Manipuloidaanko Suomen säätilaa keinotekoisesti?

voiko_olla_niin

Tätä ei voi enää sivuuttaa normaalina. Edes tilastot eivät enää tue sitä mitä me nyt koemme.

31

3423

    Vastaukset 31

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • chubacabra

      Kyllä

    • Kuka_kertoisi_syyn

      Minäkin uskon niin, että manipuloidaan. Mutta MIKSI?

      • uskon_näin_myös

        Suomalaisia rankaistaan jostain?


      • Nasanvalheet

        Niinpä. Kemikaalivana oli taas toissapäivänä taivaalla... aina sää muuttuu huonoksi. Tämä vana tehdään aina aurinkoisella säällä. Sitten saapuu valtava pilvikasa!! Ehkä haluavat peittää auringon myös, on ollut puhetta keinotekoisesta auringosta


      • ra33rf3rw34r

        Jumalan profeetan vahingoittaminen, jumalan sanan hylkääminen, homostelu, ylpeys, sortaminen.. siinäpä syitä


      • Anonyymi

        Tuossa taitaa olla virheellisestä olettamuksesta kysymys.


    • patamust4

      Suomea rankaistaan siitä kun emme ole liittyneet natoon. Lisäksi Suomi ei ole ottanut tarpeeksi turvapaikanhakijoita. Heti kun natopaperit allekirjoitetaan, alkaa säät normalisoitua. Haarp tämän aiheuttaa.

      • jossittelua

        Jos tuolla HAARP:illa voidaan todellakin muokata säätä, niin jenkkien pelleilyt ovat voineet tahattomasti aiheuttaa muutoksia myös tähän suihkuvirtaukseen, mistä johtuu esim. Suomen tavallista kylmemmät kesät, kun taas muualla maailmassa paukkuu lämpöennätyksiä.

        Tämä ei välttämättä silti tarkoita sitä, että tällä olisi HAARP:in kanssa mitään tekemistä? Radikaalit ja nopeat sää muutokset koko pallolla ovat olleet todellisuutta jo paljon ennen ihmistäkin (syitä siihen voi olla monia).


      • agw-hiilidioksidi
        jossittelua kirjoitti:

        Jos tuolla HAARP:illa voidaan todellakin muokata säätä, niin jenkkien pelleilyt ovat voineet tahattomasti aiheuttaa muutoksia myös tähän suihkuvirtaukseen, mistä johtuu esim. Suomen tavallista kylmemmät kesät, kun taas muualla maailmassa paukkuu lämpöennätyksiä.

        Tämä ei välttämättä silti tarkoita sitä, että tällä olisi HAARP:in kanssa mitään tekemistä? Radikaalit ja nopeat sää muutokset koko pallolla ovat olleet todellisuutta jo paljon ennen ihmistäkin (syitä siihen voi olla monia).

        Sään manipulointi tapahtuu päästämällä ilmakehään suuria määriä hiilidioksidia energiantuotannossa. Seuraukset näet ilmakehän hiilidioksidipitoisuuden jatkuvana nousuna (julkinen tieto, tällä hetkellä 409 ppm ja nousee) sekä ilmastonmuutoksena (AGW, julkinen tieto).

        Tutut sääkuviot menevät sekaisin, uusi sää vaikuttaa oudolta kun siihen et ole vielä tottunut.


    • varmatieto

      Suomen ilmastoa manipuloidaan, jotta saadaan helteet venäjälle.

      • Anonyymi

        Venäjä on umpijäässä.


    • airfoiljokaeikirj

      Ei manipuloida.
      Sikakuivaa on mutta ei mahda mitään. :(

      Ps. typeriä noi en ole robotti tehtävät. Katukyltit? liikennemerkkejäkö vai mainosbannereitä.
      Entäs kaupanjulkisivu. miksi ulkomaalaisia kuvia, ei noista tiedä onko se kauppa vai hotelli?

    • Hååkan

      Jos sääkartat aina näyttää kylmempää ja sateista säätä Suomessa niin se vaikuttaa ulkomalaisten investointiin Suomen markkinoille. Se vaikutta myös negatiivisesti turismiin. Ulkomailla, esimerkiksi Ruotsin säätiedotteluissa, Helsinki ja Moskova on kaikista kylmimmät kaupungit mitä julkaistaa SVT:een säätiloissa. Ilmeisesti joku ei halua Suomeen sijoituksia ulkomailta ja ei myös ulkomaalaisia turisteja. Halutaanko tehdä vahinkoa Suomen talouskasvulle? Jos ei investoida Suomeen niin valikoidaan naapurimaan missä on paremmat säätilat. Sinne houkutellaan ulkomaalaiset turistit myös paremman säätilan vuoksi! Joku kilpailee Suomen kanssa!

    • foliopipo

      voi juku, ny mie paljastuin. Oon koko alkukevään lähettäny katolta infrasäteitä ilmakehään, jotta kirotut helteet pysyis pois. Onneksi kukkaan ei tiijä misä mie kortteeraan, heh.

      • senkin_säämies

        Nyt paljastuit, kun et malttanut pysyä jääpuikko persiissä!


      • Anonyymi

        Kosk tulit kureerit kureerit jaa laitoit kortteerit kortteerit hei.


    • Talvisodanhenki

      Uskon että manipuloidaan.

    • Pomppupäärynä

      Nyt ei edes tuule ja silti vain 7! Ennenkuulumatonta!

    • mustakorppi

      Anteeksi kirosin sään kun vitutti enkä halunnu että muillakaan ois kivaa.

    • Vilunkipeliävain

      Jollakin nyt "ylemmällä taholla" kissanpäivät. Eläköön korruptio, eläköön ahneus.

    • Anonyymi

      Apuva😫

    • Anonyymi

      Kyllä manipuloidaan, ihmiset on tehneet sitä jo teollisen vallankumouksen alusta lähtien, nyt alkaa tuo ilmastonmuutos jo näkyä maailmassa vähän jokaisellekin.
      Pikku hiljaa luulisi jo valtioiden valtaapitävien reagoivan asiaan. Nythän aihetta on pidetty esillä vihreiden toimesta jo muutama vuosikymmen, olisi aika jo muidenkin herätä asian vakavuuteen.

      • Anonyymi

        Manipulointi johtanut kovaan manipulaan kun kaikki hinnat nousevat.


    • Anonyymi

      Toimiko tämä

    • Anonyymi

      Kyllä varmasti manipuloidaan ja sähkön hinta nostetaan sitten pilviin, kun ensin jodia ilmaan, että saadaan pakkasia. Jipii ja kaikki ovat tyytyväisiä:)

    • Anonyymi

      Miten niin?

    • Anonyymi

      Tyyväisiä ovat sähköntuottajat ja - siirtäjät ja kuluttajat, jotka ovat aina kaikkeen tyytyväisiä eivätkä kyseenalaista mitään:)

    • Anonyymi

      Manipuloidaan tietenkin. Aloitin juuri loman ja tilasin poutasäätä ja sen myös sain.

    • Anonyymi

      Lyhyesti aloittajan kysymyseen vastaus on Ei. Ei manipuloida.

    • Anonyymi

      Manipuloidaan ja rankasti. Manipulaattorit eivät mahda Venäjän tyrkkäämälle pakkasrintamalle paljoakaan, mutta heti kun pakkaset vähänkään hellittää niin ilmavirtaukset käännetään välittömästi leudoimpaan ilmansuuntaan ja alkaa myrskytä sekä sataa ties mitä moskaa... Pilvet ovat miltei täysin lentovanoilla (https://www.youtube.com/watch?v=kh3uzJk8GYA&t=5852s) aikaansaatuja ja taivaan ei anneta selkeytyä juuri laisinkaan. Mutta, "hyvähän" se on, ettei meidän tavan_taatiaisten tarvi "kärsiä" liiallisesta auringonvalosta/-lämmöstä. Bayer-Monsanto diilin yhteydessähän oli esillä kysymys; "kuka omistaa/hallinnoi auringonvalon"

    • Anonyymi

      Ihan taatusti

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      78
      1829
    2. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      34
      1192
    3. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      954
    4. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      200
      869
    5. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      704
    6. 77
      692
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      210
      664
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      618
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      56
      608
    10. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      35
      561
    11. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      63
      561
    12. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      538
    13. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    14. 36
      504
    15. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    16. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      442
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      408
    20. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      12
      398
    Aihe