Miksi ei saa kanapizzaa kauppojen tiskeiltä

hanhiemohemuli

Kauheasti ihmetyttää se, kun ei löydy kauppojen kylmäaltaista ainuttakaan kanapizzaa. Vaikka siellä on satoja erilaisia pitzoja, mutta kanapizzaa vaan ei löydy. Löytyy vain noita inhottavia jauhelihasotku pizzoja. Ei löydy kuin yhtä kalapizzaa, sitä pahanmakuista tonnikala pizzaa. Kun menee varsinaisiin pitseria ruokapaikkoihin, kanapizzaa on löytynyt aina alusta asti, mutta kauppojen altaista sitä ei vaan jostain ihmeen ja kumman syystä löydy. En syö lihaa, vaan kalaa ja kanaa, mutta suureksi harmikseni valmistajat eivät älyä tai halua tai kenties osaa tehdä pizzoja kanasta tai kalasta. Valmistajat eivät myöskään tee kauppojen hyllyille kanahampurilaisia, kalasta puhumattakaan. Toinen toiveeni valmistajille olisi, ettette sotkisi sitä inhoamaani valkosipulia joka ikiseen valmisruokaan. Kyllä se valmisruoka on riittävän hyvää ilman valkosipuliakin. Ei kaikki tykkää valkosipulista, niin eikö sitä voisi valmistaa sellaisiakin tuotteita, joihinka ei sotkettaisi valkosipulia. Mistä saisin valmistajien osoitteita, jotta voisin kirjelmöidä heille toiveistani.

10

284

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jjjnhjjngn

      En tiedä mitä päässäsi liikkuu, mutta tiettävästi kana ja kala ovat lihaa.

    • hanhiemohemuli

      No olipa siinäkin mitäänsanomaton vastaus. Kuka osaisi kertoa, miksi kauppojen valikoimista et mistään löydä kanapizzaa. En ole kiinnostunut jauhelihapizzoista, vaan kana tai kala pizzoista.

    • Ekosyoja

      Kiva kuulla että muitakin jotka eivät syö punaista lihaa. Kana ja kala maistuvat minullekin. Nautaa syön hyvin kypsennettynä niin että se ei ole enää punaista. Voin suositella tätä kaikille ja luonto kiittää!

      • hanhiemohepuli

        Kiva niin, että meitä Kanan ja Kalan ystäviä on, mutta kun ei tämänkaltaisia pizzoja ole tarjolla suurtenkaan kauppakeskusten valikoimissa. Etsin yhä vastausta, miksi ei valmistajat älyä niitä tehdä? Kun löytäisi edes valmistajien nimet, jonne voisi kirjelmöidä.


    • rtjmfg

      Niitä ei varmaan kukaan osta? Kysynnän ja tarjonnan laki.

    • Absii

      Eikö teidän kaupasta löydy Ristoranten pollo (=kana!!) pizzaa? Meillä ainakin.

    • vitunkanapizza

      no anteeks vittu että ei voi myyä sulle sun vitun kanapizzaa vittu eri ruoka. kana ja vittu pizza hyi vittu sua

    • chiken666

      muulla ois kanapitsaa monta pakkettia päiväyksessä on jotai 2000 luvun vanhemmalla puolella mutta kai ne vielä menee

    • grgaheth

      Pakastealtaista ne kaivatut pizzat löytyvät.

    • hanhiemohepuli

      NO EI TAKUUVARMASTI LÖYDY. Ja nimimerkille vitunkanapizza sanon. Kaikissa suomen Pizzerioissa on kanaa ja sitä myös ostetaan paljon, mutta ei saa kaupoista. Kyllä kanasta tehty pizza on hyvää ja sitä myös kaupoista ostettaisiin, mutta kun ihmispoloiset ei osaa syödä muuta kuin sitä jauhlihasotkua. Olen ollut aikoinani lihatehtaassa ja nähnyt, miten jauheliha tehdään. Voin kertoa, että siihen pannaan surutta kaikki kelvottomat ruhon osat. Sama homma makkarassa, jonka valmistusprosessi on ällöttävää. Makkaraan pannaan todella kaikki eläimen ruhon jätteet ja kun tarpeeksi sekaan laitetaan mausteita, niin kuluttjaan menee täydestä. En tosiaankaan syö makkaraa, en ole syönyt kymmeniin vuosiin. Makkara on lisäksi epäterveellistä, kun siihen suolletaan kaiken maailman lisäaineet. Lukekaapa huviksenne makkaroiden tuoteselosteita, mutta eiväthän valistumattomat kuluttajat jaksa sellaisiin perehtyä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin

      Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l
      Maailman menoa
      388
      2755
    2. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      69
      2188
    3. Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?

      Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.
      Ikävä
      112
      1745
    4. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      186
      1465
    5. Milloin tapasit kaivattusi

      ensimmäistä kertaa? 💸
      Ikävä
      77
      1462
    6. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      109
      1435
    7. Mitä on eilen sattunut?

      Mitästä oli eilen illalla kylällä sattunut?
      Suomussalmi
      27
      1417
    8. Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva
      Suomalaiset julkkikset
      19
      1303
    9. Oletko mokannut

      Kaivattusi suhteen koskaan?
      Ikävä
      80
      1287
    10. Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!

      Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois
      Suomalaiset julkkikset
      40
      1206
    Aihe