Joustoetuhaarukka

Kuuluuko joustoetuhaarukassa olla yksi vai kaksi jousea putkien sisällä, eli molemmmissa putkissa jouset vai vain toisessa? ensimmäistä kertaa tällaista purin osiksi.
111379
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

haarukan merkki siis Suntour XCT

Äänestä
  • wau, kiitoksia paljon! nyt pitää vain yrittää miettiä minkä vuosimallin haarukka tuossa pyörässä on.

    Äänestä

Jos en pahasti erehdy niin muistaakseni kaikissa XCT malleissa on joko 2 teräs jousta TAI öljypatruuna ja teräsjousi. Jos haarukassa on lukitus vaihtoehto on sielä sisällä jousi ja öljypatruuna. Jos lukitus vaihtoehtoa ei ole pitäisi sieltä kaksi jousta löytyä.

Äänestä
  • kun purin keulan niin ei sieltä löytynyt kuin yksi jousi, toinen putki oli tyhjä, mitä vähän ihmettelin. Jos lukitus on tuo toisen putken päässä oleva käännettävä nuppi niin kai siinä sitten sellainen on, muutakaan lukitusta en ole löytänyt. Ongelmaksi vain tässä tuli nyt se, että nuo molempien putkien hatut/korkit oli kiinni ruostuneet, eikä lähteneet pois kuin leikkaamalla. Joten jos noita ei varaosana mistään saa, niin se meni sitten uuden keulan ostoksi. Se on ainakin selvää, että ei noita ole koskaan ainakaan huollettu ja ihan kuivat ovat, siitä kova kirskuminenkin kertoo.

    Äänestä

Suntour XCT haarukka on tarkoitettu vaativaan ammatti/kilpailu käyttöön ja se on markkinoiden paras. Näin kertoi myyjä ja olen tämän itsekkin todennut.

Äänestä
  • Höpö höpö

    Äänestä

Itse ostin tuossa kuukausi sitten suntour Epixon XC haarukan, ilmavaimennus ja säädettävä rebound. Se joka väittää että suntourin haarukat ovat kuraa, on joko tietämätön, tyhmä tai kenties molempia.

Kyllä suntourilta löytyy hyviäkin malleja kunhan vain tietää mitä etsii.

Äänestä
  • Valitettavasti lähes kaikki valmiiksi pyöriin asennetut Suntourin haarukat ovat niitä heikompia malleja joten maine tulee siitä. Erikseen myytäviä parempia malleja taas ei taida juurikaan olla saatavissa Suomesta vaan vaatii ulkomaisesta nettikaupasta tilaamisen. Niistä taas löytyy usein tunnetumpien valmistajien poistomalleja edullisesti joten harva Suntouriin päätyy silloinkaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


noob_10 kirjoitti:

Kuuluuko joustoetuhaarukassa olla yksi vai kaksi jousea putkien sisällä, eli molemmmissa putkissa jouset vai vain toisessa? ensimmäistä kertaa tällaista purin osiksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu