tapsa ihan pihalla?

hmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm

miehet on välillä naisia, joku haastateltava onkin toinen jne sekoilua.

Nyt, kun usan kansallislaulu kajahti ruutuun, muut hiljeni, asiantuntijakin kesketti lauseensa, tapsa alkoi kertaamaan jäljellä olevia keihäsmiehiä isoon ääneen.

Kyllä, usan kansallislaulun aikaan pitääkin ripulipaskoa, koska usa on PAHUUS, mutta onhan tuo outoa... etenkin, kun tapsa on iso usa-fani...

2

165

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pahuus.sisällä

      Soitetaanko Venäjän biisin tilalla muuten pelkkää trumputusta näissä kisoissa?

      Mutta kyllähän asia on nyt (valitettavasti) niin, että juoksulajien loppusuoratilanteet ovat ihan matkasta (100 - 10 000 m) riippumatta liian nopeatempoisia tapahtumia selostettaviksi näille tämänkertaisille sinivalkoisille äänillemme. Muutenkin omituisen hidasta havainnointia, jonka seassa ei enää ehditä ottaa happea vuoroin ja kommentoida sitten tapahtunutta edes jollain eläytyneellä sanalla.

      Ehkä ihan hyvä, että se "selostuspakki" kärähti - pieni suitsuke kopissa pitää toivottavasti selostajiakin vähän varpaillaan ja herkkänä.

      Mutta muuten homma on toiminut ihan hyvin, ei valittamista. Kyllä noita kuitenkin mieluummin kuuntelee kuin jonkun kisälli Juuselan deltailua... Vai joko se kasvoi yli oravavitsivaiheestaan, valmis vähitellen astumaan (savuaviin) puikkoihin, kun seniorit siirtyy aikanaan eläkkeelle?

    • Tahdit.hukassa

      Siinä hetkessä, kun pitäisi tehdä huomio jonkun ennakkosuosikin / yllättäjän viime metrien kangistumisesta / kirimisestä, selostus vain jankkaa edeltänyttä järjestystä tai haukkoo sanattomana henkeään. Ja sitten kun seuraavaksi pitäisi hehkuttaa maaliviivalla olevaa voittajaa (=maailmanmestaria), niin selitetään katsojille jotain jo ohitse mennyttä muuta edesottamusta.

      Ennen nämä rytmitykset ja reagoinnit toimivat paremmin, nyt vain väläyksittäin. Tämä ei siis koske vain tai lähinnä Suomista vaan yhtä lailla kaikkia selostajia käynnissä olevissa kisoissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä hänessä

      Saa sut kuumaksi?
      Ikävä
      85
      1381
    2. Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella

      Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä
      Suomussalmi
      35
      1091
    3. Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?

      Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk
      Kuhmo
      19
      875
    4. Petteri A-studiossa: "Ihmiset ovat alkaneet saada töitä" ..mitä vitt..

      Missä todellisuudessa toi Orpo oikein elää, Suomen työttömyys 2000-luvun ja EU/OECD-maiden korkein tuplat niiden keskita
      Maailman menoa
      154
      715
    5. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      13
      700
    6. Hei sinä nainen

      Haluaisin koko ajan olla kiinni sinussa😟❤️❤️
      Ikävä
      46
      669
    7. Nythän todellisuus on kuitenkin se

      että miehen täytyy tehdä miehen työ. Olla mies. Naisen täytyy tehdä naisen työ. Olla nainen. Voimme puhua pehmeitä ja
      Sinkut
      190
      640
    8. Kuka oli kuskina

      Volvo suistunut päin koivua torin laidalla? Oliko vauhtia liikaa vai sairaskohtaus vai humala?
      Suomussalmi
      13
      637
    9. Onko kaivattusi

      hyvä ihminen? Kerro
      Ikävä
      33
      570
    10. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      39
      558
    Aihe