Ursalla kampanja!

ubrutess

Nyt etsitään Suomessa pimeitä paikkoja?

Mitähän tuo tarkkaan ottaen tarkoittaa, eikös nyt luulisi että pimeimmät paikat löytyy jostain kaukana kaupungeista ja taajamista, ehkä Itä-Suomesta vai?

4

80

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • PimeetäOn

      Kuopiossa Pölkkypurontie 1:ssä on melko pimee paikka.

    • Tarkoittaa sellaisten paikkojen löytämistä, joiden lähellä ei ole kaupunkeja, valaistua taajaan asuttua omakotialuetta, isoja valaistuja urheilukenttiä/luisteluratoja tai liikenneväylien solmukohtia. Suuret järvet tai asumattomat metsäalueet ovat hyvä asia.

      Valosaasteella on todella paljon merkitystä sille, miltä yötaivas näyttää. Sitä ei ymmärrä ennenkuin itse kokee.

      • ValosaateenVanki

        Ihan rukkastuntumalla heittäisin, että suuri taajama aiheuttaa valosaastetta ainakin pari- kolmenkymmenen kilometrin päähän taajaman rajasta. Parhaan paikat olisivat harvaanasutulla alueella metsäautotien kääntöpaikalla ja mielellään kallion laella, josta metsä olisi parturoitu pois.
        Olen Rautalammella maannut selälläni laiturilla syksyisenä iltana ja katsellut tähtitaivasta pienillä kiikareilla. Vaikka lapsuudessani asuin maaseudulla, sielläkään ei ikinä päässyt näkemään yhtä hienoa tähtitaivasta lähellä olleiden taajamien takia.


    • cheucer

      Itse asun aika pimeässä paikassa, ei juurikaan valosaastetta, ainoa valosaaste on 300 m päässä oleva naapurin pihavalo josta lähtee valoa hieman väärään suuntaan ja sen huomaa vasta silloin kun on kaukoputken kanssa ulkona niin valo häiritsee mutta voi eliminoida suoran valosaasteen menemällä talo taakse, tuo on oikeastaan ainoa valosaaste, taajamien valot eivät juurikaan häiritse, kaksi pientä taajamaa noin 20 kilometriä ja suurempi yli 40 km.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakastatko?

      Ala kertomaan se ja heti
      Ikävä
      82
      3333
    2. Mikä haluat olla kaivatullesi?

      1. Kaveri 2. Ystävä 3. Panokaveri 4.puoliso 5 jokin muu
      Ikävä
      99
      3025
    3. Kosiako meinasit?

      Voi sua rakas ❤️
      Ikävä
      53
      2262
    4. Mietin että

      Onko tästä enää paluuta entiseen? Ainut asia joka päiviini toi taannoin iloa, oli meidän yhteinen hassuttelu ja huumorin
      Ikävä
      20
      1705
    5. Sytyttikö hallin lapsi vai joku mielipuoli

      Onko tietoa? Toivon jälkimmäistä
      Vimpeli
      20
      1704
    6. Nyt rupeaa löytymään talonmiestä ja muuta sankaria hallipaloon

      Kyllä on naurettavia juttuja tuossa paikallislehdessä, että saa tosiaan nauraa niille..
      Vimpeli
      11
      1640
    7. Olisitpa rakkaimpani

      Kaipaan sinua. Ikävä sinun läsnäoloa ja kaikkea sinussa. Päivistä, jolloin nähdään tulee onnellisia päiviä. Sinun seuras
      Tunteet
      6
      1518
    8. Tajusin vaan...

      Että olen pelkkä kroonistunut mielisairas. Olen sairauspäissäni luullut itsestäni liikaa. Luulin, että olen vain korkein
      Ikävä
      22
      1458
    9. Aaamu on täällä taas!

      Hyvää ja rauhallista työpäivää rakkauteni. Kunpa vaan hymyilisit enemmän. Toivon, että joku kaunis päivä kanssani et vaa
      Ikävä
      13
      1391
    10. Noin ulkonäkö-jutut ei multa

      Nainen, koskaan en ole kirjoittanut siitä mitään ilkeää. Ei kuulu tapoihin
      Ikävä
      38
      1374
    Aihe