Täällä on mökelletty ties mitä väärennys- ja salaliittoepäilyjä sen johdosta, että NOAA:n ja Ilmatieteenaitoksen datoissa on pieniä eroavaisuuksia. Kysyin asiasta Ilmatieteenlaitokselta ja näin he vastasivat.
Kyse on pyöristyksissä ja Fahrenheit/Celsius-muunnoksissa syntyvistä eroista. Esim kk-keskiarvo voidaan laskea suraavasti: Lasketaan ensin kuukauden päiväkeskiarvot (ja pyöristetään) ja sitten niiden summasta kk-keskiarvo (ja pyöristetään). Sitten muutetaan Celsiuksista Fahrenheiteiksi (ja pyöristetään). Toinen tapa on laskea kuukauden kaikki havainnot yhteen ja jakaa sitten havaintojen lukumäärällä (ja pyöristää).
Ilmatieteenlaitos mainitsi erikseen, että Sodankylän tammikuu 1908 on ilmeinen virhenäppäily NOAA:lla.
Nyt kaikki tästä asiasta vaahdonnett denialistit voivat rauhoittua ja mennä nurkkaan häpeämään.
Erot NOAA:n ja IL:n datoissa
8
153
Vastaukset
- taas.muttui.ilmasto
Datan adjustointi ei ole väärentämistä jos se tapahtuu IPCC: n suuren konsensuksen siunaamana. Se on yksinkertaisesti adjustointia oli tulos mikä tahansa.
- Eelis__Perma_nen
Niin adjustointi on adjustointia, ja täysin välttämätöntä. Vertailtavuuden vuoksi. Väärentämisen kanssa ei mitään tekemistä. Mutta onpa hienoa, että sinäkin taas.muuttui.ilmasto nyt sen myönsit.
- ilmasto.muuttui.taas
Adjustointi on välttämätöntä, merenkulku ei. Sen tiesivät jo vanhat roomalaiset.
- Totuus__1
Aha no sit se on just niin.
Minkäs vuoksi meidän sitä pitäisi hävetä, jos NOAA ja FMI laskevatkin keskiarvot eri tavoin? NOAA vetää vain mutkat suoriksi ja olettaa keskilämmöksi päivän maksimi- ja minimilämpötilojen keskiarvon. Ilmatieteen laitos taas laskee keskilämpötilan useammasta havainnosta, jolloin tulos saattaa poiketa NOAAn arvoista jopa useita asteita. Katsokaapa vain laitostyen sivuilta esim. vuoden 1924 heinäkuun lämpötiloja. Alla vielä linkki FMI:n laskukaavoihin.
http://ilmatieteenlaitos.fi/avoin-data-saahavaintojen-vrk-ja-kk-arvot
Vieläkö joku jaksaa ihmetellä, jos meitä skeptikoita vähän hymyilyttääkin, kun joku kuvittelee voivansa laskea koko maapallon keskilämpötilan tuhannesosa-asteiden tarkkuudella?Skeptikko on sellainen, joka kykenee tieteellisin perustein kritisoimaan ja arvioimaan tieteellisiä väitteitä.
Sinä sensijaan ole pelkkä denialialisti kuten enemmistö tällä palstalla.- jäätävääkeliä
Älä viitsi jöns. Sinulla ei riitä kyvyt arvioimaan tieteellisiä väitteitä. Sinä heittelet ulkoa opittuja väitteitä, mutta heti kun sinulle esittää jonkun tieteellisen väitteen niin pakenet akuankkasi taakse.
- Jönsseli
"Tiedemies" jönsseli on katkera kun hänen "tieteensä" eli uskontonsa on osoittautunut roskaksi ja siksi hän kiukuttelee. Onhan se tavallaan ymmärrettävääkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja17022205Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant739410Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.277407Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va676258Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua3216230SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1805884Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot324908HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.894536Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm974309"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste1153770