Juoksutapahtumien osanottomaksut nousevat vuosi vuodelta. Varsinkin täällä Etelä-Suomessa ja näin euroaikana.
En ymmärrä miksi muutamasta mehulasista ja juoksemisesta yleisillä teillä pitää maksaa jo satoja markkoja? Tuntitaksa on ihan älytön! Ennen osallistumismaksut olivat enintään 10 mk. Palkat eivät todellakaan ole nousseet 50-kertaisiksi tuossa ajassa.
Tässä on hiljalleen käymässä niin, että harrastelijoiden viattomasta harrastuksestsa on tullut aikuisten ahnetta bisnestä. Aika moni on jo äänestänyt jaloillaan, kun yhä useampi järjestelijä on hinnoitellut itsensä ulos.
En ymmärrä miksi muutamasta mehulasista ja juoksemisesta yleisillä teillä pitää maksaa jo satoja markkoja? Tuntitaksa on ihan älytön! Ennen osallistumismaksut olivat enintään 10 mk. Palkat eivät todellakaan ole nousseet 50-kertaisiksi tuossa ajassa.
Tässä on hiljalleen käymässä niin, että harrastelijoiden viattomasta harrastuksestsa on tullut aikuisten ahnetta bisnestä. Aika moni on jo äänestänyt jaloillaan, kun yhä useampi järjestelijä on hinnoitellut itsensä ulos.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Luuletko seurapomojen konjakkien olevan ilmaisia. Tapahtumat maksavat koska halutaan elää makiata elämää.
Ensin ruinataan maahantuojalta ilmaiset urheilujuomat ja maahantuoja saa juoman mainoksen reitin varrelle.
Sitten houkutellaan vanhoja ukkoja järjestysmiehiksi makkarapalkalla. Talkoohenkeä nääs.
Sitten kerätään osallistujilta satatuhatta euroa ja se menee jonnekin hämärätilille. Nuorten valmennukseen ei kuitenkaan koskaan löydy rahaa.
Haisee koko touhu.
Onko järkee köyhäillä. Mersumiähen paksusta lompakosta se on yks poronkusema.
Jani jos ottaa noin paljon hampaankoloon et oot tehnyt talkoita niin kysy palkkaa. Turha täällä on huudella.
Paian ja mitalin kun suapi niin voihan sitä maksaakin.
Niin just. Perkele et vituttaa kun köyhät täällä huutelee. Ei ole juokseminen kallista!
Ainakin olis reilua, jos keskeyttää, niin sais puolet rahasta takaisin. Mitä mieltä ollaan?
Enkun valmennuskurssilta saa rahat takas jos ei tuu vähintään E ylppäreissä.
Paita ainaki takas keskeyttäjältä.
Tukholman malliin vain. Paidat saadaan maaliin tullessa. Aivan turha niitä jo expoissa etukäteen jaella.
Hyvä idea. Kannatan
Soirolla paiat valmiiksi riekaleina. Vähiin käyvät jos joutuu palauttelee.
Paiat niille kenelle paiat kuuluu. Ei ole oikein, että keskeyttäjä vetää paian ylleen ja rehvastelee juosseensa.
Ja kruunuina maksaa tuhansia kruunuja. Joku 40e ei oo mitään maratonista. Jos on niin tyhmä että haluaa mukaan viimeisellä viikolla niin sitten siitä saa maksaa.
Voin järjestää sulle ilmaiseksikin maratonin jos haluat, mutta palvelut on sitten sen mukaiset.
Ne on hemmetin halpoja. Köyhät kyykyy. Sinä ekana. Kellä muka ei olis moiseen halpaan rahaa. T. Lottovoittaja
Ihme inisiöitä koko keskustelu täynnä. Jos ei ole varaa reissata ja juosta korkeuksissa tai maantasalla niin olkaa juoksematta.
Mun mielestä kohtuullinen hinta olis puolikaalla 1500 euroa ja kokomaiselle sitten 3000 euroa. Keskituloiset kyykkyyn, vai miten se sanonta meidän varakkaiden keskuudessa kuului.
Oikein helvetti. Ei ne Mersut ja Auditkaan ilmaisia ole. Ei ole pakko juosta voi pelata vaikka golffii.
Golf on sitäpaitsi aika paljon fiksumpaa kuin verkkaritouhuilu.
Verkkarit niin lastseason. Nykyään meillä kompressiorikoot.
Juoskaa äijät munasillanne niin olis ehkä jotain kattelemista. Ei ne kompressiot teitä auta. Lopettakaa lesoilu täällä.