Laatu on filosofinen kysymys ja asia. Onko sitä nykyisessä suoritusyhteiskunnassa, jossa suoritetaan suoritteita?
Onko laadulle yleisiä olemassaoloehtoja eli kriteereitä? Mikä on laadukasta?
Voidaanko neutraalisti arvioida esim. mikä filosofia tai esim. jokin musiikki on hyvää?
Tiedämme toki mikä on pahaa, mutta mikä on hyvää?
Onko hyvää ja pahaa edes olemassa?
Onko laatua olemassa?
10
237
Vastaukset 10
- ihanvaantiedoksi
Ei ole mitään on/off tyyppistä vastausta. Laatu vaihtelee kovasti hyvästä huonoon ja siltä väliltä.
Hyvä ja pahakin on pitkälti näkökulmakysymys. Se mikä on hyvä sinulle ei välttämättä minua miellytä. Edes vapaus ja demokratia ei kaikkia miellytä ja sotaa kylvetäänkin joka päivä idän ja lännen välille. Hyvä asia tietenkin on, että sen jälkeen olisi jonkin aikaa rauhallista. Laatu voi johtua tietämättömyydestä. Ei hyvästä tiedetä mitään.
Monia muitakin syitä on. Jos osaisin lauluja kirjoittaa, vaatisi se luontaisia lahjoja.
Lautapelin suunnittelu ei yksin onnistu. Pitää olla hyvä tiimi ja rahaa suunnitteluun.
Tietoa, orjia tai kavereita sekä rahaa. Luonnon lahjoja myös. Usein kaikessa on parantamisen varaa. Jos ihminen loisi ihmisen syntyisi ehkä laadukas kyborgi. Mikään ei sinänsä ole täydellistä, vaan keskinkertaista.- laadun_hahmotus
Kyllä laatu on olemassa mutta se pitää itse kokea ja sitä on hankala kuvailla sanallisesti sellaiselle joka ei sitä pysty kokemaan. Laatuja on hankala mitata toisin kun määriä mutta laadun yleensä erottaa ja tunnistaa varsinkin jos on vertailukohtia.
"Tiedämme toki mikä on pahaa, mutta mikä on hyvää?"
Tiedämmekö? Pahasta ja huonosta tulee huono olo ja vastaavasti hyvästä tulee hyvä olo eli hyvää ja pahaa voi arvioida tunteiden avulla ja on olemassa ns. tunneäly joka tunnistaa laatuja kun taas analyyttinen äly tunnistaa vain määriä ja mitattavissa olevia asioita.
Tasapainoinen arvio syntyisi jos kykenisi aina tuntemaan mitä ajattelee ja vastaavasti ajattelemaan mitä tuntee. Yleensä kyllä tunne on kehittynyt älyn kustannuksella ja äly taas vastaavasti toisinpäin. Älyn ja tunteiden tasapainoa voisi ehkä kutsua viisaudeksi jolloin taiteesta voi tulla tiedettä ja tieteestä taidetta.- eiköniinhei
Eli tunteella syntyy aina järkeviä päätöksiä? Asia on juuri päinvastoin. Esim. sodat syntyvät pelkästään tunteella ja jos käytettäisiin järkeä ne voitaisiin helposti estää kokonaan.
- laadun_hahmotus
eiköniinhei kirjoitti:
Eli tunteella syntyy aina järkeviä päätöksiä? Asia on juuri päinvastoin. Esim. sodat syntyvät pelkästään tunteella ja jos käytettäisiin järkeä ne voitaisiin helposti estää kokonaan.
"Eli tunteella syntyy aina järkeviä päätöksiä? Asia on juuri päinvastoin."
Lue vähän tarkemmin. Tarkoitin älyn ja tunteen tasapainoa. Tunteen avulla valitaan arvot ja järjen avulla pyritään toteuttamaan ne arvot ihantellisessa tapauksessa. Kaikki ongelmat eivät ratkea pelkällä insinöörilogiikalla. Laatu on tärkeämpää kuin määrä ja tehokkuus.
"Esim. sodat syntyvät pelkästään tunteella ja jos käytettäisiin järkeä ne voitaisiin helposti estää kokonaan."
Kyllä sodissa on usein kyseessä osapuolten oman edun tavoittelu ja/tai niiden omien etujen puolustaminen.
Hyvä kysymys. Sitä pohtii myös Robert M. Pirsig romaanissaan "Zen ja moottoripyörän kunnossapito". En tiedä, olisinko sitä koskaan tullut lukeneeksi, ellei eräs vauhtimimmi olisi minulle siitä maininnut 30 v sitten. Itse en koskaan ole omistanut edes mopoa ja ajokorttikin meni jo vanhaksi, mutta voi suositella, siitä lähtee vihjeitä ja ideoita moneen suuntaan.
Suomen Laatuyhdistyksessä osattaneen edelleen selittää laadun kriteerit. Yhdistyksestä esim: https://www.laatuyhdistys.fi/laatuyhdistyksen-historia/
- hyvänjapahantuollapuolen
Laatu on jonkin mittari esim. 1-10, mutta laatu on sidonnaisuutta suureisiin.
- BrahmaJaBathala
Laatu on arvioitavan asian tarkoituksenmukaisuutta, joka tarjoaa laadun arvioijalle aitoa tyytyväisyyttä. Esimerkiksi laadukas auto vie paikasta a paikkaan b sujuvasti ilman, että se hajoaa kesken matkan tai aiheuttaa epämukavuutta. Laadukas ruoka on syötävää, ravitsevaa, maistuu hyvälle, eikä aiheuta pahoinvointia tai myrkytystilaa. Laadukas taide herättää kokijassa haluttuja reaktioita tai tunteita.
Laatua on siis olemassa, mutta sen arvioiminen voi olla subjektiivista. - laadukastalaat
Laatu perustuu kokemukseen. Jos kokemus ympäristötekijöiltä prosenttuaalisesti tarpeisiin,toiveisiin,ajatukseen natsaa siitä saadaan kokemus joka tavallaan nostaa tason paremmalle tunteelle joka luo mielikuvan laadusta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Älä unohda minua
Nainen ethän unohda minua. Asiat olisivat voineet mennä toisin, olisi vain pitänyt uskaltaa lähestyä sinua kun annoit si80779On väärin
Tykätä ja haluta sua kun tilanne täysin mahdoton mutta minkäs teet. Mun sisällä roihuaa 🔥 kunpa tietäisit mitä sä minus43672Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?
Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v12648- 50589
- 65581
- 77524
Nyt on nyt
Turha miettiä menneitä tapahtumia. Niitä ei saa tekemättömäksi. Tärkeintä on mitä tekee nyt ja tulevaisuudessa. Korjausl48438- 26409
- 42394
Saat mut hymyileen suuresti, ja odotan koska saan antaa sulle haleja ja pusuja ihan oikeasti
En tiedä mikä sussa on, mut sun koko olemus ja ilmeet, ja persoona ja ulkonäkö saa mut vaan hyvälle tuulelle. Oot vaan s14389Martina avautuu
Martina on päässyt kertomaan Feminassa konkurssistaan. On viettänyt monia unettomia öitä. On elänyt ikäänkuin painekatti120378Kadutko mies?
Silloin kuin vielä yritin lähestyä, etkä tarttunut siihen. Asioista pitäisi voida aina keskustella.29359Hyvästi Iisalmen Citymarket.
Nyt riitti huolimaton kassatoiminta!Nyt sattuu joka toisella käynnillä samaa,joko laskutettu samasta tuotteesta liian mo18352- 52348
- 56347
- 26346
- 59343
Kaivatun haluaminen
seksuaalisesti herättää syvältä selkärangasta esiin villieläimellisiä vaistoja sekä haluja peittäen sivistyneen ihmisenä27334Eläkeikä nousee 70 vuoteen. Joudunko palaamaan työelämään?
Nyt se on sitten päätetty, että eläkeikä Suomessa nostetaan 70 vuoteen. https://www.is.fi/politiikka/art-2000012324133.h114329Mitä järkeä kiusata ihmisiä palstalla
Luuleeko ne kiusaajat oikeasti, että joku tosissaan ajattelisi niiden haukkujen olevan itselle? Hukkaan menee kiusaajill89328