Ideologiset viestien poistot

PierreReview_

Nämä siis näyttävät jatkuvan palstalla. Siis sellaisten viestien ja avausten, joissa ei millään kriteerillä tarkasteltuna ole mitään asiatonta. Poiston syy on ainoastaan se, ettei aloitus sovi poistajan/poistattelijan omaan ideologiseen agendaan.
Eikö tarkoitus olekaan keskustella?

Ainoa johtopäätös on, että propagandistit tuntevat olevansa epävarmalla pohjalla, joten oman agendan vastainen informaatio halutaan tukahduttaa. Säälittävää kerta kaikkiaan.

6

149

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Asiallisten mutta keskustelijan itsensä mielestä väärää mielipidettä ilmaisevien viestien poistattaminen on minusta halpamaista toimintaa. Valitettavasti huonosti toimiva automaattimoderointi antaa siihen mahdollisuuden.

      http://keskustelu.suomi24.fi/t/14877409/viestien-poistattaminen-keskustelutekniikkana

      Ottakaa tumpulan robotin tilalle vaikka joku asiallisen keskustelun ja tarkoituksellisen poistattamisen tunnistava IHMINEN töihin. Suomessa ei pitäisi olla it-alan työntekijän löytämisen liian vaikeaa.

    • Katkeraa

      Hehe, mutta minkä voit kun kylmenee.

    • näin_se_on

      Tuo viestien poistelu kertoo alarmistien paniikista korttitalon sortuessa alta.

    • Jo se, että ilmastonmuutoksesta puhutaan ideologiana, kertoo, että denialistit ovat ymmärtäneet kaiken väärin.

      • PierreReview_

        Eiköhän se ongelma ole agw-puolella, jossa tieteen perimmäinen luonne on käsitetty täysin väärin. Agw-paradigman nimiin vannovat näyttävät kammoavan tieteellisiä kiistoja ja koulukuntaeroja kuin ruttoa tai ebolaa. Terveessä tieteessä erilaiset näkemykset ovat aivan arkipäivää, joten kouristuksenomainen vetoaminen "konsensukseen" tai yksimielisyyteen antaa esittäjästään infantiilin vaikutelman.

        Tieteen perusluonne on, että vallitsevia käsityksiä voi ja pitää kyseenalaistaa, horjuttaa ja haastaa. Muutoin tiede jämähtäisi paikalleen eikä kehittyisi niin kuin sen pitäisi.

        Ideologiat, mm. valtioideologiat (esim. N-liitto, P-Korea), ja uskonnot eivät juurikaan kestä eivätkä siedä epäilyjä, kyseenalaistamista ja kritiikkiä.


    • Koeta sitten kumota AGW:n tieteellinen perusta edes pieneltä osin. Aloita vaikka kumoamalla se fysiikan laki, että hiilidioksidi absorboi lämpösäteilyä. Kaikki muu on turhaa lässytystä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      201
      4194
    2. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      244
      3354
    3. Oulaisten vaalit, hyvä alku mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      1
      2661
    4. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      79
      2275
    5. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      85
      1943
    6. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      239
      1599
    7. Helena Koivun rikosrekisteri

      Kasvaa. Tällä kertaa murtautuminen...😁
      Kotimaiset julkkisjuorut
      137
      1256
    8. Onko Kuhmossa salapareja

      Eli varattuja joilla salasuhde tai suhteita
      Kuhmo
      15
      1208
    9. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      48
      1208
    10. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      99
      1121
    Aihe