Täällä on mökelletty ties mitä väärennys- ja salaliittoepäilyjä sen johdosta, että NOAA:n ja Ilmatieteenaitoksen datoissa on pieniä eroavaisuuksia. Kysyin asiasta Ilmatieteenlaitokselta ja näin he vastasivat.
Kyse on pyöristyksissä ja Fahrenheit/Celsius-muunnoksissa syntyvistä eroista. Esim kk-keskiarvo voidaan laskea suraavasti: Lasketaan ensin kuukauden päiväkeskiarvot (ja pyöristetään) ja sitten niiden summasta kk-keskiarvo (ja pyöristetään). Sitten muutetaan Celsiuksista Fahrenheiteiksi (ja pyöristetään). Toinen tapa on laskea kuukauden kaikki havainnot yhteen ja jakaa sitten havaintojen lukumäärällä (ja pyöristää).
Ilmatieteenlaitos mainitsi erikseen, että Sodankylän tammikuu 1908 on ilmeinen virhenäppäily NOAA:lla.
Nyt kaikki tästä asiasta vaahdonnett denialistit voivat rauhoittua ja mennä nurkkaan häpeämään.
Erot NOAA:n ja IL:n datoissa
8
151
Vastaukset
- taas.muttui.ilmasto
Datan adjustointi ei ole väärentämistä jos se tapahtuu IPCC: n suuren konsensuksen siunaamana. Se on yksinkertaisesti adjustointia oli tulos mikä tahansa.
- Eelis__Perma_nen
Niin adjustointi on adjustointia, ja täysin välttämätöntä. Vertailtavuuden vuoksi. Väärentämisen kanssa ei mitään tekemistä. Mutta onpa hienoa, että sinäkin taas.muuttui.ilmasto nyt sen myönsit.
- ilmasto.muuttui.taas
Adjustointi on välttämätöntä, merenkulku ei. Sen tiesivät jo vanhat roomalaiset.
- Totuus__1
Aha no sit se on just niin.
Minkäs vuoksi meidän sitä pitäisi hävetä, jos NOAA ja FMI laskevatkin keskiarvot eri tavoin? NOAA vetää vain mutkat suoriksi ja olettaa keskilämmöksi päivän maksimi- ja minimilämpötilojen keskiarvon. Ilmatieteen laitos taas laskee keskilämpötilan useammasta havainnosta, jolloin tulos saattaa poiketa NOAAn arvoista jopa useita asteita. Katsokaapa vain laitostyen sivuilta esim. vuoden 1924 heinäkuun lämpötiloja. Alla vielä linkki FMI:n laskukaavoihin.
http://ilmatieteenlaitos.fi/avoin-data-saahavaintojen-vrk-ja-kk-arvot
Vieläkö joku jaksaa ihmetellä, jos meitä skeptikoita vähän hymyilyttääkin, kun joku kuvittelee voivansa laskea koko maapallon keskilämpötilan tuhannesosa-asteiden tarkkuudella?Skeptikko on sellainen, joka kykenee tieteellisin perustein kritisoimaan ja arvioimaan tieteellisiä väitteitä.
Sinä sensijaan ole pelkkä denialialisti kuten enemmistö tällä palstalla.- jäätävääkeliä
Älä viitsi jöns. Sinulla ei riitä kyvyt arvioimaan tieteellisiä väitteitä. Sinä heittelet ulkoa opittuja väitteitä, mutta heti kun sinulle esittää jonkun tieteellisen väitteen niin pakenet akuankkasi taakse.
- Jönsseli
"Tiedemies" jönsseli on katkera kun hänen "tieteensä" eli uskontonsa on osoittautunut roskaksi ja siksi hän kiukuttelee. Onhan se tavallaan ymmärrettävääkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu3703184Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3151516En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n841312- 1081311
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991305Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n591255- 481155
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi801062Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa25960- 33847