Mitä on fasismi?

Reiska_

Vasemmistolaiset, tai kuten ennen tavattiin sanoa: sosialistit, viljelevät ahkerasti sanaa "fasisti". http://keskustelu.suomi24.fi/t/14774331/fasismi---mita-se-todella-on

Puuttumatta tämän enempää fasismin olemukseen, haluaisin kysyä, mitä todella tarkoittaa sana "fasces", suomeksi "vitsakimppu".

Fasismihan on saanut nimensä Rooman valtakunnan hallitsijoiden palvelijoiden kantamasta "vitsakimpusta". Miksi sellaisia kannettiin? Miksi vitsojen sisälle piti sijoittaa kirves? Mitä symbolisoivat vitsa ja kirves?

https://fi.wikipedia.org/wiki/Vitsakimppu

10

308

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kuten suomenkielisen Wikipedian artikkelista jo ilmeni, oli kirveen sisältämä vitsakimppu muinaisten etruskien ilmeinen vallan merkki, joka adoptoitiin roomalaisten valtiaiden ja edusmiesten symboliksi.

      Etruskeista tiedetään valitettavan vähän, ja siitäkin vähästä suuri osa on roomalaisten perimätietoa, joka todennäköisesti on jo antiikin Rooman aikoina vuosisatojen varrella vääristynyttä. Edes fascesin etruskilaista nimeä ei tiedetä.

      • Reiska_

        Nyt herääkin kysymys: MIKSI? Miksi etruskeilla oli vitsakimppu, ja miksi sen sisällä kirves? Sellainen viritelmä ei ainakaan voi olla minkäänlainen hallitsijoiden henkivartijoiden käyttämä ase, sen verran suurikokoinen ja kömpelö se on.


      • Reiska_ kirjoitti:

        Nyt herääkin kysymys: MIKSI? Miksi etruskeilla oli vitsakimppu, ja miksi sen sisällä kirves? Sellainen viritelmä ei ainakaan voi olla minkäänlainen hallitsijoiden henkivartijoiden käyttämä ase, sen verran suurikokoinen ja kömpelö se on.

        Saattaa olla, että emme koskaan saa sitä tietää.

        Ehkäpä kolmentuhannen vuoden kuluttua historiantutkijat ihmettelevät sitä, mitä virkaa on mitaleilla. Mikä sai arvostetut kansalaiset kanniskelemaan rintapielissään koreasti emaloituja ja pikkuisin, värikkäin kangaspaloin koristeltuja pieniä metalliprenikoita? Valtaako se symboloi, vai esimerkiksi taitavuutta?


    • Reiska_

      Pyydän vielä anteeksi palstalle kirjoittavilta arvokkaasti harmaantuneilta vanhemmilta herrasmiehiltä sananvalintaani. En siis tarkoittanut otsikossa kysyä, mitä on fasismi, vaan mistä ja miksi on fasismi saanut nimensä. Miksi vitsakimppu, miksi vitsat, miksi kirves? Pahoitteluni vielä kerran.

    • Mussolini tahtoi leikkiä muinaista roomalaista.

    • ikävätotuus

      Vasemmistolaiset ovat samanlaisia kuin venäläiset, eli he syyttävät muita siitä mitä itse ovat ja tekevät.

    • ihmetelläpittää

      - Miettisit mieluummin ,sitä miksi suomi liputtaa " golgatan kakkosnelosilla " ????

    • KUMMALLISUUKSIA.ON

      IHME JA KUMMA
      Auringossa aina varjo seuraa kulkijaa. Kun päivä painuu pilveen, niin varjo katoaa.
      Maailmassa monta on ihmeellistä asiaa, se hämmästyttää, kummastuttaa pientä kulkijaa.

    • nolltieteilijä

      Kun aatesuunnat seisovat rivissaä ja siitä muodostavat ympyrän niin ääripäät kohtaavat ja mistään ei selviä missä on alku ja missä loppu.

    • Englanninkielisessä fasismia käsittelevässä Wikipedian artikkelissa on kerrottu etymologia ja annettu linkki. Ensimmäinen maininta Sisiliasta vuodelta 1870, jolloin "vallankumoukselliset demokraatit" kutsuivat ryhmäänsä nimellä "F_a_s_c_i_o". Tuon sanan kohdalla englanninkielisessä Wikipediassa on lisää historiaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakastatko?

      Ala kertomaan se ja heti
      Ikävä
      82
      3283
    2. Mikä haluat olla kaivatullesi?

      1. Kaveri 2. Ystävä 3. Panokaveri 4.puoliso 5 jokin muu
      Ikävä
      92
      2965
    3. Kosiako meinasit?

      Voi sua rakas ❤️
      Ikävä
      53
      2232
    4. Mietin että

      Onko tästä enää paluuta entiseen? Ainut asia joka päiviini toi taannoin iloa, oli meidän yhteinen hassuttelu ja huumorin
      Ikävä
      20
      1665
    5. Sytyttikö hallin lapsi vai joku mielipuoli

      Onko tietoa? Toivon jälkimmäistä
      Vimpeli
      19
      1594
    6. Nyt rupeaa löytymään talonmiestä ja muuta sankaria hallipaloon

      Kyllä on naurettavia juttuja tuossa paikallislehdessä, että saa tosiaan nauraa niille..
      Vimpeli
      10
      1538
    7. Tajusin vaan...

      Että olen pelkkä kroonistunut mielisairas. Olen sairauspäissäni luullut itsestäni liikaa. Luulin, että olen vain korkein
      Ikävä
      22
      1428
    8. Olisitpa rakkaimpani

      Kaipaan sinua. Ikävä sinun läsnäoloa ja kaikkea sinussa. Päivistä, jolloin nähdään tulee onnellisia päiviä. Sinun seuras
      Tunteet
      6
      1368
    9. Aaamu on täällä taas!

      Hyvää ja rauhallista työpäivää rakkauteni. Kunpa vaan hymyilisit enemmän. Toivon, että joku kaunis päivä kanssani et vaa
      Ikävä
      13
      1361
    10. Noin ulkonäkö-jutut ei multa

      Nainen, koskaan en ole kirjoittanut siitä mitään ilkeää. Ei kuulu tapoihin
      Ikävä
      35
      1335
    Aihe