Tornioon pitäs saada naku-uimaranta.Olis kiva mennä porukalla auringonottoon ja ottamaan tornion panimon tuotteita. Nakurannasta voisi tulla uusi vetonaula Tornioon.
pikisaareen naku-uimaranta
pudasjorma
22537
1Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Minkä ihmeen takia? Tirkistelijöillekö? Vain alkuihmiset joilla ei ollut vielä ymmärrystä sivistyksestä ja siveellisyydestä, kulkivat alasti. Kun ihmiskunta kehittyi, alettiin verhota intiimialueita. Jopa Raamatussa Aatami ja Eeva oppivat peittämään itseään.
Aloittajalle sanoisin, että katsele niitä alastomia vartaloita vain sieltä netistä, ei tarvi nakurantaa sen vuoksi, että näet tuntemattomien ihmisten paljastettuja vartaloita. Sinulla pöpi peräkamarin poika ei taida olla vaimoa, kun haluat nähdä alastomuutta. Omaa kultaa saa katsella nakuna usein ja se rittää meille tervejärkisille. Todennäköisesti tuollainen ranta tyydyttää vain tirkstelyhaluasi, kun ethän itse edes ilkeä riisuutua julkisesti, kun muut näkevät ihramahasi ja sen alta vaivoin erottuvan pienen pienen kalpean prinssinakkisi. Niin, että pysyttele vain siellä nettitarjonnassa, me muut emme kaipaa nakurantaa.
Sehän olisi ihan luonnollsta jos ihmiset olisi alasti rannalla kuten yleensä onkin tuolla sivistyneissä maissa, suomi on vaan niin alikehittynyt näissä tavoissa, tietysti joitain rupsahtaneita harmittaa ja jos jollain on ongelmia pienen pilinsä kanssa niin heillehän olisi omat alueet, mutta jos haluaa olla ihan luonnollisesti niin voisi olla, ja tällainen aluehan ei koske "tirkistelijöitä" kuten tuo edellinen kirjoitti koska siellä on hän itsekkin mukana eikä pensaikossa kurkkimassa.
Et ymmärrä "järkiintynyt" naturalismin" perusteita, vaan alat vänkätä jostain pervoilusta. Lienet aika ahdistunut ja tylsä ihminen. Teillä ei ole varmasti kunnon seksielämää, ole tarkkana että akkasi ei lähde etsimään eloa ja säpinää muualta.
Voi voi jorma parkaa. Eihän se ole sivistystä , että kekkuloidaan alasti julkisesti ja sillä asiallahan ei ole minkäänlaista tekemistä seksin kanssa. Oot sinä tollo.
Olen ottanut selvää paljonkin naturalismista ja sellaisen elämäntavan valinneet eivät totisesti tarvi yleistä nakurantaa. Sinä aivoton olio luulet, että naturalismi elämän muotona on käyntiä nakurannalla. Katsos nyt edes jokin dokumentti natralismista tai lue aiheesta, jospa sitten jotain käsittäisit.
Seksielämästäni vedit hyvin harhaisen johtopäätöksen. Kerroppas nyt meille kaikille, mitä tekemistä seksillä ja nakurannalla on? ????Ei sinne nakurannalle mennä sekstaamaan!!!!!!!
Luuletko sinä tosiaan niin? Ja kun toisen sukupuolen edustajat näkevät ihramahasi ja pienen pilisi, taatusti kääntävät inhoten katseensa pois päin.
Suomessa riittää kesämökkejä, autioita rantoja ja lahden poukamia naturalisteille. Itsekin uin mökkirannassa alasti saunomisen yhteydessä. En usko yhdenkään ihmisen seksielämän korjaantuvan yleisellä nakurannalla, kyllä seksuaalisuus on täysin kahden ihmisen välinen asia ja sanonta: Kellä onni on, hän onnen kätkeköön. En ole ahdasmielinen, alastomuutta en häpeä ja käsitän, että alasti ei pruukata roikotella julkisesti. Täytyyhän ihmisellä olla sen verran järkeä päässä, että tietää mikä on soveliasta, senkin sairas tirkistelyn haluinen moukka. Hommaa itsellesi kumppani ja elä aamusta iltaan hänen kanssaan vaatteitta, niin ei tarvi hekumoida nakuranta-ajatuksella.
Itsehän niitä pervojuttuja aloit kirjoitella en minä.Kato sinä vaan pieniä tietokoneelta , teille hän se tv katsominen on syntiä.niin ja muistakaa vetää sähköt päähän akkanne kanssa, vetää verhot kiinni ja sammuttamaan valot ennen epätoivoisen seksin teon yritys tänne äkkäsi kanssa, joka on epäilemättä aikamoinen helmi😂😂😂😂😂
Aina vain säälittävämpää vänkäämistä. Et vastannut kysymyksiin vaan aloit solvata. Selvästi et edes ymmärtänyt lukemaasi.
Suomessa rantoja riittää, kerää porukkasi ja keverisi ja mene nakuilemaan jonnekin. Ota reilusti sitä paikallisen panimon ööliä mukaan, niin sekin tarve tyydyttyy. Miksi se yleisen nakurannan tarvii?
Naturalismi on todellakin aivan muuta kuin satunnainen nakurannalla käynti - sehän on joidenkin yksilöiden valitsema elämäntapa! Nämä naturalistitkin haluavat elää omaa elämäänsä kuitenkin muita kunnioittaen ja osaavat olla huomaavaisia sekä hienovaraisia käyttätymiseltään.
Mistä ihmeen pöljyydestä vedit keskusteluun pimeän jne. - et siis ymmärtänyt minun edellistä kommenttia vaan aloit räkyttää ja vain sen takia,kun sinulla ei ole minkäänlaista perustelua nakuranta vatimuksellesi. Aina pitää olla HYVÄT perustelut joka väitteelle!
Sinä itse tulit urputtaa ja heittämään kaikkea sairasta ja pervoa.Taijat itse olla juoppo sairas pervertikko tai haluta sellaiseksi.
Minä lukaisin läpi koko ketjun, ei niissä kommenteissa ole melestäni mitään pervoa. Ole hyvä nimim. pudasjorma ja kerro nyt ihmeessä meille jokaiselle lukijalle, missä kohtaa siellä muiden kommenteissa on pervoa?
Onko sulla pylli-täti alias järkiintynyt monta eri persoonaa? Käy kipasemassa keroputaalta niitä pinkkejä tabletteja.
Pudasorma sekoilee yhä enemmän, nyt se jo luulee omiaan. Minä olen järkiintynyt nimellä laittanut useamman kommentin. Eikös hän itse ole niiden nappien tarpeessa, kun kuvittelee että tänne ei muut kirjoita.
Tämä on kesustelupalsta. Keskstelu on sitä, että ihmiset ottavat esille erilaisia näkemyksiä asioista. Joka asiasta löytyy sekä puoltavia että kielteisiä kannanottoja.
Tästäkin nakurannasta on taatusti mielipide lähes jokaisella jos kysyttäisiin. Veikaukseni on, että enemmisö ei kannata ja kyseenalaistaa muutenkin asian. Miksi ja mihin tarvitaan yleistä nakurantaa? Nakuile kotonasi ja mökilläsi niin paljon kun huvittaa, ei kukaan kiellä.
Toistaisin vielä kerran, että perehdy aiheeseen: naturalismi, niin tiedät aiheesta faktat.
mikä ihmetumputtaja nää oot kun samaa paskaa jauhat.
Eiköhän ne juurikin sinun kommentit ole sitä paskanjauhantaa, kun et osaa keskustella etkä vastaa yhteenkään sinulle osoitettuun kysymykseen. Noinko ottaa ns. luonnolle, kun ei saa vastakaikua? Melkoinen hupiveikko oot väitteinesi. Lue nyt ajatuksen kanssa koko ketju läpi ja katso kuka sitä sontaa jauhaa......itse pudasjormahan se vänkää tyhjää.
Mikä kylän vänkyttäjäurpo sinä oot, taijat tunkea joka paikkaan pätemään ja esittämään hra kaikkitietävää.Ryömi vaan siihen koloosi mistä ilmestyit😂😂😂
Se on tuommoinen nude-ranta tosi huono tämmöiselle iso elimiselle niin kuin minä. Rannalla vierailun jälkeen ei tahdo päästä naisista rauhaan lainkaan. Seuraavat kuin hait laivaa. Vaimokin jo pahotti asiasta mielensä, kun työmaalla kahvitauolla olivat työkaverit hämmästelleet nakurannan näkymiä.
Mistä he hämmästelivät niitä nakurannan näkymiä? Onko juurikin heidän työpaikan taukohuoneen ikkunan alla nakuranta?v Missä maassa ja millä paikkakunnalla.?
"Mistä he hämmästelivät niitä nakurannan näkymiä? "
Kun on tarpeeksi karkea katsottava, niin sen näkee kauempaakin. Kunhan nyt jonkun hehtomerin säätellä on, niin havaitsee - takuulla.
Minä en menisi edes 35asteen pakkasessa nakuilemaan rantaan nytkin on kylmä että jormapudas kutistuu.
Siellä on jo tornion naiset paljon nähty kun haluu pakolaismiehiä siksi , tiedossa tämä julkisesti.
Ruottalaiset "homppelit"tulisivat poraamaan suomalaisia poikia nakurannalle!
Ruottissahan ei nainen ole mitään,kun" homppeleille"pitää olla pussit reiän alla!
Ei nakurannalla saa harjoittaa sukupuolisiveellisyyttä loukkaavaa toimintaa.
Ketä se loukkaa?
Onko kokemuksia?
Vatikaanissakin poliisin mukaan täyttä "tohinaa"!
Sielläkö ne Torniossa on kaikki 5000 vokeista hävinnyttä moniosaajaa?? Kairaavat siellä paikallisia naisia piilopirteissään hih hih hii 😁