Koillisväylän liikenne?

Näkyy olevan Koillisväylällä vielä reilusti jäätä. Onko ilmastosäihkähtäneillä tietoa joko siellä montakin laivaa on seilannut tänä kesänä?
8206
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Ei taida olla ruuhkaa vieläkään, vaikka alarmistit väittivät, ettei siellä ole jäitäkään ollut vuosikausiin.
Viime kesänä sieltä sentään puksutti 19 kippoa läpi, joista tosin 7 oli hinaajia tai tukialuksia joissa ei ollut rahtia lainkaan.
Melkoinen saavutus sulalla koillisväylällä.

Rahtia kuskattiin rapiat 200 tuhatta tonnia, joista n.160 tuhatta tonnia oli kivihiiltä kanadasta suomeen ja 30 tuhatta tonnia paperia suomesta kiinaan.
Joten melkoista näpertelyä tuo liikenne tuolla on.

Äänestä

Taas näyttää denialisti asettavan tiedemiesten suuhun sellaisia sanoja, joita kukaan ei ole sanonut. Koska tästä lapsellisesta olkiukkojen rakentamisesta päästään?

Hohhoijaa.

Äänestä
  • Jönsselipimu se aina vaan jaksaa siirrellä pilluaan hetekalla.

    Äänestä

  • Kukaan muu täällä puhunut tiedemiehistä kuin sinä jönsseli. Onko akuankka taas pudonnut hetekalta.

    Äänestä

  • Ennusteiden mukaan Koillisväylä olisi tavanomaisten rahtilaivojen käytettävissä vasta noin 25 vuoden kuluttua. Sitä ennen normaali sään ja jääolosuhteiden vaihtelu takaa sen, että sinne on asiaa vain jääolosuhteisiin rakennetuilla aluksilla.

    Äänestä

  • IlmastostaSäähänOnMatkaa kirjoitti:

    Ennusteiden mukaan Koillisväylä olisi tavanomaisten rahtilaivojen käytettävissä vasta noin 25 vuoden kuluttua. Sitä ennen normaali sään ja jääolosuhteiden vaihtelu takaa sen, että sinne on asiaa vain jääolosuhteisiin rakennetuilla aluksilla.

    Ennusteeseen linkit löytyvät tästä G_u_a_r_d_i_a_n artikkelista vuodelta 2016

    https://urly.fi/Nvs

    Jos ennusteet lämpenemisestä ovat vääriä niin sitten ei tietenkään 25 vuoden kuluttua ei tuo väylä ole käytettävissä. Ennusteet ovat aina ennusteita.

    Äänestä


Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


jäätävääkeliä kirjoitti:

Näkyy olevan Koillisväylällä vielä reilusti jäätä. Onko ilmastosäihkähtäneillä tietoa joko siellä montakin laivaa on seilannut tänä kesänä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu