Hei auttakaa ja kertokaa mukavia maukkaita sieniruokia. Osaan kyllä laittaa niitä pitsoihin ja piirakoihin, mutta mitä muuta niistä voisi valmistaa. Mitkä sienet on parhaita mihinkin?
Sieniruokia?
Mie
94755
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Tässäpä yksi :
Suppilovahverokeitto
1 pieni sipuli
1 - 2 rkl öljyä tai margariinia
2 rkl vehnäjauhoja
8 dl maitoa
1/2 - 1 rasia maustamatonta sulatejuustoa
yksi lihaliemikuutio
1/2 - 1 tl rakuunaa
1 dl kermaa
n. 1 - 1 1/2 dl kuivattuja suppilovahveroita
(suolaa).
Hienonna sipuli ja kuullota rasvassa. Ripottele joukkoon vehnäjauhot. Lisää maito, sekoita hyvin, etteivät vehnäjauhot kokkaroidu. Anna kiehahtaa. Lisää muut aineet. Jauha suppilovahverot hienoksi kourassa. Anna keiton kiehua hiljalleen, jotta sienistä tulee keittoon maku ja ne pehmenevät. Varo, etteivät ne pala pohjaan. Koristeeksi sopii persilja.
Annan myös tän toisen ohjeen :
Siitakesienipata
Sipulia yksi pakastepussillinen tai 2 isoa sipulia, silppuna tai suikaleina
Siitakesientä tai muuta sientä pieninä palasina
jauhelihaa 500g
kasviksia, suikaloituna tai palasina
Paista sienet ja sipuli oliiviöljyssä. Lisää suola. Paista jauhelihaa 500g. Suikaloi kasvikset. Keitä 5 min. Sekoita ainekset pannussa. Anna kypsyä miedossa lämmössä suolan ja mausteiden kanssa 5-10 min. Variaatio: Soseuttamalla liha, sienet ja sipuli erikseen ja kasvikset erikseen saat hyvän sosekeiton.
Kuulostaa mukavilta ohjeilta. Kiitos! näihinhän tulee ihan himo. Lähettäkää kuitenkin vielä lisää ohjeita ettei Sarin tarvitse yksin kaikkia sieniruoka ohjeita kirjoittaa. Veisi herahti jo kielelle kun ajatteleekin suppilovahveroita ja siitakesieniä. Nam. Lisää ! Lisää!
Tee knorrin tai jonkun muun valmiin pussikastikkeen perusteella kastikepohja. Lisää joukkoon muita sieniä esimerkiksi kanttarellejä tai suppilovahveroita. Sekaan esimerkiksi lihapullia ja vaikka silputtua tomaattia ja yrttejä. Aina onnistuu!
Tarjoa perunoiden tai pastan kanssa.
http://www.kemi.fi/romppanen/keitto.html
http://www.kolumbus.fi/sauvonsailyke/reseptit.htm
http://lehti.keskisuomalainen.fi/sl/1998-09/11/hom/SIENESTA.HTM
Kiitos, varsinkin ekan linkin takaa löytyi oikeita herkkuruokia!
vielä halusin saattaa tiedoksi, jos et ole jo
kokeillut aivan taivaallisen hyvän sieniruuan.
Tuoreista, isoista herkkusienistä poista jalka
taittamalla. (voit silputa jalat sipulia, ruskistaa pannulla ja lisätä täytteeseen). ja se täyte: valkosipulituorejuustoa tai muuta oman maun mukaan (vegaaneille vaikka tartexia).
sitten vain sieten lakkeihin tuorejuustoa ja
uuníin noin 225-250 astetta 10 minsaa (tarkista
välil, en o varma ajoista kun teen näppituntumalla itte!)
SIIS aivan tajuttoman hyviä!
Näitä voi kesällä myös grillata foliossa .
Sienet ovat mun herkkua,mutta tulee syötyä harvemmin.Kokeileppa tehdä sienikastike.Oje millä mä teen on:kuumennan voita kattilassa ja lisään sienet ja sipulia sinne.Annan kypsyä hetken,lisään sitten vehnäjauhoja ja kaadan kermaa tai ruokacremeä ja annan kypsyä.Maustan lihaliemellä koska se antaa paremman maun kuin kasvisliemi.Jos teet tämän herkkusienistä voi kastikkeen joukkoon laittaa herkkusienissä olevaa lientä,antaa hyvää makua...Sienisalaatti on kans hyvää:pilko sienet sekä sipulia,laita kermaviili kastike ja siihen mausteeksi valkopippuria,sinappia ja kuivattua ruohosipulia(antaa salaatille myös kaunista ulkonäköä)Sieniä voi käyttää myös jauhelihamuretaikinan sekaan...
Teen sienistä useinmiten muhennoksen. Sieniruokien etu on muuten
se, että painonvartijoiden pisteissä sienet ovat yhtä kuin nolla pistettä.
Laitan pannulle pilkottuja sipuleita ja sieniä ja paistan nämä vähä-
rasvaisessa kermassa jonkin aikaa. Maustan koko homman valkopippurilla
ja suolalla. Syön sitten keitoksen keitettyjen perunoiden kanssa. avot
kyllä on hyvää.