväisiä!
      Ja tuee varmasti valittajien mielestä erittäin halvaksi ratkaisuksi!

    • uusilieksalainen

      Niin missä sen valituksen voi allekirjoittaa ? On täysin järjetöntä purkaa tuo kaunis kaarisilta, se on parasta mitä Lieksassa on ! Ihan samalla hinnalla sen saa remontoitua tai rakennetaan uusi täsmälleen samanlainen. Ja ainakin rekka-autoille kyllä pitäisi riittää tuo yksi betonisilta. Hulluinta mitä Lieksa ikinä voi tehdä on hävittää kaarisilta!!!!!!!!!!!!!!!

    • säätiönsilta

      Voittehan perustaa säätiön joka korjaa ja ylläpitää kaarisillanromun teidän rahoilla?
      Peritte sitten käyttäjiltä siltamaksua, niin äkkiäkös te saatte omat sijoituksenne pois, ja pääsette tekemään voittoa jonka jaatte keskenänne!

    • vaskivieras

      Lieksa on muuttotappiokunta, kyläpahanen kymmenen vuoden kuluttua, mitä te uudella sillalla teette?

      • uutta.siltaa.ei.tule

        Emme tee mitään uudella sillalla. Lieksaan tuli uusi silta vuonna 1964 korvaamaan kaarisillan liikenneongelmat. Tukkilastissa olleet kuorma-autot eivät enää mahtuneet korkeutensa puolesta kaarisillalle. Myös sillan kapeus aiheutti ongelmia suurille ajoneuvoille.

        Lieksan asukasluku on vähentynyt vuodesta 1960 14 700 henkeä. Nyt jäljellä on enää vajaat 11 500 henkilöä. Parhaimpina aikoina Lieksa-Pielisjärven väkiluku oli noin 26 200 asukasta. Yhdellä sillalla pärjäsimme aivan hyvin silloinkin.

        Juuri ja juuri voimme veroeuroillamme korjata ja ylläpitää vanhan kaarisillan kevyen liikenteen käytössä.

        Joka tapauksessa uutta siltaa ei tule tällä vuosikymmenellä eikä moneen vuoteen seuraavallakaan ja viiden vuoden kuluttua tilanne on taas aivan toinen.


    • juyujy5i86u7o987o

      Oikein odotan että nykyinen raskaanliikenteen kestävä siltä menee ns. epäkuntoon! Sitten kierrellään muualta, ja lieksa eristäytyy entisestään semmoiseksi kyläksi jonne aikamerkkikin tuodaan postiautolla kerran viikkoon!
      Saa sitten vanhat valittaja akat ja ukot miettiä, että polkupyörälläkö ajaa palomiehet tulipalon sammutukseen joen rantalan puolelle!

      • Et taida lukea ketjun viestejä! Laitanpa sinulle ihan oman viestin.

        Kantatien sillan ajokieltoon johtava epäkunto on hyvin epätodennäköinen tapahtuma. Tulva ei vie siltaa eivätkä laivat siihen törmää. Silta ei ole avattava silta, joissa on silloin tällöin ongelmia. Kun kantatien siltaa peruskorjataan, se tehdään aina kaista kerrallaan siten, että toisen kaistan ajokelpoisuus säilyy. Suomen maanteillä on yli 14 000 kantatien siltaan verrattavaa siltaa eikä niistä yksikään ole mennyt sellaiseen epäkuntoon, että ajettavuus olisi kärsinyt. Näistä silloista vastaa ELY-keskus.

        Näiden siltojen lisäksi on vielä suurempi joukko kuntien omia siltoja kuten Lieksan kaarisilta. Kunnossapidon (tekninen virasto) laiminlyöntien seurauksena kaarisilta on tällä hetkellä käyttökiellossa moottoriajoneuvoliikenteeltä.

        Lieksa liikenteineen pärjää ilman kaarisiltaa kantatien sillalla, jota ELY-keskus hoitaa.
        Jos kaarisillan paikalle rakennetaan uusi silta, on todennäköistä, että sen tarkastukset ja huollot jätetään lieksalaiseen tapaan edelleen hoitamatta.


      • Liikenneruuhka
        Manne.Uupumäki kirjoitti:

        Et taida lukea ketjun viestejä! Laitanpa sinulle ihan oman viestin.

        Kantatien sillan ajokieltoon johtava epäkunto on hyvin epätodennäköinen tapahtuma. Tulva ei vie siltaa eivätkä laivat siihen törmää. Silta ei ole avattava silta, joissa on silloin tällöin ongelmia. Kun kantatien siltaa peruskorjataan, se tehdään aina kaista kerrallaan siten, että toisen kaistan ajokelpoisuus säilyy. Suomen maanteillä on yli 14 000 kantatien siltaan verrattavaa siltaa eikä niistä yksikään ole mennyt sellaiseen epäkuntoon, että ajettavuus olisi kärsinyt. Näistä silloista vastaa ELY-keskus.

        Näiden siltojen lisäksi on vielä suurempi joukko kuntien omia siltoja kuten Lieksan kaarisilta. Kunnossapidon (tekninen virasto) laiminlyöntien seurauksena kaarisilta on tällä hetkellä käyttökiellossa moottoriajoneuvoliikenteeltä.

        Lieksa liikenteineen pärjää ilman kaarisiltaa kantatien sillalla, jota ELY-keskus hoitaa.
        Jos kaarisillan paikalle rakennetaan uusi silta, on todennäköistä, että sen tarkastukset ja huollot jätetään lieksalaiseen tapaan edelleen hoitamatta.

        Hankalaksi on mennyt liikenne yhden sillan kautta.


      • Mummotvaipoissaan
        Manne.Uupumäki kirjoitti:

        Et taida lukea ketjun viestejä! Laitanpa sinulle ihan oman viestin.

        Kantatien sillan ajokieltoon johtava epäkunto on hyvin epätodennäköinen tapahtuma. Tulva ei vie siltaa eivätkä laivat siihen törmää. Silta ei ole avattava silta, joissa on silloin tällöin ongelmia. Kun kantatien siltaa peruskorjataan, se tehdään aina kaista kerrallaan siten, että toisen kaistan ajokelpoisuus säilyy. Suomen maanteillä on yli 14 000 kantatien siltaan verrattavaa siltaa eikä niistä yksikään ole mennyt sellaiseen epäkuntoon, että ajettavuus olisi kärsinyt. Näistä silloista vastaa ELY-keskus.

        Näiden siltojen lisäksi on vielä suurempi joukko kuntien omia siltoja kuten Lieksan kaarisilta. Kunnossapidon (tekninen virasto) laiminlyöntien seurauksena kaarisilta on tällä hetkellä käyttökiellossa moottoriajoneuvoliikenteeltä.

        Lieksa liikenteineen pärjää ilman kaarisiltaa kantatien sillalla, jota ELY-keskus hoitaa.
        Jos kaarisillan paikalle rakennetaan uusi silta, on todennäköistä, että sen tarkastukset ja huollot jätetään lieksalaiseen tapaan edelleen hoitamatta.

        Lieksassa hoidetaan hyvin vain maahanmuuttajien asiat.


      • jyuujy5i86u7o987o
        Manne.Uupumäki kirjoitti:

        Et taida lukea ketjun viestejä! Laitanpa sinulle ihan oman viestin.

        Kantatien sillan ajokieltoon johtava epäkunto on hyvin epätodennäköinen tapahtuma. Tulva ei vie siltaa eivätkä laivat siihen törmää. Silta ei ole avattava silta, joissa on silloin tällöin ongelmia. Kun kantatien siltaa peruskorjataan, se tehdään aina kaista kerrallaan siten, että toisen kaistan ajokelpoisuus säilyy. Suomen maanteillä on yli 14 000 kantatien siltaan verrattavaa siltaa eikä niistä yksikään ole mennyt sellaiseen epäkuntoon, että ajettavuus olisi kärsinyt. Näistä silloista vastaa ELY-keskus.

        Näiden siltojen lisäksi on vielä suurempi joukko kuntien omia siltoja kuten Lieksan kaarisilta. Kunnossapidon (tekninen virasto) laiminlyöntien seurauksena kaarisilta on tällä hetkellä käyttökiellossa moottoriajoneuvoliikenteeltä.

        Lieksa liikenteineen pärjää ilman kaarisiltaa kantatien sillalla, jota ELY-keskus hoitaa.
        Jos kaarisillan paikalle rakennetaan uusi silta, on todennäköistä, että sen tarkastukset ja huollot jätetään lieksalaiseen tapaan edelleen hoitamatta.

        Ei tarvitse muuta kuin sortuma sillan alla penkassa jommassakummassa päässä, niin johan menee käytttökieltoon!


    • kysymystä

      Onkohan sillan alla mudassa vielä sodan aikana laukeamattomia kranuja tai muuta kivaa kamaa ?

      • räjähteitä.on

        Vain osa räjähteistä kaarisillan alta on löydetty ja nostettu pohjasta tai räjäytetty paikan päällä. Jännittävät paikat purkajilla ja rakentajilla.


    • Siltauusiksi

      Ennen tarvitsi varoa etnistä kuskia vain Mähköllä, jos sattui siellä harvoin ajelemaan, mutta nyt he ovat liikenneympyrässä.

    • kehitystä

      Kyllä Lieksa Tarvitsee uuden sillan vanhantilalle. Silta on lianvanha korjattavaksi. Pitää rakentaa uusi silta nykyisen raskaanliikenteen painojen kestäväksi. Raskasliikenne ei siirry pois päätieltä pääsääntöisesti muulloin kuin korjauksen tai päällystystyön ajaksi päätieltä. Linja-Auto liikenne pitäisi siirtää ilman muuta vanhan sillan paikalla tulevalle uudelle sillalle. Lisäksi on rakennettava pysäkkejä hotellin kohdalle ja Pielisentielle. Esim kulttuurikeskuksen kohdalle. Siis Linja-Auto liikenne siirtyisi pois päätie koukkaukselta. Pielisentien kehityksen alkupään kannalta on tärkeää ,että uusisilta rakennetaan mahdollisimman nopeasti. Niin sanottu osulan talorumilus olisi saatava myös purettua . Tilalle voisi rakentaa ehkä osulan kivirakenuksen arkkitehtuuria myötäilevä uusi monikerroksinen liike ja asunrakennus. Rantalan hankala ja erikoinen risteys olisi muutettava nykyaikaiseksi kiertoliittymäksi. Se olisi paljon turvallisempi koululaisille ja muulle kevyelleliikenteelle kuin nykyinen risteys. Lieksan kehityksen kannalta nämä projektit on tärkeitä. Pitää ajatella myös nuorisoa . Jos Lieksa kehittyy on myös parempi mahdollisuus , että suurempi osa nuorisoa pysyy Lieksassa. Lieksan päättäjät ovat tässä asiassa suuressa vastuussa. Pitäis osata ajatella rakentavasti, eikä vastustaa uudistusta.

    • Uusisilta

      Kaarisilta on purettava nopeasti uudensillan paikalta. Lieksan on saatava kehittyä . Ei pidä jarruttaa kehitystä yhden lähes sata vuotta vanhan sillan takia. Uusi silta mahdollistaa Linja-Auto liikenteen paluun takaisin Pielisentielle missä sijaitsee palvelut ja kaupat. Pysäkkejä voisi tehdä esimerkiksi Hotelli puustellin ja kultturikeskuksen ja koulukadun kiertoliittymän lähelle ja siitä Linja- Autot menisi matkakeskukseen. Kouluvuorot pitäisi palvella myös muita kansalaisia koululaisten lisäksi. Tämä olisi nykyaikaa. Rantalan risteys olisi muutettava kiertoliittymäksi samalla kun uusisilta rakennetaan. Kiertoliittymä on turvallisempi koululaisille ja kevyelle liikenteelle yleensä. Pielisentien alkupää kehittyisi myös sillan liikenteen alkaessa. Vanha Osulan rakennus olisi purettava. Tilalle voisi rakentaa osulan kivitalo arkkitehtuuria myötäilevän monikerroksisen liike ja asuintalon. Päättäjät on vastuussa kehittyvästä lieksasta. Myös nuorison kannalta kehitys on tarpeellista heidän Lieksassa pysymisen vuoksi.

    • Anonyymi

      Irmalle sanoisin, että puurakenteinen silta on paljon nätimpi kuin netoninen.terv
      Pikkunalle vm54

    • Anonyymi

      Hyvin näkyy säilyvän edelleen Osulakin vaikka piti purkaa, ja ilman valitus kierroksia😂

    • Anonyymi

      Mikä hienointa, niin aikoinaan kerättiin nimiä tukipisteelläkin somaleilta. Suurella osalla ei hajukaan mistä oli kyse, mutta nimi lankettiin vaan. Ei sentään hautausmaalta.

      • Anonyymi

        Sillanromu on tarpeellinen kun siellä voi liidellä hursti korvissa performanssia ja lausua runoja ahvenille siitä kaiteen yli ja siinä voi tanssia kansantanhuja. Ei sitä saa purkaa kulttuurin nmissä, vaan on seurattava se viimeinen performanssi kun se hiljaa karisee joenpohjaan ajansaatossa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sillanromu on tarpeellinen kun siellä voi liidellä hursti korvissa performanssia ja lausua runoja ahvenille siitä kaiteen yli ja siinä voi tanssia kansantanhuja. Ei sitä saa purkaa kulttuurin nmissä, vaan on seurattava se viimeinen performanssi kun se hiljaa karisee joenpohjaan ajansaatossa.

        Työttömät hoi! Letkajenkan hyppiminen on vanhalla sillanromulla ehdottomasti kiellety, koska je voi siitä jytkytyksestä sortua ainakin jos kaikki työttömät intoutuu siihen samaan aikaan. Vain hilltyt tanhut ja muu baletinomainen liitely varovasti sallittakoon.


    • Anonyymi

      Jos minä voitan eurojackpotissa 90milj. euroa, osta kaarisillan ja kunnostan sen kevyenliikenteen väyläksi.

      • Anonyymi

        Sitten laitat se maksulliseksi ettei kukaan ajele sitä ilmaiseksi.


    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      85
      7084
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      35
      3781
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      44
      3318
    4. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      2532
    5. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      206
      2259
    6. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      41
      2202
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      122
      2192
    8. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      2119
    9. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      24
      1848
    10. Siis hetkonen

      Rakastetaankohan me kummatkin toisiamme, ja aletaan tajuamaan se pikkuhiljaa 🤯
      Ikävä
      40
      1739
    Aihe