Pinion -vaihteisto

Tuli nyt sitten hankittua taas uusi pyörä 25 vuoden jälkeen. Päätin ostaa vekottimen, jonka vaihteiston huoltoväli on 60000 km, niin ei tarvitse tuhlata aikaa vaihtajien rassaamiseen ja ketjun rasvaamiseen, eikä tarvitse enää uusia pyörää tämänilmaisisissa. Pyörässä on siis suljettu Pinion P1.18 keskiövaihteisto ja hihnaveto. Hyvältä tuntuu. Erittäin laaja välityssuhdealue (18 vaihdetta, 636%, 11,5% tasavälit) ja vaihteet vaihtuvat polkemattakin. Vaihto yhdestä kiertokahvasta.

Yhden vastaavalla vaihteistolla varustetun pyörän olen sivusilmällä nähnyt, eli aika harvinainen tuntuu olevan täällä Suomessa. Onko kenelläkään kokemuksia moisesta?
165439
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Saisko linkkiä?

Äänestä
  • Tässä firman englanninkielinen sivusto: https://pinion.eu/en/

    Sieltä löytyy puolensataa valmistajaa jotka tekevät Pinion -vaihteisia runkoja.

    Äänestä

  • Laita linkki ostamaasi pyörään! Ulkomaille linkki, jos ostit ulkomailta!

    Sekä ostamiisi lisävarusteisiin, kuten polkimet!

    Ostopaikkaan linkki, ei mihinkään huuhaa-Youtube-videoon!!!

    Äänestä

  • Ostokuittu todisteeksi ! ! !

    Miten pitkä takuu pyörän eri osilla??

    Äänestä

Pari kuukautta on nyt tullut ajettua Pinion P1.18 vaihteistolla ja aina vain makeammalta maistuu kun sisäänajo on hoidettu. Ei rutinoita ja kettingin luiskahtelua, etenkin isommalle vaihdettaessa ei monesti edes kuule tai huomaa vaihteen vaihtuneen, välityssuhde vain tuntuu muuttuvan silkinpehmeästi juuri niin kuin pitääkin. Jos laskettelee vapaalla, voi tarvittavan välityksen kiertää päälle valmiiksi jalkoja lepuuttaessaan. Vielä ei ole tullut vastaan niin jyrkkää mäkeä jota ei ykkösellä olisi saanut veivattua ylös. Vauhtia on tosin niin vähän, että tasapainon pitäminen alkaa olla ongelma. Polkimet vaihdoin peruspolkimista Specialized Boomslangeihin, joilla homma eikun parani.

Hihnaveto on äänetön eikä kerää moskaa koska se on rasvaton. Normaalia paksummat 29' renkaat rullaavat kaupunki/ulkoilupolkuvauhdissa mukavasti ja antavat joustoa. Maantiepyöräilyä harrastava tuttavani kokeili vekotinta ja ällistyi sen kevytkulkuisuudesta, vaikka pyörä on hybridi/retkimallia leveällä tangolla. Satunnaisen pyöräharrastajan silmissä pyörä näyttää varmaan sähköpyörältä, mutta akku puuttuu. Vaihteisto on kyllä selkeästi pienempi kuin moottori olisi, mutta hieman saman mallinen.

Äänestä
  • Suomeksiko ei löydy mitään linkkiä?

    Äänestä

  • JoopaJooöööö kirjoitti:

    Suomeksiko ei löydy mitään linkkiä?

    Googlaa Pinion suomeksi, löytyy pari hassua mainintaa viiden vuoden takaa. Vekottimella ei ole Suomessa edustusta ja ilmeisesti niitä on maassa vain muutama yksittäinen pyörä. Ikinä en ole nähnyt moista. Kallis on.

    Ulkomaan opiskelu saattaisi olla pitkällä tähtäimellä hyödyllistä.

    Äänestä

  • Aikas isolta klöntsältä vaikuttaa kuvissakin. Miten todellisuudessa? Ajatko haarat levälläsi ...naisia kiusoitellen ;)

    Äänestä

Jos ei löydy kunnollisia linkkejä ja videota, niin lopeta trollaus.

Äänestä
  • Siellähän niitä on animaatioita Pinionin sivuilla jonka linkki on kolmannessa viestissä. Samoin sieltä löytyy lista ja linkit Pinion -vaihteistoa käyttäviin pyöräfirmoihin (noin 50 kpl).

    Youtubesta löytyy haulla "pinion gearbox" kymmenittäin videoita.

    Jos ei suomenkielisiä sivustoja ole, niin sitten varmaan koko Pinioniakaan ei ole, vai mitä tarkoitat?

    Tietysti pelkän vaihdelaatikon hinnalla saa syystarjouksesta 4-8 markettipyörää, jos kiinnostus siihen kaatuu.

    Äänestä

Missä voi ostaa ja asennuttaa Suomessa, mieluiten Helsingissä ja hinta asennuksineen?

Linkkiä kehiin!

Äänestä
  • Romun 7v Shimano napavaihteen tilalle haluan kestävämmän napavaihteen. Sähkövaihteisto tai muu automaattivaihteisto, jotta ei tarvii sitä perhanan vaijerin pituutta aina säädellä mikä menee siinä vaiheessa mahdottomaksi, kun vaihteisto niin likainen ettei näe ovatko ne punaiset viivat päällekkäin takanavassa.

    Niin ja hyötysuhde tärkeä, mikä se on missäkin mallissa ja miten vaikuttaa ajonopeuteen?

    Myös pyörän sähköistys kiinnostaisi, eli olis kiva saada sekä sähkömoottori, että sähköinen napavaihde ! ! ! !

    Äänestä

  • Ei voi asentaa normaaliin runkoon. Ei maahantuojaa Suomessa. 18 pykäläisen vaihteiston hinta noin 1600€.

    Äänestä

Niin ja huom tuo hihnaveto sopii vain pyörämalliin, joka suunniteltu hihnavedolle. Vanhaan pyörään ei kannata kuvitella asentavansa.

Äänestä
  • Hihnaveto vaatii hihnan puolelta avattavan takahaarukan. Samoin rattaitten linjaus on oltava virheetön.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


PolePinion kirjoitti:

Tuli nyt sitten hankittua taas uusi pyörä 25 vuoden jälkeen. Päätin ostaa vekottimen, jonka vaihteiston huoltoväli on 60000 km, niin ei tarvitse tuhlata aikaa vaihtajien rassaamiseen ja ketjun rasvaamiseen, eikä tarvitse enää uusia pyörää tämänilmaisisissa. Pyörässä on siis suljettu Pinion P1.18 keskiövaihteisto ja hihnaveto. Hyvältä tuntuu. Erittäin laaja välityssuhdealue (18 vaihdetta, 636%, 11,5% tasavälit) ja vaihteet vaihtuvat polkemattakin. Vaihto yhdestä kiertokahvasta.

Yhden vastaavalla vaihteistolla varustetun pyörän olen sivusilmällä nähnyt, eli aika harvinainen tuntuu olevan täällä Suomessa. Onko kenelläkään kokemuksia moisesta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu