Oli hyvä kirjoitus muurahaisista hillajängällä. Siis lapinkansassa. Tuollaisia ne ovat. Vikkeliä ja järjestäytyneitä. Hyvin hommansa osaa. Pitäisi meidänkin tehdä samoin.
Polarican muurahaiset
IhanNaurattaa
8178
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Suomalaiset on niin kateellisia, että ei onnistu. Jos hillapaikka tiedossa, pidetään visusti omana tietona.
Tulee mieleen eräs iäkkäämpi naapurin isäntä aikoinaan maaseudulla. Mies tiedettiin innokkaana marjastajana ja kysäistiin siinä kerran että kun sinä noita jänkiä kiertelet etukäteen, niin tuleeko sitä hillaa tänä vuonna. "Ei tule, ei veikkosten, päivän kiertelin katselemassa jänkiä ja kaksi hillaa näin koko reissulla." Tiesimme tarkaan nuo hillajängät missä mies liikkui koska ne sijaitsivat metsäautotien päässä jossa muita jänkiä ei ollut lähettyvillä. Ei siinä vain ehditty itse hilloja keräilemään kun oli muuta työtä kädet täynnä.
Mies tuli seuraavana iltana samoilta soilta takaisin ihmisten ilmoille mopollaan. Viritys oli melkoinen kun mopomiehen selässä oli saavi köytettynä lähes täynnä hilloja. Oli kuuleman yöllä aloittanut jo keräämisen joten pitkän päivän mies teki.
Muuten olen sitä mieltä että joka marjoilla meinaa tienata niin kyllä sellainen ihminen on rahansa ansainnut. On se sen verran kovaa hommaa.
Olen kokenut että työstä käy, kun koko päivän helteessä ja sääskissä ym ötököissä yrittää löytää muutaman hillakilon henkensä pitimiksi. Silloin kun sitä harrastin,se ei ollut mulle harrastus vaan tosi työ. Tein huonopalkkaista pätkätyötä klo 10- 17. Sitä ennen aamulla pyöräilin 10 km ja takaisin Siis aamu alkoi n kolmen- neljän maissa. Eipä monta kiloa ehtinyt kerätä kun piti hikisenä kiiruhtaa suihkuun ja töihin. Työn päätyttyä taas sama homma jängälle satoi tai paistoi. Samalla oli huoli lapsista, jotka kuitenkin pärjäsi mummolassa. Tuolla tavalla en kuitenkaan paljoa rikastunut. Ostajat maksoi minimaalisesti, mutta oli tyydyttävä. Vähän saimme lasten kanssa voita leivälle.
Sellaista se on -köyhän elämä.
Minkähänlaista nuitten muurhaisten oikea elämä on? Ei taia olla kosparia.
Hyvä että joku kerää jos paikallisia ei kiinnosta.
Tyhmää jos ei kiinnosta. Laiskoja ne on nuoret ja keski-ikäiset. Vanhemmilla kaikenlaista kremppaa. Silti moni heistä menee vanhasta muistista marjaan.
Älkää vanhukset menkö yksin metsään! Saattaja pitäis olla mukana, kun ei ole varma, miten siellä selvitään.